Romaszewska krytykuje pomysł Dudy. „Pamiętam, co w latach 50. głosił Mazowiecki”

Zofia Romaszewska i Andrzej Duda. Fot. PAP
Zofia Romaszewska i Andrzej Duda. Fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda kilka dni temu stwierdził, że w Warszawie powinien stanąć pomnik Tadeusza Mazowieckiego, „pierwszego niekomunistycznego premiera”. Pomysł ten w rozmowie z Robertem Mazurkiem skrytykowała Zofia Romaszewska, prezydencki doradca.

Bohaterowie naszej wolności powinni mieć swoje pomniki. Uważam, że ten okres 1989 roku ma pewien szczególny wymiar, osobowy, niezwykle symboliczny, a mianowicie rząd na czele z pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeuszem Mazowieckim – mówił kilka dni temu na antenie Polsat News prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślał, te „wielkie chwile powinny być upamiętnione pomnikiem Tadeusza Mazowieckiego”, który powinien stanąć w Warszawie.

Dziś na antenie radia RMF pomysł ten skrytykowała Zofia Romaszewska. Pytana przez Roberta Mazurka, czy to dobry pomysł, po chwili ciszy odparła krótko „nie”. Kiedy dziennikarz zapytał, dlaczego, odpowiedziała „bo go nie lubię”.

Jego część życia związana z latami 50… Nie warto na ten temat gadać. Już wystarczająco się wszyscy nie lubimy – stwierdziła Romaszewska.

Prezydent jest młodym człowiekiem. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyglądała rzeczywistość onych czasów – dodała.

Jak wyjaśniała w internetowej części rozmowy, jest jeszcze „za wcześnie”, żeby postawić pomnik byłemu premierowi.

Za dużo ludzi żyje jeszcze, nie jestem jedyna, która pamięta co działo się w Klubach Inteligencji Katolickiej w latach 50., co wtedy głosił Mazowiecki – tłumaczyła.

Może za 50 lat, jak emocje opadną – skwitowała.

Romaszewska przyznała, że odmienne zdanie ma na temat pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. – On zginął na służbie – podkreśliła.

Powiedziała również, że Romanowi Dmowskiemu także nie postawiłaby pomnika (który pojawił się w stolicy w 2006 roku). Robert Mazurek podkreślił jednak, że zmarł on więcej niż 50 lat temu.

No widzi pan. Ja bym mu nie postawiła wtedy, ale czy teraz bym mu nie postawiła, to już nie jestem taka pewna. Po tych pięćdziesięciu kilku latach jego postać nie budzi już takich emocji. Bardziej pamięta się to, że był w Wersalu, ile rzeczy dobrych i ciekawych zrobił niż to, co moim zdaniem zrobił nie najlepszego – stwierdziła Romaszewska.

Źródło: rmf24.pl/polsatnews.pl

16 KOMENTARZE

 1. Co to „trupidło” plecie o R. Dmowskim to się w głowie nie mieści.
  Rebe Duda jest szefem chlewu.

  • Wiesz co sygnalizuje degenerację i schyłek naszej cywilizacji? Wiele rzeczy , między innymi brak szacunku dla wiedzy i doświadczenia starszych ludzi . Jest to taki pogardliwy wręcz stosunek. Zapamiętaj sobie synku, dopiero jak będziesz stary, to zdasz sobie sprawę jaki byłeś głupi i jak mało wiedziałeś o życiu , gdy byłeś młody i wydawało ci się , że zjadłeś wszystkie rozumy.

  • Ser. Z tego o piszesz można wnosić, że jesteś stary. Ale od tego, to co piszesz nie staje się mądre. Przeczytaj ” Upadek myśli konserwatywnej w Polsce” a dopiero potem oceniaj mądrość starej Romaszewskiej oceniającej Dmowskiego.

 2. Duda chyba zwariował. Komu pomnik, Ickowi Dikmannowi? Za co? Za grubą krechę?

 3. Tadeusz Mazowiecki, dla jednych bohater, dla drugich sprzedawczyk
  youtube.com/watch?v=NS8avUCyAGo

  O postkomunie i byłym premierze T.Mazowieckim
  youtube.com/watch?v=Ho15fnEBmKY

  O antypolskich kłamstwach starych i nowych
  youtube.com/watch?v=2ENLYKIUXEQ

 4. Duda to poTWÓR Kaczora „największego” polityka od czasów „Naczelnika…
  Miejsce POPIS-u jest na śmietniku pod grubą stertą odpadów.

 5. mąż „pani” kornhauser za nią dla NIEpoznaki Pełniący Obowiązki PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ czyli andrzej juda’sz…
  BILET NA SAMOLOT W JEDNĄ STRONĘ DO izraela lub us(a)raela lub na (żydo)banderowską ukrainę i (po staropolsku parafrazując) KOMU W DROGĘ TEMU WYPIER_ALAĆ i NA ZAWSZE NIEwracać !!!!!
  A M E N ! ! ! ! !

 6. Co takiego ” nie najlepszego” zrobił R Dmowski?
  Zabił kogoś?
  Zgwałcił?
  Okradł?
  Nie, po prostu mówił prawdę o Polakach i rodakach pani Romaszewskiej.
  Co do Mazowieckiego ma rację, też go nie lubię.

 7. Co macie przeciwko komunistom? Przecież wasz idol to komunista KGBowiec Putin

  • Ala wilkom dobrze się żyje w Polsce bo pasożytują na Polakach a uważają ich za „co najwyżej odchody ludzkie”.

 8. Ten Mazowiecki to może i walczył o waszą wolność Duda, no to mu postawcie pomnik na swojej działce.
  Pierwszy niekomunistyczny premier – ale jaja. Ze zdrajcą Jaruzelskim i drugim zdrajcœ Kiszczakiem – oficerami bez honoru.

 9. Za 50 lat jak świadkowie historii wymrą , ogłoszą nas !! Nas już nie będzie!!

 10. Aż dziw bierze, że adrianek nie chce postawić pomnika np. Wałęsie, albo Kwaśniewskiemu, który wspólnie z mazowieckim napisał tę wspaniałą konstytutkę.

Comments are closed.