Polska chce wydalenia norweskiej konsul. Odpowiedź na wrogie działania wobec Sławomira Kowalskiego

W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce, została przekazana ambasadorowi Norwegii w Warszawie – poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Sławomir Szynkowski vel Sęk.

Pod koniec stycznia MSZ Norwegii poinformowało, że zdecydowało o wydaleniu z Norwegii Kowalskiego, który znany jest z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Według rzeczniczki norweskiego MSZ, przyczyną decyzji o wydaleniu była „niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zdecydował jednak o pozostaniu konsula na stanowisku do końca upływającej w czerwcu br. kadencji. Resort dyplomacji akcentował swoją pozytywną ocenę pracy Kowalskiego, zabiegając jednocześnie – przy wsparciu szeregu państw Unii Europejskiej i jej przedstawicielstwa w Oslo – o rozwiązanie tej kwestii w drodze dialogu z władzami Norwegii.

W poniedziałek po południu Szynkowski vel Sęk poinformował na Twitterze, iż władze norweskie uznały polskiego konsula za persona non grata, co – jak zaznaczył – „uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji”. „To decyzja skrajnie nieuzasadniona. Jedyną możliwą decyzją w tej sytuacji jest działanie wzajemne, co zostanie zrealizowane w trybie natychmiastowym” – ocenił wiceszef MSZ.

Po niespełna dwóch godzinach wiceminister poinformował, że w odpowiedzi na decyzję norweskich władz o uznaniu konsula Kowalskiego za persona non grata, „nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii”.

Wcześniej do decyzji władz Norwegii odniósł się również w specjalnym oświadczeniu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. „Z dezaprobatą przyjąłem informację o wydaleniu z terytorium Norwegii Pana Konsula Sławomira Kowalskiego” – napisał Wójcik. Zaznaczył, że od kilku lat miał przyjemność współpracować z Kowalskim w sprawach dotyczących naszych rodaków, w szczególności dzieci.

„Współpraca z takimi dyplomatami jak Sławomir Kowalski umożliwiła powrót do Polski wielu dzieci” – podkreślił wiceminister. Jak dodał, nakazanie opuszczenia Norwegii konsulowi, który – w ocenie Wójcika – miał „nieoceniony wkład” w pomoc polskim obywatelom, dziwi tym bardziej, że jego aktywności towarzyszyła „zdecydowana poprawa w relacjach pomiędzy organami centralnymi z Polski i Norwegii”.

Wiceszef MS wskazał jednocześnie, iż „w naszych referatach pozostają sprawy obywateli Norwegii, którzy wraz z dziećmi przebywają na terytorium naszego kraju i również wymagają pomocy ze strony instytucji państwowych”. „Wyrażam nadzieję, że osoba będąca następcą pana konsula z równą determinacją będzie broniła praw Polaków. Ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości będzie mogła liczyć na taką samą pomoc, jak w przypadku pana konsula Sławomira Kowalskiego, któremu z serca dziękuję za wieloletnią współpracę” – czytamy w oświadczeniu Wójcika.

Z doniesień mediów wynika, że decyzję o wydaleniu polskiego konsula podjęto po incydencie, który miał miejsce kilka miesięcy temu w mieście Hamar, kiedy to polskim rodzicom odebrano czwórkę dzieci. Na udostępnionym w sieci nagraniu widać, jak konsul wraz z matką próbują spotkać się z umieszczonymi w ośrodku dziećmi. Urzędniczki odmówiły widzenia konsulowi i – twierdząc, że był agresywny – wezwały policję, która po kilkunastu minutach usunęła go z budynku. Kowalskiemu zarzucono m.in. że przeszkadza w pracy publicznej placówki oraz nie stosuje się do poleceń policji.

Na nagraniu widać, jak interweniująca policjantka zwraca uwagę Kowalskiemu, że ma tylko jedną szansę, aby opuścić budynek, a jeśli tego nie zrobi – zostanie wyprowadzony. Konsul odpowiedział jej na to, że podlega ochronie immunitetu dyplomatycznego.

Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

W 2016 roku Kowalski został „Konsulem Roku” w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”.

(PAP)

22 KOMENTARZE

 1. Wy pierdo….e durnie, wy nic nie rozumiecie. Chodzi o awanture sterowaną przez Rosje…aby nie było rurociągu gazowego ze złóż norweskich do Polski …czyli nie by7ło Baltic Pipe

 2. Od tego abmbasada albo konsulat jest do ochrony własnych obywateli i pan Konsul bardzo dobrze to uczynił a policja norweska złamała prawo.Rząd Ńorweski powinien głęboko z tego się tumaczyć.I wydalenie ambasadora w ramach odwetu jest wskazane

 3. Bojkot norweskich towarów! Polska jest rynkiem zbytu 1/3 syntetycznego norweskiego farbionego łososia! A łosoś to norweski drugi, po ropie i gazie, produkt eksportowy! Norwegia to de facto kraj III Świata jak Kuwejt – żyjący z eksportu surowców i żywności. :-)))))))))))))))))))))))

 4. Ten konsul to prawdziwy patriota! Bronił polskie dzieci przed odebraniem od rodziców, by można było dać pod opiekę kochających inaczej oraz wyznawcom religii pokoju. Tacy jak on podtrzymują nadzieję na lepsze jutro…

 5. Dla mnie persona non grata to braun mikke i podobni liberalowie

 6. Należy natychmiast zamrozić stosunki dyplomatyczne z tym śmiesznym krajem co sportowcy jak się nie naszprucują to biegać na nartach nie potrafią. Naprawdę trzeba zacząć się szanować, nawet jak chwilowo poniesiemy nawet jakąś stratę to przyjęcie normalnej asertywnej postawy tylko korzyści w przyszłości. No sorry ale Norwegia to nie Rosja, Niemcy czy USA. Nam żadne dobre stosunki za wszelką cenę z nimi do niczego nie są potrzebne! Oni nawet nie są w Unii więc Timermans będzie siedział cicho!

  • Norwegia – nie, Ukraina – nie, Niemcy – nie, Francja – nie, Litwa – nie, Iran – nie. Zostaje Rosja.

   • Słabo znasz pan geografię. Poza Norwegią, czy bucowatą Francją co chcą nas pouczać jest jeszcze ponad 200 innych krajów na świecie a kilkadziesiąt w Europie! Zacznijmy się szanować na litość boską ?

  • A UE to malaria – czyli syf i malaria i kur2wa ala co z kilku maili śle rzekome komentarze

 7. Bezsensowna awantura. Czaputowicz to półgłówek, albo z rozmysłem działa na szkodę Polski. Tzw Polacy, którzy jadą z dziećmi do Norwegii winni liczyć się z panującymi tam zasadami, a konsul nie powinien wszczynać awantur w ich „obronie”.

 8. szkoda,ze tak nie postepuja w stosunku do parchow,chamerykanow i banderowcow,ale dobre i to

Comments are closed.