Barbarzyństwo w Hiszpanii. Ekshumują i przenoszą ciało gen. Franco. Wszystko po to, by nie drażnić lewaków. Rodzina ma czas do 1 marca

Gen. Francisco Franco/fot. Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Gen. Francisco Franco/fot. Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Potomkowie hiszpańskiego bohatera gen. Francisco Franco do 1 marca muszą wskazać rządowi Hiszpanii nowe miejsce pochówku. Zostaną tam przeniesione jego szczątki.

Potomkowie generała Francisco Franco będą musieli do 1 marca wskazać rządowi Hiszpanii nowe miejsce pochówku byłego premiera – poinformowało wczoraj źródło w rządzie Pedro Sancheza.

Jak dowiedziała się hiszpańska agencja Europa Press, szczegóły dotyczące planu ekshumacji generała mają być przedstawione w piątek podczas posiedzenia gabinetu. Wtedy też rząd Sancheza ma zadekretować decyzję o rozpoczęciu prac związanych z przeniesieniem ciała Francisco Franco poza bazylikę w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), gdzie spoczywa on od 1975 roku.

Według hiszpańskich mediów, rodzina Franco, która najpóźniej do 1 marca ma wskazać nowe miejsce pochówku generała, została poinformowana przez socjalistyczny rząd Sancheza o zakazie pochówku byłego premiera w krypcie madryckiej katedry Almudena.

Rząd obawia się, że miejsce to, w którym Franco mają rodzinny grobowiec, może stać się miejscem gloryfikacji frankizmu. – Uważamy, że ekshumacja Franco nie jest uzależniona od zgody jego rodziny bądź Kościoła, ale od legalnie sprawowanego mandatu przez rząd – ujawniło w poniedziałek źródło w gabinecie Sancheza.

Prawnicy rodziny Franco wskazują tymczasem, że rząd Sancheza nie ma prawa do ekshumacji generała, gdyż jego ciało zostało złożone na terenie bazyliki, którą zarządza Kościół. Powołują się też na deklaracje ojca Santiago Cantery, opata tej benedyktyńskiej świątyni. Według niego rząd Sancheza nigdy nie rozmawiał z benedyktynami na temat ekshumacji Franco.

Zarówno ojciec Cantera, jak i arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro twierdzą, że zgoda na ekshumację generała zależy od porozumienia rządu z rodziną Franco. Ta tymczasem odmawia nowego pochówku byłego premiera, oskarżając socjalistów o rewanżyzm.

Sprawujący od czerwca władzę gabinet Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) od początku deklarował, że usunięcie zwłok generała z Doliny Poległych jest jednym z priorytetów. Według Sancheza pozostawanie na terenie mauzoleum ciała Franco, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-39, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

Część komentatorów wskazuje, że procedurę ekshumacji generała Franco mogą zahamować trudności rządu Sancheza ze znalezieniem poparcia dla projektu tegorocznego budżetu. Istnieje ryzyko, że w sytuacji braku poparcia socjalistyczny gabinet ogłosi przedterminowe wybory parlamentarne. W poniedziałek agencja EFE podała, że możliwym terminem jest 14 kwietnia.

Rok 2018 był rekordowy pod względem liczby osób, które odwiedziły mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej. Łącznie dotarło ich tam prawie 379 tysięcy zwiedzających. Oznacza to ponad 33-procentowy wzrost napływających tam gości w porównaniu z 2017 rokiem.

Źródło: PAP/nczas.com

71 KOMENTARZE

 1. Tam u władzy chyba takie Biedroniowate towarzystwo. Priorytetem rządu są przenosiny ciała Franco. Brawo! I po jaką cholerę wywalali arabów z Hiszpanii?

  • Ach, jakie piękne samobójstwo!
   dedykuję r102 z korwin-mikke.pl

   Hiszpański rząd to socjaliści.
   Socjalizm szczęście wszystkim ziści!…
   A cóż szczęśliwsze jest na świecie
   Niż odejść szybko w wieku kwiecie?

   Otwarte kraju już granice.
   Czarno tak prawie, jak w Afryce.
   No ale, jeśli chętnych braknie,
   Kto zagłosuje „socjal-TAK!”, nie?…

   Więcej czarnego trzeba złota!
   Ideę zatem rząd mamrota:
   „Imigrant ledwie zejdzie z łodzi,
   Zasiłek pobyt mu osłodzi.

