Byłe kierownictwo Orlenu z Dariuszem Jackiem K. na czele w rękach CBA. Chodzi o miliony złotych

Dariusz Jacek K., były prezes ORLEN/fot. PAP/Grzegorz Momot (cenzura wizerunku)
Dariusz Jacek K., były prezes ORLEN/fot. PAP/Grzegorz Momot (cenzura wizerunku)

Niegospodarność wielkich rozmiarów zarzucają śledczy trzem osobom z b. kierownictwa PKN Orlen, m.in. b prezesowi koncernu paliwowego Jackowi K., zatrzymanym przez agentów z gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura Potwierdził we wtorek PAP zatrzymanie na zlecenie łódzkiej prokuratury regionalnej. Podał, że obok b. prezesa zatrzymano dwóch b. dyrektorów w spółce.

Śledztwo dotyczy niegospodarności wielkich rozmiarów, PKN Orlen miał stracić wiele milionów złotych – powiedział PAP Brodowski. Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi i przeszukania trwają.

Po nich zatrzymani zostaną przewiezieni do Łodzi, gdzie mają usłyszeć prokuratorskie zarzuty.

Działania te to efekt wielowątkowego śledztwa dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu i przestępstw karno-skarbowych. Rozpoczęła je kontrola umów na usługi zlecane przez Orlen zewnętrznym podmiotom: audyt ten CBA przeprowadziło pod koniec 2017 roku.

Prokuratura Krajowa poinformowała jedynie, że zatrzymanie odbyło się „w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przez nich przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę PKN Orlen S.A.”. – Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych – czytamy.

Dariusz Jacek K. w latach 2008-2015 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym koncernu PKN Orlen. W okresie 2012-2015 r. zarobił ponad 12 mln zł. Suma wynagrodzeń i premii dla członków zarządu wyniosła ponad 47,5 mln zł.

W 2014 roku otrzymał wynagrodzenie i premie w łącznej wysokości 2,914 mln zł, a rok wcześniej – 2,964 mln zł.

Źródła: PAP/rmf24.pl

4 KOMENTARZE

  1. Zachcialo wam sie tasm billofingera? No to proponuje Ci opozycjo i planktonie spakowac ręcznik i szczoteczkę.

    • Posypie się nam ta „klasa polityczna” jak domino. Teraz tylko trzeba poczekać na otwartą wojnę klanową „polityków” na górze. Na to co pozostanie „przy życiu” będzie można głosować. Choć obawiam się, że zostaną tylko ci mało roztropni, lub cwani. Bo przecież tylko ryba nie bierze….

  2. Nie dziwię się, w spółkach skarbu państwa kradnie się ogromne pieniądze. Ludzie z prywatnego sektora dokładają się swoją krwawicą do pensji tych darmozjadów. Dodatkowo za rządów PiS-u spółki skarbu państwa przynoszą rekordowe straty.

    facebook.com/jkm.wolnosc/photos/a.760499060693456/2041350582608291/?type=3&theater

    • (edit) Dodatkowo za rządów PiS-u spółki skarbu państwa notują rekordowe straty.

Comments are closed.