Skąd wzięli się Polacy? Wyniki badań duńskich naukowców zaskakują!

Polacy - zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: PAP/Marek Zakrzewski
Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: PAP/Marek Zakrzewski

Centrum GeoGenetyczne Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadziło badania, których celem było ustalenie pochodzenia mieszkańców Europy Środkowej. Wyniki opublikowane w prestiżowym „Nature” mogą wydawać się zaskakujące.

Genetycy, archeolodzy i antropologowie z Centrum GeoGenetycznego Uniwersytetu w Kopenhadze podjęli się ustalenia pochodzenia mieszkańców Europy Środkowej. Zbadali kopalne szczątki sprzed 5 tys. lat 101 osób z cmentarzysk Europy i Azji Zachodniej. Zdaniem naukowców to ważna data, gdyż wówczas nastąpiła ostatnia z trzech wielkich migracji, które ukształtowały genetyczny obraz Europy i przyniosły ogromne zmiany kulturowe i społeczne.

Pierwszej migracji na teren Europy dokonały ok. 40 tysięcy lat temu ludy łowiecko-zbierackie. W drugiej, 8-7 tysięcy lat temu, do Europy przywędrowała ludność znająca rolnictwo i hodowlę zwierząt – to wówczas rozpoczęła się epoka nazywana neolitem. Trzeci i najważniejszy przełom nastąpił około 5 tysięcy lat temu.
To właśnie wtedy pojawiła się w Europie Środkowej pasterska ludność z Azji.

Zdaniem naukowców wielu Polaków ma ciemne włosy i oczy właśnie dlatego, że są spokrewnieni z azjatyckimi ludami stepowymi. Ludność zamieszkująca Europę przed ich dotarciem miała niemal wyłącznie jasne włosy i oczy. Nowi przybysze upowszechnili też w Europie nową umiejętność – jazdę konną. Przynieśli też nie występujący wcześniej w Europie gen, który odpowiada za trawienie mleka przez dorosłych ludzi.

To właśnie dzięki niemu przybysze ze stepów mieli zdolność przyswajania z mleka wapnia i witaminy B, co pozwoliło im zasiedlić nawet mało nasłonecznione rejony Europy Północnej. Można więc powiedzieć, że często spotykany dziś brak tolerancji laktozy świadczy o pochodzeniu od wcześniejszych przybyszów do Europy, a jej tolerancja – o posiadaniu przodków wśród azjatyckich pasterzy.

Duńskie badania ujawniły też, że współcześni Europejczycy – w tym także Polacy mają dużo wspólnego genetycznie z ludnością – która zamieszkiwała tereny między Morzem Czarnym a Kaspijskim. Prawdopodobnie był to jeden z przystanków ostatniej wielkiej migracji.

Źródło: noizz.pl

22 KOMENTARZE

 1. no taaak, polacy to dzikusy a rdzenna ludnośc to kolebka cywilizacji, he,he,he … a zwłaszcza duńczycy – tylko czemu tak te oświecone ludy tępią tak zawzięcie naszą kulturę, historię ?

  • Czytaj ze zrozumieniem. Pochodzimy wedlug badan z najdawnieszych rejonow cywilizacyjnych miedzy morzem czarnym i kaspijskim . To raczej powod do zadowolenia. twoj wpis swiadczy ze jestes nieukiem.

   • Ty, więc ty rozumiesz co znaczy wyrażenie „czytać ze zrozumieniem”?
    To pokaż.

  • Do darmozjada.
   Mnie też śmierdzą te rzekomo „duńskie” ustalenia (czy wiadomi naukowcy to naprawdę rodzimi Duńczycy?).
   Ustalenia jakimś trafem potwierdzające uparcie propagowana ideę, że „wschodni Europejczycy” różnią się mocno (= są gorsi rasowo) od „zachodnich Europejczyków”.
   Ideę tę propaguje esskimoseria w celu podzielenia, osłabienia i zniszczenia Europejczyków m.in. za pomocą „multikulti” tj. masowej imigracji z Trzeciego Świata.

   • Powyższy mój wpis, podpisany „MNIE TEŻ TO ŚMIERDZI”, jest skierowany do tomtoma, nie do darmozjada.
    Przez pomyłkę skierowałem go do gościa o niku „darmozjad”.