   I może prosto do szpitala
   Udać się. Prawo mu pozwala
   Leczyć się bez ubezpieczenia;
   ZA DARMO. Z prawem do rodzenia…”

   Hiszpanie, a nie krasnoludki
   Ten rząd wybrali… No i skutki
   Przynosi myśli ich niechlujstwo:
   Ach, jakie piękne samobójstwo!

  • Żaden rozumny, przyzwoity człowiek na naszej planecie nie honoruje takich ludobójców jak Franko !
   Obie walczące strony, republikanie i siły narodowe generała Francisco Franco, dopuszczały się zbrodni, to fakt. Mamy jednak do czynienia z ideologicznym wybielaniem strony narodowej i obciążaniem republikanów winą za wszystkie popełnione wtedy bestialstwa. – Setki tysięcy ofiar gen Franko. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Frankiści dokonywali publicznych egzekucji. Obozy koncentracyjne, tortury, gwałty, niewolnictwo seksualne, nie tylko wobec kobiet, jako metoda walki z przeciwnikiem. Niewyobrażalne okrucieństwem.
   Jak zauważył polski historyk Machcewicz, dla porównania w czasach stalinowskich (od 1944 do 1956 roku) w Polsce wykonano kilka tysięcy wyroków śmierci (prawdopodobnie 3-4 tysiące). Ogólną liczbę ofiar (zabójstw i egzekucji) reżimu frankistowskiego Antony Beevor szacuje na 200 tysięcy osób !!
   Tak demoniczny Franko „chronił” swój naród przed „komunizmem”.

   • Nie ofiary tylko komuniści oczarowani Stalinem. Franco uratował ich przed zarazą.

   • Jak można porównywać liczbę ofiar wyroków śmierci z łączną liczbą ofiar wojny domowej po stronie komunistycznej? Na wojnie bardzo wielu ludzi strzela do siebie nawzajem, liczba ofiar też musi być duża.

   • Bardzo celny komentarz. Brawo! Niestety mało ludzi zna historię Hiszpanii co jednak nie przeszkadza im w tym aby się na ten temat wypowiadać. Prawda jest jednak taka, że generał Franco i jego rządy były jednymi z najokrutniejszych w Hiszpanii. My Polacy patrzymy na historię Hiszpanii z całkiem innej perspektywy wydaje nam się, że to co robił Franco było dobre. Niestety miliony ludzi cierpiało i do dzisiaj cierpi przez dyktaturę, którą wprowadził. Dlaczego nikt nie wspomina, że Franco współpracował z znienawidzonym przez nas Hitlerem… nie można popierać zła jaką kolwiek szatę polityczną przywdzieje…

 2. U nas też przydałoby się na Powązkach trochę miejsca zrobić. Paru generałów możnaby przenieść.

 3. Gdyby Franco tak lubił Hitlera to przyłączył by się do wojny zamiast ogłaszać neutralność. A co do jego brutalności… Hiszpania wyzbyła się bolszewickiej zarazie i jako tako sobie radzi!

  • Frankistom pomocy udzielił Hitler, chociaż nie do końca zgadzał się z linią Franco.
   Madryt upadł w bratobójczej bitwie 28 marca 1939r. – Pius XII depeszuje do Franco „ Radujemy się z waszą Ekscelencją z upragnionego zwycięstwa katolickiej Hiszpanii. W radiu mówił; „Plan Opatrzności umiłowani synowie , przejawił się raz jeszcze w bohaterskiej Hiszpanii. Naród wybrany przez Boga na główne narzędzie ewangelizacji nowego Świata i na niepokonane przedmurze wiary katolickiej…”

   • To był papież wielkiego formatu, co widać wyraźnie z perspektywy czasu. Marny był los narodów, które nie miały swojego Franco i nie zdołały obronić się przed komunizmem, którego ofiary liczymy w dziesiątkach milionów.
    Skąd pomysł, że Hitler zgadzał się w jakmkolwiek stopniu z linią Franco? Pod względem ideologicznym to były zupełne przeciwieństwa. Socjalista kontra konserwatysta i monarchista.

