Ranking narodowych sympatii. Najbardziej lubimy Czechów. Najmniej Romów i Arabów

Praha Fot. Wikipedia CC 2.5 Autor: Che

Czesi, Włosi, Słowacy, Węgrzy oraz Amerykanie są w czołówce rankingu najbardziej lubianych przez Polaków nacji – sympatią darzy ich ponad połowa badanych przez CBOS. Najmniejszą sympatię deklarujemy do Romów i Arabów.

Z sondażu CBOS wynika, że Polacy największą sympatią darzą Czechów, do których przychylne nastawienie deklaruje 56 proc. badanych (przy 28 proc. obojętności i 11 proc. niechęci).

55 proc. respondentów deklaruje pozytywne nastawienie do Włochów (28 proc. obojętności i 11 proc. niechęci). Słowaków i Węgrów sympatią darzy po 53 proc. badanych (przy 29 proc. obojętności i 10 proc. niechęci dla Słowaków oraz 27 proc. obojętności i 12 proc. niechęci dla Węgrów).

Sympatię do Amerykanów deklaruje 51 proc. badanych (przy 30 proc. obojętności i 14 proc. niechęci). 50 proc. ma pozytywne nastawienie do Anglików (29 proc. obojętności i 15 proc. niechęci), do Chorwatów – 47 proc. (29 proc. obojętności, 13 proc. niechęci), do Irlandczyków – 46 proc. (30 proc. obojętności, 12 proc. niechęci).

Po 41 proc. respondentów z sympatią odnosi się do Duńczyków (31 proc. obojętności, 14 proc. niechęci) oraz do Francuzów (30 proc. obojętności, 21 proc. niechęci). Sympatię do Finów deklaruje 40 proc. badanych (31 proc. obojętności, 13 proc. niechęci). Po 36 proc. ankietowanych wyraża sympatię do Litwinów (31 proc. obojętności, 21 proc. niechęci) oraz do Niemców (26 proc. obojętności, 34 proc. niechęci).

Przychylne nastawienie wobec Bułgarów ma 34 proc. ankietowanych (36 proc. obojętności, 20 proc. niechęci).

Wobec Białorusinów, Chińczyków oraz Żydów porównywalnie często deklarowana jest sympatia co niechęć. Białorusinów i Chińczyków sympatią darzy po 31 proc. badanych. Niechęć do Białorusinów deklaruje 27 proc., a do Chińczyków – 28 proc. respondentów.

Wobec Ukraińców natomiast niechęć przeważa nad sympatią (31 proc. sympatii, 41 proc. niechęci). Także o Żydach pozytywnie mówi 31 proc. badanych, negatywnie – 33 proc.

Pozytywne nastawienie wobec Rosjan deklaruje 28 proc. badanych, niechęć – 43 proc. Do Rumunów sympatię deklaruje 24 proc. respondentów, a niechęć do nich deklaruje 40 proc. 57 proc. badanych z dystansem podchodzi do Romów (17 proc. sympatii) a 65 proc. – do Arabów ( 13 proc. sympatii).

CBOS wskazuje, że niemal wszyscy badani mają sprecyzowane nastawienie wobec Niemców (96 proc.), Rosjan (96 proc.), Czechów, Amerykanów, Ukraińców, Romów (po 95 proc.). Natomiast najmniej respondentów ma wyrobiony stosunek do Finów (84 proc.) oraz Duńczyków (86 proc.).

„W tym roku odnotowujemy poprawę nastawienia do niemal wszystkich nacji uwzględnionych w sondażu. W stosunku do roku ubiegłego bardzo wyraźnie przybyło badanych darzących sympatią Czechów, Słowaków, Białorusinów, Rosjan, Węgrów oraz Włochów. Ponadto dość znacząco zmniejszyły się odsetki ankietowanych deklarujących negatywne nastawienie wobec Rosjan i Białorusinów” – podkreśla CBOS.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 10–17 stycznia 2019 roku na liczącej 928 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP)

16 KOMENTARZE

 1. Rumuni z zaskakująco niską sympatią, to chyba efekt utożsamiania Rumunów z Cyganami – wg terminologii NCz! Romami – a to sympatyczni ludzie są…

  • Zgadza się.
   Pracowalem z Rumunami 3 lata w Anglii .Byli w porządku chłopaki.

