Akcja „ja, banderowiec”. To reakcja ukraińskiej policji za „niestosowny” okrzyk wobec zatrzymanego związanego z neonazistowską organizacją [VIDEO]

Zorian Szkirak, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych/fot. Facebook Зорян Шкиряк
Zorian Szkirak, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych/fot. Facebook Зорян Шкиряк

Ukraińska policja rozpoczęła wczoraj akcję „ja, banderowiec”. Jest to forma zadośćuczynienia za to, że policjant krzyknął do członka neonazistowskiej organizacji C14 „Kładź się, Bandero”.

Kijowska policja zatrzymała w sobotę na jednym z kijowskich placów członków skrajnej organizacji C14. Nawet przez media ukraińskie określana jest mianem neonazistowskiej.

Zaxid.net informuje, że neobanderowcy przyszli tam na miting wyborczy Julii Tymoszenko. Domagali się ujawnienia zleceniodawców oblania kwasem Kateryny Handziuk, chersońskiej działaczki.

Członkowie C14 wskazywali, że jeden z chersońskich urzędników, którego podejrzewa się o współudział w ataku na Handziuk, jest członkiem partii Julii Tymoszenko. C14 uważa, że policja „bezpodstawnie” zatrzymała około 10 osób z ich ruchu.

Policja zaś oświadczyła, że zatrzymania zostały dokonane prewencyjnie, by uniknąć rozruchów. Przy członkach C14 znaleziono m.in. pojemniki z tzw. zielonką – trudno zmywalnym barwnikiem używanym do oblewania przeciwników politycznych.

Gdy członków organizacji przewieziono na komisariat, pojawiła się duża grupa ludzi. Próbowali oni szturmować budynek. Według Zaxid, użyli gazu i uszkodzili drzwi komisariatu. Doszło do prób starć z policjantami.

Przy neonazistach odnaleziono potem noże oraz pistolet. Zatrzymano około 40 osób. Trzech policjantów zostało rannych.

Do sieci trafiły nagrania z napadu na komisariat. Skandal w społeczeństwie ukraińskim wywołał jednak nie szturm na komisariat czy pałowanie napastników, ale krzyknięcie jednego z policjantów do napastnika „kładź się, Bandero”.

Władze ukraińskiej policji zareagowały uruchamiając flashmob pod hasłem „Ja, banderowiec”. – Proszę o wybaczenie, też jestem banderowcem! Sława Ukrainie! – napisał pod zdjęciem z widocznym portretem zbrodniarza Stepana Bandery komendant główny policji Serhij Kniażew. – Ja – Bandera! Ja – oficer policji! Służę ukraińskiemu narodowi! Nie popieram zawołań „Kładź się, Bandero!” – napisał pierwszy zastępca naczelnika departamentu policji drogowej Ołeksij Biłoszycki. – Też jestem banderowcem i jestem z tego dumny! Bandera to mój bohater! – napisał doradca szefa ukraińskiego MSW Zorian Szkirak.

Wobec interweniujących policjantów wszczęto śledztwo dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień.

Źródła: kresy.pl/facebook.com/nczas.com

35 KOMENTARZE

 1. Dlatego UPAdlińcy wypad z Polski! Jeżeli zaczniecie cokolwiek przeciwko Polsce i Polakom,wióry będą z was lecieć a łby UPAdlińskie będą się turlać po ulicach.Przysięgam jako Polak i patriota.

   • Nie ośmieszaj się prawniczyno, prawnikiem nie jesteś. Tacy jak ty skazaliby Polaka za „mowę nienawiści” za napisanie prawdy o banderowcach.

    • Ten człowiek nie pisze prawdy o banderowcach, tylko opowiada, że będzie zabijał – już nie pamiętasz, co miesiąc temu nawywijał jego kumpel w Gdańsku?

     • Ty, „prawnik”, czy jesteś-antypolski rasiol, popierajacy banderowców, będący w sojuszu taktycznym z nimi?

      Czy jesteś z rodziny stalinowskiej?
      Jeśli tak, to ilu Polaków zamordowałeś osobiście albo twoi rodzice?

     • Ty ciulu niemyty! To był mój kumpel?! Ty śmieciu lewacki! Aleś mnie rozbawił swoją lewacką głupotą!

    • Ty, „prawnik”, a udowodnić potrafisz, że osobnik, który rzekomo „miesiąc temu nawywijał” w Gdańsku to „kumpel” Dariusza?

