
Po śmierci Hrabiego Paryża 21 stycznia francuskie media zainteresowały się tematem pretendentów do tronu Francji. Linia burbońska i orleańska rywalizują o serca francuskich rojalistów.
Wg mediów społecznościowych wygrałby Bourbon, w prasie kolorowej więcej Jeana d’Orléans. Jeden jest potomkiem Ludwika Filipa , drugi Ludwika XIV. Każda ze stron uważa się za prawowitego spadkobiercę królewskich poprzedników.
Jean d’Orelans, bankier i leśnik
Jan Orleański od 2011 roku mieszka w królewskiej posiadłości w Dreux. Jego małżonką od 2009 roku jest Filomena de Tornos y Steinhart (arystokracja hiszpańsko-austriacka), z którą ma pięcioro Ukończył filozofię, prawo i administrację biznesu w MBA w Kalifornii.
Odbył służbę wojskową, a później pracował przez 10 lat w sektorze bankowym (Lazard i Banque Populaire) i firmie konsultingowej Deloitte & Touche. Ma 53 lata.
Obecnie zajmuje się gospodarką leśną. W posiadaniu Jeana d’Orléans jest 2,5 tys. ha lasów Nouvion-en-Forêt w departamencie Aisne, które odziedziczył po babce ze strony ojca. W Dreux hodują też drób. Księżniczka piecze własny chleb na zakwasie.
Para książęca bierze też udział w programach edukacyjnych miasta Dreux, które mają przybliżać młodym ludziom dziedzictwo i tożsamość Francji.
Louis de Bourbon
Bezpośredni potomek Ludwika XIV mieszka na stałe w Hiszpanii. Urodził się z 1974 r. Nosi tytuł Księcia Anjou. Przez matkę jest prawnukiem gen. Francisco Franco. Jego żoną jest Maria-Margarita Vargas Santaella, bogata dziedziczka z Wenezueli. Mają czwórkę dzieci.
Studiował m.in. na Sorbonie. Często przebywa w Madrycie, ale też w USA i stolicy Wenezueli Caracas. Louis de Bourbon jest także bankierem. Pracował w BNP Paribas, później został wiceprezesem wenezuelskiego Banco Occidental de Descuento (właścicielem był jego teść).
Nie unika uroczystości rojalistycznych. 21 stycznia był w Paryżu na Mszy św. w intencji zgilotynowanego Ludwika XVI. Bywa, że komentuje wydarzenia społeczne i polityczne.
Orleaniści przeciwko legitymistom
Pretendentom do tronu Francji towarzyszy po kilka tysięcy osób na portalach społecznościowych. 9 tys. polubień na Facebooku ma książę Jean de France (wcześniej jednak pretendentem był jego zmarły w tym roku ojciec). Louis de Bourbon ma ponad 100 tys. polubień.
Louis de Bourbon, duc d’Anjou, soutient les “gilets jaunes” >> https://t.co/SQsqKAIZKz pic.twitter.com/0wfdy4mhh8
— Valeurs actuelles ن (@Valeurs) December 10, 2018
Teoretycznie trwa tu rywalizacja. Jean d’Orleans uważa, że monarchia jest „najbardziej odpowiednim systemem reprezentacji państwowej we Francji”, ale dodaje, że jest realistą. W ostatnim czasie bronił słuszności buntu „żółtych kamizelek”.
Louis de Bourbon prezentuje się jako „zwolennik monarchii republikańskiej”. Obydwaj utrzymują pomiędzy sobą „uprzejme relacje”. Spory legitymizacyjne znacznie mocniej angażują intelektualistów i historyków.