  • Tak, ja tez znam rodzine rumunska. Naprawde sympatyczni ludzie. Zgadzam sie z Wrednym Misiem. Wielu Polakow myli Rumunow z Cyganami (Romami).

  • Co do Rumunów to faktycznie, niesłusznie Polacy uważają ich za Cyganów. Cyganów w Rumunii jest wszystkiego 3% populacji. Przy czym, Polacy w Rumunii cieszą się sporą sympatią – sam tego doświadczyłem.

 2. Niechęć do naszych wschodnich pobratymców zapewne wykazują ludzie, którzy swoją wiedzę o nich czerpią tylko z mediów. Byłem w Rosji, Białorusi i Ukrainie – większość ludzi jest bardzo serdeczna, otwarta i pomocna, chyba nawet bardziej niż nasi. Kiedyś zabrałem swą uprzedzoną mocno lubą do Rosji (przez Białoruś jechaliśmy) – oj, po powrocie to długo powtarzała „Ja chaciu w Tiumeń”.

 3. To manipulacja. Przecież lubimy najbardziej „starszych w ..” Nie pie_dolcie lepiej.

 4. Moja cala rodzina ratowala w czasach gomulkowskich roku68 osoby rzydowskie a babcia przechowywala cala rodzine rzydowska w chlewiku zeby ich ZOMO nie znalazlo! Mieli tam wstawiony radzicki telewizor aby mogli ogladac swoje ulubione rzydowskie seriale oraz transmisje rocznicowe wyzwolenia obozu dla osob homoseksualnych w Aushwitz

 5. Mam więcej sympatii do Cyganów niż żydów. Cygan jest przewidywalny, wiesz, że cię okradnie. A żydowi dasz dolara, zabierze ci 10, wbije noż w plecy i oskarży o antysemityzm.

 6. Ja uwielbiam Maorysów, indian z dorzecza Amazonki, jakieś ludy z dżungli Kambodży i wszystkich innych, z którymi Polacy nie mieli żadnych wojen i są na drugim końcu świata, albo dostatecznie daleko żeby Polakom nie szkodzić. Cała resztę populacji ludzkiej odsyłam do Lucyfera.

 7. Jako Polak, osobiście najbardziej lubię Polaków i Polki.
  Polacy i Polki są u mnie na 1-ym miejscu narodów, które lubię.
  Oraz na miejscach od 2-go do 10-go.
  Na miejscu 2-gim, ex aequo z Polakami, umieszczam Węgrów.

 8. Jest dokladnie tak jak powiedzial ktos w 1 komentarzu- ciemny polskiludek nie rozroznia prawdziwych Rumunow od Cyganow czy jak to sie politpoprawnie okresla Romow. Dla przecietnego ogladacza TVNu czy rzadowej rezimowki Rumun kojarzy sie z zebrzaca z dzieckiem kobita a to przeciez zadni Rumuni tylko Cyganie ktorych jest niestety bardzo duzo w kraju Michala Walecznego. Rumuno to bardzo sympatyczni i uczynni ludzie, przyklademskarlenia nas jako narodu jest wlasnie podany kompletny brak wiedzy o Rumunii i tamtecznym narodzie mimo iz przez wieki Multany i Woloszczyzna to bylo nasze polskie lenno.

 9. Cos mi sie wydaje ze Rumunow wstawili zamiast chazarow bo na wszelki wypadek nie ujeli ich w badaniu.

 10. Czy nie dziwi was, ze Polacy bardziej nie lubia Rosjan niz narodu, ktory pazurami trzyma sie Naszej Ziemi? Przynajmniej wedlug przytoczonego sondazu.

 11. za co tak Czechów niby lubimy? Dziwny to naród, w którego stolicy znajduje się rzeźba facetów sikających na zarys granic swojego państwa…

Comments are closed.