    • ‚Skąd pomysł, że Hitler zgadzał się w jakmkolwiek stopniu z linią Franco? ‚

     Stad, ze go wspieral w czasie wojny domowej, geniuszu. Bez jego pomocy Franco moglby jej nie wygrac. Nazizm to skrajna prawica, wiec nic dziwnego, ze gdy w Hiszpanii wybuchla wojna domowa nazisci staneli po stronie Franco- wodza prawicy, nacjonalistow, monarchistow etc. Nienawisc z jednej strony do komunizmu, a z drugiej strony do liberalnej demokracji to bylo cos co laczylo Franco, nazistow, wloskich faszystow i fundamentalistow religijnych w roznych krajach (czesto dochodzil jeszcze do tego antysemityzm).

     • Nazizm to skrót od narodowy socjalizm. Socjalizm to lewica, a nie prawica. Nazywanie narodowych socjalistów skrajną prawicą to kłamliwy wymysł komunistycznej propagandy.

     • A NRD to byla Niemiecka Republika DEMOKRATYCZNA. Tylko co z tego skoro w praktyce byla panstwem totalitarnym? Sama nazwa jeszcze nic nie znaczy. W Chinach rzadzi obecnie Partia KOMUNISTYCZNA, ale jej polityka z komunizmem ma niewiele wspolnego. Nazizm to skrajna prawica. Nazizm to skrajna prawica i zadne odwracanie kota ogonem tego nie zmieni. Z kim Hitler stworzyl piewszy rzad? Z narodowo-konserwatywna partia DNVP kierowana przez bogatego biznesmena Alfreda Hugenberga. Zaraz po dojsciu do wladzy zdelegalizowal komunistow, a pozniej parlament przyznal mu specjalne uprawnienia (ustawy o pełnomocnictwach) co utorowalo droge do dyktatury. Socjaldemokraci jako jedyni glosowali przeciw. Centroprawicowa, katolicka Partia Centrum glosowala za po zapewnieniach, ze prawa katolikow nie zostana naruszone. Kogo wspierali nazisci w czasie wojny domowej w Hiszpanii? Oczywiscie Franco- wodza prawicy, nacjonalistow, monarchistow etc. W czasie IIWS kolaborowali z nimi ludzie tacy jak ksiadz Tiso na Slowacji, Pavelic w Chorwacji (jego rezim zmuszal prawoslawnych Serbow do nawrocenia sie na katolicyzm) czy Petain we Francji, ktory haslo ‚wolnosc, rownosc, braterstwo’ zmienil na ‚praca, rodzina, ojczyzna’. Hitlerowi w dojsciu do wladzy pomagala prawica, jego glownymi wrogami byli komunisci, socjaldemokraci i oczywiscie zydzi, a w czasie wojny domowej w Hiszpanii jego wsparcie militarne dla Franco prawdopodobnie przesadzilo o porazce lewicy. Istota nazizmu byl szowinizm i przekonanie, ze Niemcy to rasa panow, ktorej nalezy sie przestrzen zyciowa. Inni mieli im sluzyc albo w ogole nie mieli prawa zyc. To jest swiatopoglad skrajnie elitarny, skrajnie wykluczajacy, skrajnie prawicowy. Rasizm, niechec czy wrecz nienawisc do zydow, obcych i roznych mniejszosci to cecha charakterystyczna skrajnej prawicy- wystarczy popatrzec na takie organizacje jak Ku Klux Klan czy ONR. Oczywiscie w przypadku nazistow bylo to posuniete do granic- oni odmowili zydom nawet prawa do zycia. Jezeli ktos dostrzega jakies pozytywy w III Rzeszy czy probuje usprawiedliwac Hitlera, to sa to w przytlaczajacej wiekszosci ludzie prawicy. Przyklady mozna mnozyc. Pod koniec lat 30. na francuskiej prawicy pojawialy sie glosy nie tylko w stylu ‚lepszy Hitler niz Stalin’, ale tez ‚lepszy Hitler niz Leon Blum’. Jean Marie Le Pen, byly lider skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, komory gazowe nazywal ‚detalem historii’ i chwalil Petaina, ktory kolaborowal z III Rzesza. Guru naszych ‚konserwatywnych-liberalow’ (‚jedynej prawdziwej prawicy’) Korwin-Mikke stwierdzil kiedys, ze ‚chyba woli Hitlera niz obecnie rzadzacych’. 10 lat temu znany amerykanski konserwatysta, Patrick Buchanan, wydal ksiazke, ktorej teza jest mniej wiecej taka: Hitler wprawdzie byl zly, ale wcale nie chcial wojny swiatowej i pewnie by do niej nie doszlo gdyby Wielka Brytania nie udzielila Polsce gwarancji. No i gdyby Polska oddala Gdansk Niemcom, ktore przeciez zostaly tak ‚strasznie skrzywdzone’ przez Traktat Wersalski. A w ogole to swiat bylby lepszy gdyby Niemcy pokonaly ZSSR. Alianckie naloty dywanowe na niemieckie miasta nazywa ‚barbarzynstwem’, a powojenne wysiedlenia Niemcow z Polski i Czechoslowacji ‚zbrodnia przeciwko ludzkosci’. W kierownictwie Zwiazku Wypedzonych (na ktorego czele stala ultrakonserwatystka Erika Steinbach) nie brakowalo bylych nazistow. W zeszlym roku jeden z liderow skrajnie prawicowej, antyimigranckiej AfD powiedzial, ze Niemcy moga byc ‚dumni z osiagniec Wehrmachtu’. To skrajna prawica (np. ONR) wznosi okrzyki ‚Sieg Heil’. W USA biali suprematysci skandowali ‚Heil Trump!’.po jego zwyciestwie w wyborach etc., etc., etc.

