Stracili 190 milionów dolarów z powodu śmierci właściciela giełdy kryptowalut. „Hasła dostępu zabrał do grobu”

fot.: pixabay

Użytkownicy giełdy QuadrigaCX nie mogą odzyskać sowich pieniędzy po śmierci właściciela firmy. Nie pozostawił on nikomu hasła do zaszyfrowanego twardego dysku w laptopie, w którym przechowywane są bitcoiny warte dziesiątki milionów dolarów.

Zarząd giełdy QuadrigaCX twierdzi, że nie jest w stanie odzyskać bitcoinów po śmierci właściciela spółki, Geralda Cottena. Znaczną część wirtualnych pieniędzy przechowywał on w tzw. „zimnym portfelu”, czyli laptopie z zaszyfrowanym twardym dyskiem. Bez znajomości hasła nie można uzyskać dostępu do plików, które są cyfrowym zapisem bitcoinów.

Jak pisze magazyn „Fortune”, założyciel giełdy „zabrał do grobu” równowartość 190 milionów dolarów. Współpracownicy biznesmena twierdzą, że nigdy nie mieli dostępu do elektronicznego portfela swojego szefa, hasła do niego nie zna nawet jego małżonka. Zaszyfrowane są również maile oraz zapisy rozmów Cottena na komunikatorach.

Jednak eksperci nie do końca wierzą w wyjaśnienia zarządu QuadrigaCX. Zastanawia ich aż dwumiesięczna zwłoka pomiędzy śmiercią założyciela giełdy a poinformowaniem klientów o problemie. Zdaniem ekspertów „zimnych portfeli” firma posiada znacznie więcej, jednak pieniądze z nich mogły zostać zdefraudowane. Zarząd wykorzystał by więc śmierć właściciela giełdy do ukrycia strat twierdząc, że większość bitcoinów znajduje się w zaszyfrowanym laptopie Cottena.

źródło: Fortune

8 KOMENTARZE

 1. wykorzystałby pisze się łącznie. :-)) ja naprawdę nie wiem, czemu jeszcze czytam tego waszego gniota…

 2. Nie przewidzieli takiej sytuacji, więc sami są sobie winni.

 3. 190 milionow to sa setki, a nie dziesiatki. Blad za bledem, a my jak te malpy wciaz to czytamy.

  • Tym razem, w co aż nie wierzę, jednak stanę w obronie redaktorów NCzasu. Setki (nie „setka”) to liczba mnoga, a więc muszą być przynajmniej dwie. Czyli przynajmniej 200 milionów, a nie 190 milionów. 190 milionów to tylko dziesiątki. Zresztą, na marginesie, setki milionów to też dziesiątki milionów. Np. 20 dziesiątek milionów:). Pozdrawiam

   • Tomciu – cos Ci to rozdrabnianie na centy nie wyszlo. Redakcja po analizie swojej pomylki (a byc moze uwagi Jana) poprawila swoj blad i sprostowala to w skorygowanej formie.

 4. Zimny portfel pewnie cudownie rozdzieli sie miedzy pracownikow
  Podali adres portfela by ludzie nadzorowali ?

 5. to jest jedna wielka pralnie pieniędzy.

  gangsterzy płacą +100 – +200 (usd) za możliwość zapłaty gotówką. zazwyczaj Włosi i inne mafie. wielkie transakcje. często na wymianę przychodzą całe armie. czasem się napierda-ją. znam przypadek porwania. cyganie też w tym mocno siedzą. i czczeńcy. jedna wielka gangsterka… ale wszystko jest tolerowane przez władze. ))

Comments are closed.