Ropa w USA najtańsza od tygodni. Kiedy będzie wreszcie taniej na polskich stacjach?

Ceny paliw na stacji benzynowej/fot. Stargardzki Klub Motoryzacyjny
Ceny paliw na stacji benzynowej/fot. Stargardzki Klub Motoryzacyjny

Ropa w USA jest obecnie wyceniana najniżej od niemal 2 tygodni. Obawy rynków o globalny wzrost gospodarczy nadal nie ustępują, a to negatywnie odbija się na notowaniach surowców – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,02 USD, po zniżce o 1,37 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,50 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,97 proc.

Inwestorzy z nadziejami czekają na zaplanowane na ten tydzień spotkanie USA-Chiny.

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin wyruszają do Pekinu na dwustronne rozmowy handlowe z Chińczykami.

Zbliża się 1 marca – ostateczny termin, aby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

„Będziemy mieć ceny WTI w przedziale 50-55 dolarów za baryłkę w najbliższej perspektywie, a na rynkach będzie się utrzymywać niepewność związana z rozmowami handlowych USA-Chiny, a także z globalnym wzrostem gospodarczym” – mówi Vincent Hwang, analityk giełd towarowych w NH Investment & Securities Co.

Dodaje, że w dłuższej perspektywie WTI może zdrożeć do 60 dolarów za baryłkę, jeśli problemy makroekonomiczne osłabną.

W piątek ropa na NYMEX zyskała 8 centów do 52,72 USD/b, a w ub. tygodniu staniała o 4,6 proc., najmocniej w 2019 r.

(PAP Biznes)

15 KOMENTARZE

 1. Taniej na polskich stacjach będzie, gdy pozamykamy w obozach pracy przymusowej politycznych gangsterów.

 2. Nie będzie,bo jak zawsze tłumaczą nasi monopoliści-na razie musi być drożej bo przerabiają ropę ze starych,droższych zapasów.A za jakiś czas kiedy na świecie zdrożej to będą produkować już z tej nowej,droższej.Widocznie nigdy nie kupują wtedy jak jest najtaniej.

 3. taniej nie będzie, bo nie mamy własnych źródeł ropy, co za imbecyli macie w tej redakcji?!

 4. Z tymi cenami paliw na stacjach to jest dziwna sprawa.
  Jak prowadzę sklep, to kupuję towar za jakąś cenę doliczam marżę i za taką cenę sprzedaję.
  A jak mam stację benzynową, to kupuję cysternę paliwa za jakąś, aktualnie obowiązującą w hurtowni cenę, doliczam marże i co dalej ??? codziennie zmieniam marżę żeby nadążyć za światowymi giełdami ????
  To jakaś bzdura, jak dla mnie. Spekulacja sterowana przez koncerny naftowe posiadające sieci stacji. Jakby wszystkie stacje były prywatne, to byłoby normalniej.

  • Na Węgrzech wszystkie stacje są prywatne i benzyna droższa niż w Polsce.

 5. Złodzieje w białych kołnierzykach wodzą nas za nos za nasze pieniądze. Taniej będzie jak ograniczymy etaty w biurokracji myślę, że 80% spokojnie można by było zwolnić i przeciętnemu obywatelowi wyszło by to na dobre. Rząd w obecnym kształcie to legalna mafia zbierająca haracze na swoje utrzymanie i zachcianki.

  • W Rosji nie ma biurokracji, są niskie podatki, nie ma demokracji a pensja minimalna to 500 zł miesięcznie. Prawiczkowy raj u Putina.

 6. PiS podnosi podatki wiec taniej być nie może… mam nadzieje ze przejada się właśnie na cenach paliwa…

 7. To gdzie są takie ceny jak na zdjęciu? Na Węgrzech?
  U mnie po 4,66 Pb95.

 8. Wszędzie na świecie paliwo tanieje, tylko w Polsce PiSowcy marnują dobrą koniunkturę gospodarczą.

 9. Posłuchajcie Polaczki. Żeby imperialistyczną ameryka miała tanie paliwo to taki europejski murzyn jak my, musi płacić jak za złoto i tyle w temacie… My zawsze jesteśmy dymani na wszelkie możliwe sposoby i chyba już czas zgłosić na policję gwałt na naszych finansach.

Comments are closed.