Kukiz ostro o sprawie polskiego konsula w Norwegii. „Sprzeciwiał się faszystowskim metodom”.

Paweł Kukiz. Fot. PAP
Paweł Kukiz. Fot. PAP

Paweł Kukiz ostro o sprawie polskiego konsula w Norwegii. Przypomnijmy, że Sławomir Kowalski, konsul RP w Norwegii, został uznany za persona non grata. „Jak rzadko kto z polskich dyplomatów dbał o dobro polskich dzieci” – napisał na swoim Facebooku lider Kukiz’15. 

Przypomnijmy, ze Norwegowie wnieśli o odwołanie Kowalskiego 16 stycznia. Stwierdzili, że: „niezgodną z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Na samym początku rząd próbował negocjować na temat konsula i podjął rozmowy z Norwegami. Ci zdecydowali jednak o wydaleniu naszego dyplomaty.

Kowalski, podpadł Norwegom, bo otwarcie krytykował proceder odbierania dzieci polskim rodzinom w Norwegii przez urząd Barnevernet. Co więcej zazwyczaj stawał za rodzicom w sporach z urzędnikami.

Momentem zwrotnym dla losu konsula w Norwegii było umieszczenie w internecie nagrania, w którym polska rodzina prosi go o asystowanie w konflikcie z Barnevernet.

„Norwegowie wydalają polskiego konsula Sławomira Kowalskiego, który jak rzadko kto z polskich dyplomatów dbał o dobro polskich dzieci i sprzeciwiał się faszystowskim metodom odbierania potomstwa rodzicom polskim przez norweskie władze.” – czytamy na profilu lidera Kukiz’15.

„Jeszcze kilka tygodni temu – zanim sprawa konsula była oficjalnie podnoszona, złożyliśmy interpelację w tym temacie – pisałem zresztą o tym na swoim facebooku.” – pisze na Facebooku.

„Mamy nadzieję, że strona polska zastosuje zasadę wzajemności i wydali z Polski konsula Norwegii. Jeśli nie – będą Was prosił o pomoc przy pikietowaniu ambasady Norwegii, ale mam nadzieję, że polskie MSZ stanie na wysokości zadania.” – dodaje.

Źródło: Facebook/ PAP

Comments are closed.