Wielki zwrot w polityce PiS wobec Rosji! Duda i MSZ zaproszą Putina do Polski? „Selfie z Putinem i Trumpem więcej warte przed wyborami niż smoleński wrak”

Władimir Putin, Andrzej Duda. Foto: PAP/EPA/SPUTNIK POOL
Władimir Putin, Andrzej Duda. Foto: PAP/EPA/SPUTNIK POOL

Polska powinna zaprosić prezydenta Rosji Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – uważa wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Dodał, że taka będzie rekomendacja resortu spraw zagranicznych dla prezydenta Andrzeja Dudy, który jest organizatorem uroczystości na Westerplatte.

Bartosz Cichocki zapytany w piątek w radiu RMF 24, czy Polska powinna zaprosić Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odpowiedział: „Tak, oczywiście. Taka będzie rekomendacja (MSZ- red.), kiedy Kancelaria Prezydenta o to zapyta”.

Jak podkreślił Cichocki organizatorem tej uroczystości jest Kancelaria Prezydenta i to prezydent zdecyduje o ostatecznym składzie gości i formule obchodów.

We wtorek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że na uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej zostaną wysłane zaproszenia do światowych przywódców – przede wszystkim tych państw, które brały w niej udział, po stronie wolnego świata, także do prezydenta USA Donalda Trumpa. Jak zaznaczył, nie zostały jeszcze rozesłane zaproszenia, zatem nikt nie mógł potwierdzić swojej obecności.

Prezydent był pytany w Polsat News o obchody przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w związku z wtorkowym artykułem „Faktu”. Gazeta podała, że rocznica wybuchu II wojny światowej „ma być obchodzona z rozmachem, którego echa będą wybrzmiewać przez całą kampanię wyborczą”, a prezydent „robi wszystko, by uroczystości na Westerplatte uświetnił amerykański prezydent Donald Trump”.

Zaproszenie Putina byłoby wielkim zwrotem w polityce PiS wobec Rosji. Od czasu katastrofy w Smoleńsku nie było wizyty na wysokim szczeblu. Ostatnie spotkanie szefów MSZ odbyło w czerwcu 2014 roku, a więc już po aneksji Krymu przez Rosję i obaleniu premiera Janukowycza, w Petersburgu. Uczestniczył w nim minister Radosław Sikorski wraz szefem MSZ Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Siergiejem Ławrowem.

Warto przypomnieć, że PiS osią relacji z Rosją uczynił zwrot szczątków Tu-154, których wydania odmawiają Rosjanie zasłaniając się toczącym się śledztwem. Trudno spodziewać się, by nastąpił on przed złożeniem takiej wizyty. Prezydent Duda musiałby w jej trakcie ściskać rękę Putina, którego PiS oskarżał o zamach, w wyniku którego zginął prezydent Kaczyński.

Najwyraźniej PiS doszedł do wniosku, iż wspólna fotografia prezydenta Dudy z Putinem i Trumpem jest więcej warta, niż kontynuacja mitu smoleńskiego. Być może sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku organizacji konferencji dotyczącej Iranu w Warszawie i decyzje o zaproszeniu Putina nie zapadły wcale w Warszawie.

Źródło: PAP/nczas

39 KOMENTARZE

  • To nie będzie dobry znak dla zdrajców Polski . Z byle kim się nie rozmawia . Putin poczeka na naszych rządzących .

 1. Mikkolubom na samą myśl o Putinie robi się w gaciach wilgotno od preejakulatu. Dla tych pożytecznych idiotów Kremla Putin do większa podnieta niż jakikolwiek pornos.

  • Fajnie się bawisz ze starym, ciecu, ale to nie forum fanów szerzenia BDSM i pigułek gwałtu.

  • Marnujesz swój drogocenny czas na tym forum:))) Przenieś się ze swoją twórczością bezpośrednio na Kreml a najlepiej go to hell!

 2. Muszę się poprawić. Jestem za. Powinna się ta dziwna hybrydowa wojna skończyć. Wszyscy korzystają na handlu z Rosją, my nie.

 3. Oj ta. Nasze popychła zrobią to, na co pozwolą im ich panowie. Albo wręcz im nakażą. To by wskazywało, że szykuje się reset amerykańsko-rosyjski. A nasze dyplomatołki nas przez ostatnie lata wyjątkowo upadlali. Nawe POpaprańcy nie czołgali się tak przed Niemcami, jak PiSiory prze Smerykanami i syjonsitami.

  • Chiny są za mocne. A azjatycki despotyzm, pogarda dla indywidualizmu i praw jednostki są przerażające. Banda komunistycznych bandytów, złodziei i morderców chce całej planecie narzucić swój w niewolniczy model społeczny.

 4. Za rządów piSIorów „Polska wcale nie wstała z kolan, tylko zmieniła klęcznik”

  • Co najzabawniejsze, kiedyś klęcznik był na Kremlu w Moskwie, teraz jest w Synagodze Centralnej w Nowym Jorku … ;]

 5. Jak przyjedzie jeden i drugi to znaczy że nowa strefa wpływów jest już ustalona. Grunt byśmy na tym skorzystali… czyli będzie gaz americana i gaz rosyja.

 6. Mina PADA na tym zdjęciu mówi wszystko ‚ jedzie mi tu tramwaj?”;)

 7. Absolutnie zaprosić, a rocznicę z 1-wszego przenieść na 17-tego września. Szczerze mówiąc nie rozumiem dlaczego Polacy co roku czczą rozpoczęcie wojny, która de facto spowodowała destrukcję ich kraju i zakończyła się niewolą sowiecką, która trwała ok. 45 lat (m.in. dzięki zdradzie zachodnich mocarstw w Jałcie). Masochizm narodowy ? Czcijmy naszych bohaterów tej wojny, tych którzy zabijali wrogów naszej ojczyzny, pamiętajmy o ofiarach, ale nie róbmy uroczystości upamiętniających jej rozpoczęcie, albo zakończenie, bo dla naszego narodu to była największa klęska w całej historii jego istnienia.

  • 100/100! To jest chore, organizować obchody wybuchu piekielnego zła. Obchody zwycięstwa nad złem zrozumiałe.

 8. Na prima aprilis trochę za wcześnie. Żeby tylko Putin nie potraktował tego poważnie i nie zjawił się an czele kilku dywizji czołgowych.

 9. Ciekawe gdzie schowają Macierewicza, żeby gdzieś nie palnął czegoś nt. Smoleńska, zamachu i rosyjskim współudziale.

 10. Pani Aniela przyjedzie? W końcu to Niemcy w porozumieniu z Sowietami rozpętały II wojnę ; zapewne kremlowski satrapa stwierdzi , ze to Polska jest winna wybuchowi wojny, bo się nie poddała bez walki , przy milczeniu pani Anieli

 11. pytanie czy warto zapraszać czekistę Putina żeby dać mu satysfakcję odmowy ???

 12. Ktoś pamięta co on powiedział 10 lat temu o Polsce na westernplatte? Macie krótką pamięć Polacy! I to was gubi.

 13. Czy p. prezydent Putin skorzysta a ewentualnego zaproszenia p. Dudy? Myślę, że wątpię. Po co mu to… Niech p. prezes Kaczyński w Polsce, sam i solo rozbija się o swoje srebrne wierze.

 14. Jeszcze ze 30 lat i … na granicy polsko – chińskiej zapanuje spokój:):):):):):)

Comments are closed.