  • Słabo znasz historię Hiszpanii pisząc takie głupoty. Hiszpania nie była w stanie przyłączyć się do II wojny światowej ponieważ w latach 1936-1939 w Hiszpanii była wojna domowa i kraj był doszczętnie zniszczony

  • Jak wyglądała ewangelizacja ;
   – Setki tysięcy ofiar. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Frankiści dokonywali publicznych egzekucji. Obozy koncentracyjne, tortury, gwałty, niewolnictwo seksualne, nie tylko wobec kobiet, jako metoda walki z przeciwnikiem. Niewyobrażalne okrucieństwem.
   – Wziętych podczas walk do niewoli republikańskich oficerów czy milicjantów frankiści rozstrzeliwano Zabijano też szeregowych jeńców, a nawet tych żołnierzy, którzy zachowali neutralność i nie opowiedzieli się po żadnej stronie. Rozgłos zyskała tak zwana masakra w Badajoz .Po jego opanowaniu przez oddziały gen Franko rozpoczęły masakrę obrońców, podczas której rozstrzelano od 2 – 4 tysięcy ludzi. Gdy zaś w ich ręce dostało się Toledo, kilkuset leżących w szpitalu rannych wymordowano przy użyciu granatów i bagnetów.

   • Proszę dla równowagi przytoczyć też opisy okrucieństw komunistycznych, których było znacznie więcej.

 4. Widać że lewactwo wszędzie robi grobową politykę, może to jakiś omen ? ? Już podświadomie czują gdzie ich miejsce

  • gen Franko – Eksterminować trzecią część męskiej populacji WŁASNEGO NARODU !!!!!!!!!
   Na zajętych terenach siły rebelianckie wprowadzały krwawy terror. Celem represji była z jednej strony fizyczna eliminacja zwolenników Republiki, z drugiej zaś odstraszenie ludności od popierania legalnego rządu. Jak stwierdził jeden z adiutantów gen. Franco, kpt. Gonzago de Aguilera, należało eksterminować trzecią część męskiej populacji i oczyścić kraj z proletariatu. I tak też robiono.

 5. Hehe i bardzo dobrze, śmiecia franco, powinni wrzucić do szamba a nie w grobowcu trzymać faszystowskiego kundla, szmate i morderce. Franca jedna, dobrze że zdechł.

  • cos sie tobie poj# balo, a tak jesli o scislosc chodzi, to bedziesz patrzyl jak beda zdychac,ale twoje bachory, a wszystko przez to, ze ci ktorzy teraz wyrzucaja gen. Franco, ktorych jest teraz bardzo duzo, beda mieli czas,by zajac sie nie tylko toba, ale rowniez twa rodzina.

