Stronnictwo amerykańsko-żydowskie spotka się w Polsce. Netanjahu, Pence i Pompeo na „konferencji bliskowschodniej”

Benjamin Netanjahu oraz Mike Pence. / foto: Avi Ohayon
Benjamin Netanjahu oraz Mike Pence. / foto: Avi Ohayon

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że podczas konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w nadchodzącym tygodniu w Warszawie, spotka się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike’em Pence’em oraz z sekretarzem stanu Mike’em Pompeo.

Celem spotkań będzie „promowanie przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie” – podkreślił szef izraelskiego rządu, cytowany przez gazetę „Jerusalem Post”.

Dodał, że w Warszawie spotka się także z innymi przywódcami, ale nie wymienił żadnych nazwisk.

„Pierwszą sprawą w porządku obrad jest Iran – jak w dalszym ciągu powstrzymywać go przed wzmacnianiem swojej obecności w Syrii, jak tłumić jego agresję w regionie oraz przede wszystkim jak powstrzymać Iran przed uzyskaniem broni jądrowej” – powiedział Netanjahu.

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i USA, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział Pompeo, szef amerykańskiej dyplomacji, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu.

Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 krajów, w tym krajów arabskich. Strona palestyńska odmówiła udziału i do uczynienia tego samego namawia pozostałe kraje arabskie. (PAP)