Szwedzi przyznają, że nie są w stanie kontrolować granic. Mają najgorszą ochronę ze wszystkich państw strefy Schengen

Szef Szwedzkiej Straży Granicznej informuje, że jego służba nie jest w stanie wiązać się ze swych zadań. Nie radzi sobie  z ochroną i kontrolą granic państwa.

Patrik Engström, były szef Europolu, obecnie kierujący Straż Graniczną ostrzega, że jego służby z powodu braku funkcjonariuszy nie są w stanie chronić granic i kontrolować przejść granicznych. Brakuje około 500 strażników, którzy mieliby być skierowani do wszystkich 102 posterunków granicznych w całej Szwecji. Chodzi głównie o przejścia drogowe, ale także szwedzkie porty.

Zadania straży wynikające z Schengen są niemożliwe do wypełnienia z powody braku zasobów – mówi Engström. Potrzebujemy więcej funkcjonariuszy by sprostać wymaganiom Unii. Chodzi o kontrole granicy na dużą skalę we wszystkich siedmiu regionach i na małą na poszczególnych przejściach granicznych.

Wypowiedzi szefa Straży zbiegły się publikacją raportu, że Szwecja sposród wszystkich państw strefy Schengen ma najsłabszą kontrolę nad swymi granicami. Nie dość, że brakuje funkcjonariusz, to nie przeszli oni odpowiedniego przeszkolenia. Nie wiedzą np jak rozpoznawać fałszywe dokumenty, czy identyfikować dżihadystów podających się za uchodźców.

O fatalnej sytuacji Straży, jej szef Patrik Engström ostrzegał jeszcze w październiku. Było to miesiąc po wyborach parlamentarnych. Rząd jednak po raz kolejny sformowali Socjaldemokraci, więc sprawa kontroli granic znów została odłożona.

7 KOMENTARZE

  1. a propos. nie bardzo rozumiem dlaczego całe wojsko, czyli 50,000k (w Polsce) nie zajmuje się na codzień obroną granic.

    ogólnie to w ogóle nie rozumiem co oni codziennie robią. to samo dotyczy Szwecji.

  2. Ściemniają. Większość jest tam głównie dla kasy, profitów i liczy na szybką emeryturę. Inaczej kobity nie pchałyby się do woja drzwiami i oknami tak samo jak do Policji.

    • A tak w ogóle jak nie masz tzw. ”pleców” to do wojska dostać się jest baaardzo trudno. Przerabiałem to. Nie ważne że na testach miałeś najlepsze wyniki i tak brali grubasów i chuderlaków co choćby na drążku podnieść się nie potrafili a prawdziwych harpaganów i pasjonatów odrzucali. Przypadek ? Nie sądzę.

  3. Szwedzi mieli problem z pożarami lasów i polscy strażacy pojechali gasić. Skutecznie. Do obrony granic niech wynajmą Polaków. Wieelu się zglosi i będą to robić dobrze.

  4. To z dnia na dzień poza Schengen z nimi i sprawa się rozwiąże, zaraz znajdą funkcjonariuszy. A może potrzebują kokoś z Senegalu albo Pakistanu do straży g.

Comments are closed.