   • Ewangelizacja gen. Franko i popierającego go KK:
    – 15 sierpnia, podczas procesji ku czci Matki Bożej, falangiści i requetés zatrzymali kilkadziesiąt osób. Wywieziono je za miasto i rozstrzelano, po czym sprawcy wrócili do Pampeluny by dołączyć do wchodzącej właśnie do katedry procesji. Inna opowieść o requetés głosi, że zmuszali oni schwytanych republikanów, by kładli się krzyżem, a następnie z okrzykiem „Niech żyje Chrystus Król” obcinali im kończyny. W leżącej w południowo-zachodniej Hiszpanii Huelvie, falangiści zabili ponad 2 tys. osób,

    • baranie, jakby twoim krewnym komunisci wypatroszyli flaki, odcinali konczyny, torturowali, to ty pajacu z pewnoscia tym sprawca spiewalbys im kolysanki, az by umarli na smierc.

     • To tylko twoje fantazje taro, niedorozwiniętego gimbusa.
      Przytaczam fakty historyczne, nie po to żeby innych zbrodniarzy wybielać,ale po to żeby takie zindoktrynowane małpy ja ty, zaczęły myśleć. Świat, historia nie są czarno białe.

    • sam sobie przeczytaj gimbusie fakty historyczne mordow,ktorych dopuscili sie komunisci hiszpanscy przez okres kilku lat swoich pseudo rzadow, a najlepiej jelopie z futrem mapiszona doucz sie, bo przyd ci sie tona przyszlosc.

  • Lewak z ciebie I to niedorozwiniety umysłowo. Pomijając już fakt nienaruszalności grobu, to tylko lewaki i dzikusy (barbarzyńcy) wywlekają ciała z grobów. A gen. Franco obronił Hiszpanię przed komuną i czerwoną zarazą.

   • Czerwona zaraza gorsza od czarnej ?? Czyżby?
    Może byście ignoranci sięgnęli czasem do opracowań historycznych i posłuchali samych Hiszpanów, zamiast łykać bezrefleksyjnie propagandowe kluchy jak gęsi ?
    polski historyk Machcewicz, dla porównania w czasach stalinowskich (od 1944 do 1956 roku) w Polsce wykonano kilka tysięcy wyroków śmierci (prawdopodobnie 3-4 tysiące). Ogólną liczbę ofiar (zabójstw i egzekucji) reżimu frankistowskiego Antony Beevor szacuje na 200 tysięcy osób !!
    Tak Franko „chronił” swój naród przed „komunizmem”.

 6. jedno jest pewne, jesli nie przeniesiesz komunisty i jego choroby tam gdzie on najchetnie,by ciebie przeniosl, to nigdy nie bedziesz mial spokoju,nawet po smierci, a wirus tej smiertelnej choroby bedzie komunista roznosil jeszcze przez stulecia.

  • taro, cierpisz na wirusa; mentalne „pół mózgowie „, z uporem maniaka korzystacie tylko z jednej, prawej półkuli mózgowej , co jest konsekwencją kalectwa.Owszem, jest też lewoskrętne pół mózgowe,ale zdecydowanie rzadsze od prawego.
   Człowiek ma 2 półkule mózgowe -prawą i lewą , zdrowy korzysta z obu !!!
   Jak powiada klasyk ” Socjalizm bez kapitalizmu to dom wariatów bez klamek, kapitalizm bez socjalizmu to labirynt szczurów.”
   Niema nic gorszego, jak dać się zagonić w jedną lub drugą skrajność.