    • Czytaj ze zrozumieniem . Nie jestem darmozjad tylko darmozjazd. Tekstu o poch.polakow tez nie zrozumiales.

     • no, o co ci chodzi? kiedys tam wciagu dnia do cholery glodny chyba jestes i wyczyszczasz lodwke mamy, ,,darmozjadzie,,.

     • Ty, darmozjeb, a udowodnić dasz radę, ze ja nie zrozumiałem tekstu o poch. Polaków?
      To już.
      POkaż klasę jętelektualną, darmomatkozjeb.

      Do normalnych (są tu tacy?) : ależ jest tu monstrualnych a bezczelnych kretynów, ja pikolę.

  • Spokojnie Panowie. Genetyka, a tymbardziej archeogentyka to dosc nowe dziedziny nauki. Wiedza z nich plynaca nie dla kazdego i nie od razu jest zrozumiala. Mysle, ze autor wiadomosci sprobowal strescic to, co zrozumial, ale zrozumial za malo, by udalo mu sie to zrobic poprawnie.

 2. A poczytajcie sobie w internecie od kogo pochodza ludzie z grupa krwi rh ujemne to dopiero nowina

 3. To nie są żadne nowe ustalenia. Takie informacje podawał już profesor Okulicz w latach 50-tych. Ludność przy migracjach mieszała się ze sobą. Nie znane są przypadki całkowitego wyparcia ludności osiadłej przez napływową podczas wędrówek ludów na naszych terenach. Zawsze dochodziło do wymieszania ludności. Dlatego w Polsce żyją zarówno jasno jak i ciemnowłosi. Mamy też wiele wspólnego z Neandertalczykami, z którymi mieszał się homo sapiens na terenach, na które przywędrował. Podczas kończącego się drugiego zlodowacenia, na terenach obecnej Polski występowała np. ludność laponoidalna, która potem osiadła na dalekiej północy kontynentu i obecnie reprezentują ją np. Inuici i Ewenkowie a jej pochodnymi są również wszystkie ludy dalekiej Azj i z Chińczykami i Japończykami włącznie. Więc nie ma o co bić piany.

  • W Polsce haplogrupa N praktycznie w ogóle nie występuje, za to sporo tej haplogrupy jest w Rosji, Finlandii i Krajach bałtyckich – jest też trochę tej haplogrupy w krajach Skandynawskich – nawet w Niemczech tej haplogrupy jest więcej, niż w Polsce.

   niezwykle.com/genetyczna-mapa-europy-czyli-kim-naprawde-jestesmy/

  • Zawsze czułem ze masz geny neandertalczyka i dlatego napisałes z duzej litery

 4. Bzdury w dużej mierze i manipulacja. Badamy sami naszą historię!

  Genetyk, prof Tomasz Grzybowski o etnogenezie Słowian – youtube

  Biologiczne i kulturowe korzenie Polaków
  tropie tarnow opoka – wygoogluj

  Bialczynski pl tam najwięcej o naszych korzeniach

 5. haplogrupa i jej sposób dystrybuowania R1a1 z kolei mówi o tym ze to my migrowaliśmy i bądź tu mądry czy jesteśmy celem czy źródłem…

 6. Tak a Dunczycy maja brzydkie kobiety bo ich korzenie siegają malp z ktore Niemcy woleli hedożyc patrzac na szwabskie maszkarony

 7. Cytowanie tabloidu noizz.pl jako żródło to już chyba grube przegięcie. Poprosiłbym również o podlinkowanie żródła aby można było sprawdzić wiarygodność informacji.

 8. Wg poszlak,ustawicznie lansowanych w internecie,znaleziono ich w kapuście.I dopiero w latach 50tych
  tą hipotezą przywłaszczyli sobie Francuzi,pozostawiając nam (licencyjnie) historię o bocianie.Pomysleć,że znamy ją od wieków,a i tak nie wpadliśmy na pomysł,żeby ją opatentować.

 9. Czy statystyczny Niemiec, Francuz, Wloch, Czech, Wegier, etc., ma mniej czarne oczy/wlosy niz typowy Polak? Nie wydaje mi sie.

Comments are closed.