     Czy nie jesteś oszczercą, pseudo-„prawnik”?

     Oszczerstwo jest karalne w Polsce, prawda?

    • BRAK WOLNOŚCI WYPOWIEDZI, TERROR SĄDOWY ZA WYPOWIEDZI, NISZCZY POLSKĘ I NARÓD POLSKI

     Do Becketta.

     Butne, zastraszające zachowanie polonofobicznej kreatury o niku „prawuniak” to kolejny dowód, że w Polsce nie ma wolności wypowiedzi dla wszystkich, że byle taka kreatura może skutecznie grozić i zastraszać karami sądowymi za niemiłe jej wypowiedzi.

     Zachowanie tej kreatury to kolejny dowód, że my, Polacy, powinniśmy walczyć o wolność wypowiedzi dla wszystkich, i o totalną bezkarność za jakiekolwiek wypowiedzi, jak o niepodległość, jak o życie.

     To ten terror prawno-sądowy za wypowiedzi – terror nielegalny, przestępczy, bo polska Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi dla każdego Polaka – jest powodem postępującego niszczenia Polski i narodu polskiego.

  • G*wno zrobisz drogi Dariuszu tak jak reszta Polaków. Polacy są mocni ale przez Internet.

   • Nie koniecznie, ukraina to plemię bez Boga, czci i honoru sami się podają jako ukraina. Tam biegają plemiona zbierając się jak mordercy pn. upa

 2. Epickie czasy… Na Ukrainie wielbią Banderę, a my dalej im pożycza my pieniądze… w Niemczech jak to w Niemczech nie mówią tego co myślą więc po staremu, jak w 39-tym, na Litwie nienawidzą Polaków niezmiennie, Ruskie czekają tylko na jakieś europejskie ruchawki, żeby nas „przytulić”. Wszyscy się na nas czają. Còż, wobec tylu wrogów i różnych przeciwności musimy się dużo modlić za ojczyznę!!! Tylko ta Instancja nigdy Nas nie zawiodła gdyśmy prosili.

  • Modły nic nie pomogą, tylko działanie. A Dudzie należy się impeachment za tą „pożyczkę” dla UPAdliny na praktycznie bezzwrotnych warunkach.

 3. WYLUZUJCIE. Z UKRAINCAMI NIE MA PROBLEMOW. LUBIĄ NAS. TO SA RUSKIE PROWOKACJE. U NAS W 90L TEZ BYLI SKINI I NEONAZISCI. TRZEBA CZASU, SPRAWA USCHNIE SAMA. U NAS TEZ JUZ DAWNO NIE MA SKINHEDÓW . ZOSTALO TROCHE PATOLOGI.

  • Grażyna musiałaś się puknąć głową o beton, że takie bzdety piszesz.

  • Grażyna MASZ RACJĘ, że u nas to przeszło, tam nie bardzo, bo różnimy się mentalnością !! Ukraińcy są impulsywni, wzięci, pazerni na pieniądze. Najważniejsze: SZUKAJĄ i KREUJĄ swoich „bochatyróf” jeśli znajdują to muszą im zrobić kilkukrotne pranie chemicznie z dodatkiem WYBIELACZA !!

 4. Jeszcze brak im siekiery i wideł , podstawowego sprzętu tych bandziorów .

  • Siekiery i widły to mieli za czasów II Rzeczypospolitej teraz to się muszą dorobić dla zakupu takich dobrodziejstw świata.

 5. Śmieć banderowski nie będzie bezcześcił morderczymi paluchami perwersa znaku Churchilla!

  Chwała sprawiedliwemu policjantowi.

 6. I to są ci dobrzy ukraińcy bracia nasi Słowianie których tak wielbi nasz rząd tak jak i Czeczenów-terrorystów. Tylko ta Rosja zła która trzyma na smyczy jednych i drugich.

 7. Niedlugo wybory na Ukrainie i moze wtedy cos sie zmieni z kultem neonazistow-Banderowcow na Ukrainie.

 8. Grażyna MASZ RACJĘ, że u nas to przeszło, tam nie bardzo, bo różnimy się mentalnością !! Ukraińcy są impulsywni, wzięci, pazerni na pieniądze. Najważniejsze: SZUKAJĄ i KREUJĄ swoich „bochatyróf” jeśli znajdują to muszą im zrobić kilkukrotne pranie chemicznie z dodatkiem WYBIELACZA !!

Comments are closed.