Rosjanie lecą na Księżyc! I będą latać tam co roku. Niestety nie wszyscy

Władymir Putin (Prezydent Rosji). / Dostawca: PAP/EPA
Władymir Putin (Prezydent Rosji). / Dostawca: PAP/EPA

Rosja chce w 2031 r. wysłać pierwszą swoją załogową misję na Księżyc, a następnie powtarzać takie loty co roku, podała w sobotę rosyjska agencja RIA Nowosti.

„Celem misji jest wysłanie załogi na Księżyc” – napisano w cytowanym przez RIA Nowosti dokumencie Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn (CNIIMasz), głównej placówki naukowej rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Według dokumentu w 2032 r. na Księżyc miałaby polecieć druga załoga zabierając ze sobą pojazd do poruszania się po jego powierzchni, rok później byłyby przeprowadzane testy sprzętu i robotów, jak również dłuższe wyprawy po powierzchni Księżyca przy użyciu tego pojazdu, zaś w 2034 r. powinna się zacząć budowa rosyjskiej stacji księżycowej.

Misje załogowe mają zostać poprzedzone lotami bezzałogowymi w 2028 i 2029 r.

Sowiecka sonda Łuna 2 była w 1959 r. pierwszym zbudowanym przez człowieka obiektem, który dotarł na powierzchnię Księżyca, zaś Łuna 9 w 1966 r. pierwszym obiektem, któremu udało się na niej wylądować.

Jednak Związek Sowiecki – w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych – nie zdołał nigdy wysłać załogowej misji na Księżyc i w pierwszej połowie lat 70. z powodu problemów technicznych i wysokich kosztów te plany zostały zarzucone. (PAP)

7 KOMENTARZE

  • To jest dowcip z czasów rosyjskiej dominacji nad Polską. (Takie uproszenie. pomińmy już, że Sowiety to nie Rosjanie, ale to wyższa szkoła jazdy i nie wymagam od każdego).
   Pomijając uproszczenie, to ten dowcip miał sens 40 lat temu, gdy mieliśmy dość Kacapów na swojej ziemi. Teraz ich tu nie ma, więc dowcip po prostu jest bez sensu.
   To gorzej niż suchar. To bezmózgowie.

 1. Tytul: Rosjanie leca na Ksiezyc.
  Potem: Rosja chce w 2031 r. wysłać pierwszą swoją załogową …
  Potem: Według dokumentu w 2032 r. na Księżyc miałaby polecieć…
  Czy wy nie widzicie, ze bredzicie?

 2. Wysłać tam żydów, oni najzdolniejsi zbudują tam sprawiedliwą cywilizację, bez antysemityzmu

  • Oni mogą zbudować pod warunkiem, że na Księzycu będzie ktoś komu będą pożyczać na procent, i ten ktoś spłacając długi wszystko zaprojektuje, zbuduje i będzie doglądać. Żydowska szlachta jest od wygrywania naród Nobla, Pulitzera, publicystyki itd. ale nie od budowy od zera. Starożytny Izrael na przykład nie wynalazł niczego, ani matematyki ani prochu, to była dziura.

 3. Ha! A Pomyśleć ..że było takich dwóch co usiłowali ukraść księżyc..co by było gdyby to się im udało????

Comments are closed.