Paraliż Warszawy! Najgorsze zacznie się w środę. Powodem międzynarodowa konferencja, na której znowu za nic staniemy po stronie USA i popsujemy swoje stosunki z Iranem

Policyjne oddziały prewencji/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Policyjne oddziały prewencji/fot. ilustracyjne/fot. PAP/Grzegorz

Od dzisiaj na terenie Warszawy obowiązuje pierwszy stopień zabezpieczenia antyterrorystycznego ALFA. Powodem jego wprowadzenia jest konferencja bliskowschodni, która rozpocznie się w środę.

Alfa to najniższy stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Skala jest czterostopniowa.

Administracja publiczna zobowiązana jest do wzmożonych kontroli miejsc użyteczności publicznej oraz dużych skupisk ludzi. Oznacza to, że mieszkańcy Warszawy mogą natknąć się na o wiele więcej funkcjonariuszy niż zwykle np. w metrze czy na zatłoczonych placach.

Oprócz tego władza nakazuje obywatelom zwracanie szczególnej uwagi na nietypowe sytuacje czy rzeczy. Tyczy się to nie tylko bagażu, ale również samochodów, szczególnie ciężarowych, które są zaparkowane w pobliżu zatłoczonych miejsc. O niepokojącej sytuacji należy informować odpowiednie służby pod numerem 112 lub 997.

Od dzisiaj obowiązuje też drugi stopień alarmowy w czterostopniowej skali bezpieczeństwa teleinformatycznego, tj. BRAVO CRP. Wprowadzany jest w sytuacji zagrożenia terrorystycznego dotyczącego systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub wchodzących w skład infrastruktury krytycznej w sytuacji wystąpienia tego typu zdarzenia. Stopień drugi wprowadzany jest w sytuacji, kiedy konkretny cel potencjalnego ataku nie został zidentyfikowany.

To nie jedyne zabezpieczenia. Granice Polski ustanowiły kontrole przy granicach z państwami Unii Europejskiej. Będą one działały do 16 lutego.

Wszystko to z powodu przyjazdu delegatów na konferencję bliskowschodnią, w której Polska znowu odda hołd Stanom Zjednoczonym traktowanym niczym niegdyś ZSRR, czyli „wieczny i jedyny sojusznik”. Przyjazd zapowiedzieli wiceprezydent USA Mike Pence, szef amerykańskiego MSZ Mike Pompeo oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Źródło: rmf24.pl