 7. Wielu Hiszpanom Franco kojarzy się z totalną biedą. PKB Hiszpanii w momencie śmierci Franco to raptem 120% PKB PRL.

  • mi komunizm w wydaniu stalinowskim kojarzy sie ze smiercia glodowa i smakiem trawy

   • Co masz przeciwko komunizmowi? Przecież wg JKM lepiej żyje się w Rosji pod rządami komunisty KGBowca Putina niż w UE

   • Ale przecież wg JKM Stalin był w miarę racjonalny.
    Co masz przeciwko jedzeniu trawy?
    wykop.pl/link/3647229/janusz-korwin-mikke-stalin-byl-czlowiekiem-w-miare-racjonalnym/

   • W 1936 r. frankiści założyli pierwszy obóz koncentracyjny w zamku El Hecho w Ceucie. Pierwszy, ale nie jedyny. Powstały w 1937 r. obóz w Miranda de Ebro był oparty na modelu stosowanym w III Rzeszy, a jego organizację wspierały SS i Gestapo. Podczas II wojny światowej wysyłano do niego Polaków usiłujących przedostać się z Francji do Gibraltaru lub Portugalii. Był wśród nich znany później krakowski psychiatra prof. Antoni Kępiński, który z obozową traumą zmagał się przez resztę życia. Obóz wizytował sam Heinrich Himmler. I co znamienne w Hiszpanii dziedzictwo III Rzeszy przetrwało znacznie dłużej, niż państwo Hitlera. Obozy zamknięto dopiero w roku 1947!

   • Zapytaj Adaś dziadków, czy w PRlu jedli trawę i umierali z głodu i czy zamieniliby się w latach 40/50 na ” ewangelizowaną” Hiszpanie?

  • Nawet jeśli tak było to pamiętać trzeba, że lata 70-te to szczyt „świetności” PRL-u, a co najmniej od wojny domowej w Hiszpanii aż do lat 50-tych IIRP/PRL miała wyższy PBK od Hiszpanii. W okresie powojennym Hiszpania Franco rozwijała się dość szybko, a „cud gospodarczy” to efekt kontynuacji polityki gospdoarczej późnego Franco.

   • Akurat cud gospodarczy nastąpił po śmierci Franco za rządów socjalistów a spowodowany był oczywiście zniesieniem sankcji i wstąpieniem do lewackiej UE.

    W 1950 roku PKB Hiszpanii to był 90% PKB PRL a w 1975 – 120% PKB PRL. Tak że rewelki to tam nie było.

 8. Strasznie to smutne. W ciągu w zasadzie jednej kadencji socjaliści roztrwonili dobrobyt na który pracowały pokolenia i niszczyły hiszpańskiego ducha narodowego niezmiennego od stuleci.

  • Akurat za rządów socjalistów Hiszpania znacznie wyprzedziła PRL. W 1975 PKB Hiszpanii to było 120% PKB PRL a w 1990 PKB Hiszpanii to było już ponad 200% PKB PRL.

   • Bo PRL się już od tego czasu zwijała, a nie rozwijała – to po pierwsze. Po drugie przez większą część swoich kadencji Felipe Gonzalez prowadził dość liberalną politykę gospodarczą. W końcu jednak przesadził z zadłużaniem państwa, nastąpiła stagnacja. Za Aznara gospodarka znów ruszyła do przodu…aż do czasów Zapatero.

    • No ale przecież w PRLu była wtedy dyktatura wojskowa a w Hiszpanii demokracja i rządy socjalistów. Czyli według teorii JKM to PRL powinien się rozwijać a Hiszpania upadać. A było odwrotnie. Pewnie spisek Sorosa to sprawił :)

  • Dzieci działaczy republikańskich były bestialsko, masowo odbierane rodzicom, i przekazywane do rodzin prawicowych lub do sierocińców prowadzonych przez Kościół, gdzie wychowywano je według ideologii frankistowskiej.
   Taki los mógł spotkać od 30 do 40 tysięcy dzieci. Dzisiaj tysiące Hiszpanów szuka swoich rodziców, z rodzice swoich dzieci. – artykuł „skradzione dzieci Hiszpanii”

   • I słusznie i humanitarnie. Taki Stalin wszystkich wywiózł by na sybir gdzie solidarnie zdechli by z głodu.

 9. No i OK – mi tam Franco obojętny za to pojawia się okazja rozliczenia komuchów z zaszczytów i przywilejów. I niech no tylko ktoś z Europy piśnie słówko.

