Socjaliści uginają się przed ogromnymi protestami w Hiszpanii. Rząd rozważa przeprowadzenie przedterminowych wyborów [WIDEO]

Protesty w Madrycie przeciwko socjalistycznemu rządowi Pedro Sancheza. Źródło: Twitter
Protesty w Madrycie przeciwko socjalistycznemu rządowi Pedro Sancheza. Źródło: Twitter

Socjalistyczny premier Hiszpanii Pedro Sanchez rozważa rozpisanie przedterminowych ogólnokrajowych wyborów parlamentarnych – poinformowała w poniedziałek agencja EFE, powołując się na źródła rządowe. Wybory miałyby odbyć się 14 kwietnia.

W środę hiszpański parlament głosuje nad propozycją budżetu na 2019 rok. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) posiada mniej niż 1/4 miejsc w parlamencie i nie wiadomo, czy projekt zostanie przyjęty.

Rząd na razie nie skomentował doniesień agencji EFE.

Poprzednie wybory parlamentarne, które również były przedterminowe, odbyły się w Hiszpanii w czerwcu 2016 roku. Sanchez stanął na czele rządu w czerwcu 2018 roku.

Przeprowadzane od grudnia sondaże potwierdzają, że w sytuacji przedterminowych wyborów w hiszpańskim 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, większość mandatów miałaby centroprawicowa koalicja Partii Ludowej (PP), Ciudadanos (Cs) i Vox. Ta ostatnia zadeklarowała już poparcie tworzonemu przez PP i Cs nowemu rządowi w Andaluzji.

W niedzielę w Madrycie doszło do wielkich demonstracji skierowanych przeciwko socjalistom. Hiszpanie zarzucają rządowi zbyt duże ustępstwa wobec domagających się niepodległości Katalończyków. Coraz bardziej daje im się też we znaki najazd nielegalnych imigrantów. Odkąd Włochy zamknęły swe porty dla statków przemycających ludzi z Afryki do Europy Hiszpania stała się głównym kierunkiem nielegalnych imigrantów.

Coraz silniejsza staje się pozycja antyunijnej prawicowej partii VOX, która może liczyć już na kilkanaście procent poparcia.

3 KOMENTARZE

  1. ludzie mają dość. wszystkiego. lewactwa, prawactwa, złotych myśli. po prostu mają po dziurki w nosie wszystkiego. każdy polityk to złodziej z definicji.

    • Pełna zgoda. Ludzie dostrzegli istotę demokracji tj. że wszystkie partie od lewa do prawa siedzą w kieszeni tych samych ludzi tj soroszów vel rotszyldów i cokolwiek by nie wybrali to nic się nigdy nie zmieni. To samo mamy w Polsce, PO i PiS, .N, Wiosna czy SLD działają dokładnie tak samo tylko z innymi frazesami na ustach. Temu tak znienawidzone są autentyczne partie propolskie jak Samoobrona, Ruch Narodowy czy Korwin, odsądzane jako ruska agentura.

  2. Ludzie to są tumany pierwsze wybierają lewaków bo im naobiecują gruszek na wierzbie skąd my to znamy
    u nas na Biedronia polecą a potem oczy otwierają

Comments are closed.