Amerykańskie niszczyciele znów drażnią Chińczyków. „USA będą latać, pływać i wykonywać operacje wszędzie tam gdzie prawo międzynarodowe pozwala”

An MH-60R Sea Hawk helicopter, attached to the “Warlords” of Helicopter Strike Squadron (HSM) 51, takes off from the flight deck of the Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS McCampbell (DDG 85) during a flight operation. McCampbell is on patrol in the 7th Fleet area of operation in support of security and stability in the Indo-Asia-Pacific. (U.S. Navy photo by Ensign Soon Kwon/Released)
An MH-60R Sea Hawk helicopter, attached to the “Warlords” of Helicopter Strike Squadron (HSM) 51, takes off from the flight deck of the Arleigh Burke-class guided-missile destroyer USS McCampbell (DDG 85) during a flight operation. McCampbell is on patrol in the 7th Fleet area of operation in support of security and stability in the Indo-Asia-Pacific. (U.S. Navy photo by Ensign Soon Kwon/Released)

Dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke, przepłynęły w pobliżu sztucznie usypanej rafy, na której znajdują się chińskie instalacje wojskowe. Amerykanie zapowiadają kontynuację tego typu operacji w przyszłości.

Amerykańskie niszczyciele, USS Preble (DDG-88) i USS Spruance (DDG-111), przepłynęły w odległości mniejszej niż 12 mil morskich od chińskich instalacji na sztucznie usypanej Rafie Mischief na Morzu Południowochińskim.

Była to druga tego typu operacja w tym roku. 5 tygodni temu niszczyciel USS McCampbell (DDG-85) przepłynął w pobliżu Wysp Paracelskich, do których prawo roszczą sobie Chiny i kilka innych państw regionu.

Kraje takie jak USA, Wielka Brytania czy Australia przeprowadzają od 2015 roku tak zwane freedom of navigation operations (FONOP). Polegają one na przepływaniu w odległości mniejszej niż 12 mil morskich, które stanowią granicę wód terytorialnych, od wybrzeży spornych wysp.

– Amerykańskie siły zbrojne operują codziennie w rejonie Indo-Pacyfiku. Wszystkie operacje są zgodne z prawem międzynarodowym. USA będą latać, pływać i wykonywać operacje wszędzie tam prawo międzynarodowe pozwala – powiedział komandor Clay Doss, rzecznik amerykańskiej 7 Floty.

– Przeprowadzamy rutynowe i regularne operacje typu FONOP, tak jak robiliśmy do tej pory i jak będziemy robić w przyszłości. Nie są wymierzone przeciwko żadnemu krajowi – dodał.

Pogorszenie relacji na linii Waszyngton-Pekin spowodowane wprowadzeniem ceł na chińskie towary przez prezydenta Donalda Trumpa, oraz sankcje za zakup rosyjskich systemów uzbrojenia doprowadziło także do wzrostu napięcia w regionie Morza Południowochińskiego. Amerykanie wysyłają w ten region okręty i amerykańskie bombowce strategiczne B-52, które startują z bazy na Guam.

1 marca upływa termin jaki prezydent Donald Trump wyznaczył na osiągnięcie porozumienia handlowego z Chinami. Jeżeli nie uda się go osiągnąć, cło na chińskie towary importowane do USA o wartości 200 miliardów dolarów zostanie podniesione do 25% z obecnych 10%.

Do czasu zakończenia negocjacji nie należy się spodziewać bardziej zdecydowanych reakcji ze strony Pekinu. Chiński MSZ tradycyjnie ograniczył się do wezwania USA do „zaprzestania prowokacji” i „odstąpienia od naruszania chińskich wód terytorialnych”.

Jeżeli negocjacje się załamią możliwa jest dalsza eskalacja. Część chińskiej admiralicji uważa, że potrzebne są bardziej zdecydowane działania. Dai Xu, prezes chińskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Współpracy na Morzu, zaproponował, aby taranować amerykańskie okręty naruszające wody wokół terytoriów, które Chiny uważają za swoje. Kontradmirał Lou Yuan powiedział słuchaczom w Shenzhen, że trwające spory o zajmowane przez Chiny rafy i sztucznie usypane wyspy na Morzu Południowochińskim mogą zostać rozwiązane przez zatopienie dwóch amerykańskich lotniskowców.

5 KOMENTARZE

  1. po to sa wody miedzynarodowe aby robic na nich co sie chce, albo podpisy panstw, ktore zezwalaja ci bys sobie nogi moczyl w ich wodach.

    • Czyli róbta co chceta. Stawianie min, wylewanie odpadów promieniotwórczych, budowanie sztucznych wysp z infrastrukturą wojskową są dozwolonymi praktykami?

  2. Chiny za bardzo urosły w siłę, a rabini z USA wiedzą, że jak teraz nie rozpoczną wojny to za 20-30 lat przewaga Chin będzie taka, że nikt im nie podskoczy. Wojna będzie, to tylko kwestia czasu. Mocarstwa wydały za dużo kasy na zbrojenia, ilość surowców i ziemi uprawnej jest ograniczona, globalizacja poza konfliktami etnicznymi (fiasko idei multikulti) przyniosła dobrobyt nielicznym, wielu pragnie wojny (ci którzy nie mają nic do stracenia – biedni, albo ci którzy mają bardzo wiele do zyskania – koncerny zbrojeniowe/energetyczne), a pamiętających piekło II WŚ z roku na rok jest coraz mniej. Najgorsze jest to, że nie ma żadnej woli dogadania się, a ONZ to jedna wielka hucpa. Zginie kilka miliardów istnień ludzkich.

  3. optymista, niektórzy uważają że chiny mogą osiągnąć przewagę militarną już na wiosnę tego roku,
    patrz analiza profesora Zbigniewa Galara w „puszce pandory”
    Jednak w mojej opinii zwycięzcą konfliktu USA :chiny, będzie USA

  4. USA nie muszą wcale militarnie uderzać , wystarczą gospodarcze działania – cła , ograniczanie importu , wymuszanie otwarcia rynku chińskiego na import , a mocno nadmuchany chiński balon pęknie .

Comments are closed.