   • Kler jako gorliwy zwolennik frankistów, był też przez siły republikańskie prześladowany, fakt – zginęło ich około 4 tyś. jednak robić z nich męczenników jest manipulacją.
    Katolicki autor Jose Bergmamin zwrócił uwagę, że przed lipcową rebelią nie zabito ani jednego duchownego. Dopiero ich propagandowa rola w buncie, a nawet osobisty czynny udział w rzezi doprowadził do morderstw. „Zabijano ich jako zwolenników frankistów i faszystów – ani jeden nie zginął za Chrystusa. Umierali za gen Franco. Można z nich robić ofiary polityczne, ale w żadnym razie męczenników w imię Chrystusa ! ”

    • Owszem, pierwotnym zamiarem komunistów było zaprowadzenie cudnego raju na drodze demokratycznej, bez nadmiernego stosowania terroru. Natomiast fakt otwartego sprzeciwu kleru wobec bolszewii bardzo dobrze o nim świadczy, przynajmniej oni nie dali się zwieść komunistycznej propagandzie i dobrze wiedzieli czym pachnie „republika” i „demokracja” w wydaniu np. Karola Świerczewskiego i spółki.

    • W latach 1930-36 zabito wielu duchownych, na pewno kilkuset. Może nie bezpośrednio przez władze Republiki, ale za jej przyzwoleniem (tzw. nieznani sprawcy). Pożary kościołów były na porządku dziennym. Punktem zapalnym dla buntu było zamordowanie konserwatywnego polityka Sotelo, a tego już jak najbardziej dokonały przez służby państwowe (Gwardia Cywilna).

 10. Franco uchronił Hiszpanię przed dwoma plagami: komunizmem i II Wojną Światową. Hiszpanie powinni stawiać mu za to pomniki. Nie powinni ślepo ulegać rewanżyzmowi lewicowych grupek – tzw. „republikańska” strona wojny domowej wykazywała się większym bestialstwem niż frankiści.

  • Ale jednocześnie zamiast w 1950 roku wprowadzić demokrację tak jak to zrobiono np. w RFN uparł się rządzić po dyktatorsku co skutkowało biedą w Hiszpanii. W momencie śmierci Franco PKB Hiszpanii wynosił 120% PKB PRL czyli bez rewelki. W tym czasie Włosi czy Francuzi byli duuuuużo bogatsi od Hiszpanów.

   • Naprawdę?
    Poniżej cytat z Wikipedii, raczej niechętnej Franco
    „Osiągnięcia gospodarcze Hiszpanii w latach 1955–1975 są często określane mianem „hiszpańskiego cudu gospodarczego”.
    To jak to w końcu było z rozwojem gospodarczym Hiszpanii za rządów Franco?

  • „Franco uchronił Hiszpanię przed dwoma plagami: komunizmem i II Wojną Światową. ”
   Zbrodniczy terror Franco wielu potępiło, min. filozof prof. Instytutu Katolickiego w Paryżu, członek Papieskiej Akademii Nauk św. Tomasza w Rzymie; „To świętokradztwo przystrajać muzułmańskich żołnierzy z Maroka gen Franko wizerunkiem Serca Jezusowego i posyłać ich do mordowania chrześcijan…. Szaleje tam biały terror, doszło tam do niebywałego okrucieństwa i wzgardy życia ludzkiego. W łunach świętej wojny, pod sztandarami religii, krzyż Chrystusa błyszczy jako symbol agonii.”
   Nawet Matka Boska skorzystała w państwie Franco; mianowano ją honorowym generałem armii
   hiszpańskiej ! Ileż to mordów i rzezi dokonano pod jej łaskawymi auspicjami.
   – ” Hiszpanie powinni stawiać Franko za to pomniki ” Mareczeq??
   Tak, pomnik…ku przestrodze dla potomnych, przed ludzką bestią .

   • Jeśli ten cytat jest autentyczny, to jego autor popisał się, jak na księdza, wybiórczą nieco spostrzegawczością. Przeoczył np. masowe mordowanie kleru przez komunistów. Wojna domowa była okrutna z obu stron. Natomiast późniejszy, rzekomy terror Franco to głównie komunistyczny mit. Z pewnością mniej wolności było w demoludach, Hiszpanów nikt nie pozbawiał własności czy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej. Zresztą Hiszpanie, w przeciwieństwie np. do Polaków, mogli swobodnie opuścić kraj. Określanie Franco mianem ludzkiej bestii jest absurdalne.

