Trump chce wprowadzić stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Donald Trump. Foto: PAP/DPA
Donald Trump. Foto: PAP/DPA

Prezydent Donald Trump chce wprowadzić stan wyjątkowy na granicy, żeby w ten sposób ominąć weto Demokratów w Kongresie, którzy nie chcą mu dać pieniędzy na budowę muru mającego zatrzymać nielegalną imigrację z Meksyku.

Trump zasugerował na spotkaniu w Białym Domu dotyczącym handlu transgranicznego, że deklaracja – która jeszcze bardziej podniesie temperaturę polityczną wokół tego problemu – może nawet pojawić się w jego przemówieniu na ten temat w Kongresie w najbliższy wtorek.

„Z pewnością o tym myślę”, Trump powiedział o ogłoszeniu stanu wyjątkowego. „Myślę, że jest duża szansa, że ​​będziemy musieli to zrobić.”

Prezydent mówi, że istniejące odcinki murów powinny zostać połączone i przedłużone wzdłuż granicy, aby zatrzymać to, co nazywa jako niekontrolowaną inwazją przestępców.

Demokraci, którzy kontrolują niższą izbę, wielokrotnie odrzucali żądania finansowania muru, mówiąc, że prezydent uczynił projekt muru polityczną krucjatą demonizującą imigrantów i zaspokajającą jego wyborczą bazę.

Ogłaszając stan wyjątkowy na granicy, Trump teoretycznie byłby w stanie wykorzystać niepowiązane fundusze, aby wykorzystać je do budowy muru. Jednak prawie na pewno stanąłby w obliczu natychmiastowych wezwań sądowych, a Demokraci twierdzą, że nie ma prawdziwego zagrożenia na granicy.

Źródło: The Drudge Report

Comments are closed.