Zostali niesłusznie skazani. Zeznania świadka wymuszono torturami

Sąd - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay.com
Sąd - zdjęcie ilustracyjne. / foto:

Sześciu mężczyzn usłyszało wyrok 156 lat pozbawienia wolności za rzekomą działalność w terrorystyczną. Jak się okazało niesłusznie. Dziś sąd w Skopje zasądził odszkodowania za niesłuszny pobyt w więzieniu.

Poszkodowani mieli w 2003 roku przeprowadzić zamach terrorystyczny. W wyniku eksplozji miny podłożonej na lokalnej drodze śmierć poniosło dwóch żołnierzy NATO oraz obywatel Macedonii. W 2011 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Niewinnych ludzi skazano na 156 lat więzienia.

Cztery lata później wyszło na jaw, że główny świadek dopuścił się krzywoprzysięstwa. Mężczyzna zeznawał będąc poddanym wcześniej torturom przez policję. W efekcie odpowiedzialnych za zamach natychmiast wypuszczono a skazani stali się ‚kozłami ofiarnymi’.

Teraz za ten karygodny błąd, rząd ma wypłacić poszkodowanym 1,2 mln euro.

W ubiegłym roku prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wybuchu. Zgodnie z decyzją sądu niesprawiedliwie skazanym przysługuje 89,4 euro za każdy dzień spędzony w więzieniu. Dodatkowo zostaną im zwrócone koszty sądowe.

Źródło: o2.pl

1 KOMENTARZ

  1. 90 euro za dzień spędzony w więzieniu? Bo policja tego kraju zamiast chronić to torturowala kogoś aby ten złożył fałszywe zeznania? Kto kur*** wyliczył taką kwotę? Na ich miejscu wydalbym cały hajs na zbrojenia i wykonał ten zama** na sąd .

Comments are closed.