    • Co nie zmienia faktu że Hiszpania pod rządami Franco była gospodarczo mniej więcej na poziomie PRLu a dużo poniżej np. Francji i Włoch. Dlatego też w Hiszpanii czasy Franco kojarzą się ludziom z biedą jak u nas np. czasy Gomułki.

 11. Kler sympatyzujący z krwawym dyktatorem podżegając do zbrodni.
  Antonio Ruiz Villaplan, który w czasie wojny był sędzią w Burgos pisał w 1945r.
  „ Codziennie księża , którzy powinien głosić pokój i miłosierdzie, nie brać udziału w walkach, rzucali z ambon obelgi i rozpętywali najniższe namiętności ludzkie. Głos tego, który powinien być pasterzem, przewodnikiem ludu, brzmiał jak surma bojowa nawołująca do rzezi. Nie możemy żyć razem z ateistami i socjalistami… Lepsze są wojny, krew i pożoga ! Niech nie będzie spokoju ani spoczynku dopóki nie zwycięży nasza Religi i nasz porządek….Kler bierze udział we wszystkich manifestacjach generała Franko, niektórymi też kieruje- błogosławi broń i zdobycze wojenne, odprawia nabożeństwa religijne i śpiewa Te Deum. Publicznie modli się nie o pokój, ale o wytępienie wszystkich przeciwników krwawego dyktatora.”
  Pius XII nazwał gen.Franco „ ulubionym synem papieskiego tronu”
  Biskup Kartaginy Diaz Gomar mówił „ Błogosławione niech będą armaty jeśli w lejach po nich zakwitną słowa ewangelii.” Uffffffff &&

  • Człowieku, przepisujesz komunistyczne ulotki z epoki. Jabym czytał wypociny Gazety (tfu!) Wyborczej na temat Rydzyka.

 12. Czasy Franco sa cale szczescie juz tylko zlym wspomnieniem. Hiszpania jest dzisiaj demokratyczna, a klerofaszyzm skonczyl tam gdzie jego miejsce- na smietniku historii.

  • Rzeczywiście, państwo w kilkunastoletniej już stagnacji gospodarczej, w którym głównym produktem demokracji są miliony zdemoralizowanych, bezrobotnych młodych ludzi ogłupianych kolejnymi, lewackimi pomysłami.
   Co to jest klerofaszyzm?

   • ‚głównym produktem demokracji są miliony zdemoralizowanych, bezrobotnych młodych ludzi ogłupianych kolejnymi, lewackimi pomysłami’

    A byly smoki w tej bajce?

 13. Viva Espana !
  Caudillo jako obronca wiary i wolnosci polozyl na jakis czas tame najbardziej barbarzynskiej ideologii jaka wymyslila biedna ludzkosc !!! Pomnijcie na fakt bezczeszczenia kosciolow przez tzw. republikanow, mordowania tysiecy(!!!) ksiezy i zakonnic a zrozumiecie cala sytuacje. Nie zapomnijcie o „bratniej” pomocy lewicowych kanalii z calego swiata na czele ze Stalinem – oprawca wszechczasow !!! Pamiec o bohaterskich obroncach wartosci chrzescijanskich , min. Alkazaru w Toledo nigdy nie przeminie !

  • nie doczytałeś
   Via Espana
   „Kler jako gorliwy zwolennik frankistów, był też przez siły republikańskie prześladowany, fakt – zginęło ich około 4 tyś. jednak robić z nich męczenników jest manipulacją.
   Katolicki autor Jose Bergmamin zwrócił uwagę, że przed lipcową rebelią nie zabito ani jednego duchownego. Dopiero ich propagandowa rola w buncie, a nawet osobisty czynny udział w rzezi doprowadził do morderstw. „Zabijano ich jako zwolenników frankistów i faszystów – ani jeden nie zginął za Chrystusa. Umierali za gen Franco. Można z nich robić ofiary polityczne, ale w żadnym razie męczenników w imię Chrystusa !”

 14. Pierwotnym zamiarem wprowadzania chrześcijaństwa też było Królestwo Niebieskie,a co mamy ? Nieustające konflikty, zarazy,głód, wojny…..
  „pionierzy komunizmu” na racjonalista.pl warto przeczytać !

Comments are closed.