Co za dzbany. TVP tak zajęte jest tworzeniem topornej propagandy, że z Kuklińskiego zrobili oficera kontrwywiadu. Cenckiewicz nie wytrzymał

Legitymacja wojskowa Ryszarda Kuklińskiego/fot. Wikimedia Commons
Legitymacja wojskowa Ryszarda Kuklińskiego/fot. Wikimedia Commons

Redakcja TVP – przez Jacka Kurskiego określona mianem ostoi prawdy, wolności i pluralizmu medialnego – tym razem wzięła się za fałszowanie historii. Wczoraj w rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w „Wiadomościach” podano informację, jakoby Kukliński był oficerem kontrwywiadu.

TVP już od poprzednich rządów znana jest z niskiego poziomu, choć w obecnej kadencji postanowiono przeprowadzić istny odwiert w dnie. Jednak państwowej telewizji nie wystarczy już przeplatanie opinii z faktami, tworzenie propartyjnej narracji czy nawet fałszowanie wypowiedzi polityków i postanowiono wziąć się za historię.

Wczoraj minęło 15 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Zasłynął on z dostarczania wielu istotnych tajnych informacji komunistycznego układu siłom Zachodu. Najprawdopodobniej jego działanie zapobiegło III wojnie światowej z użyciem broni masowej zagłady.

„Wiadomości” TVP nie omieszkały wspomnieć o Kuklińskim we wczorajszym wydaniu… mianując go oficerem kontrwywiadu! Na fakt ten zwrócił uwagę gen. bryg. rezerwy Jarosław Stróżyk.

Wg dzisiejszych Wiadomości płk Kukliński „był oficerem kontrwywiadu wojskowego i dlatego cieszył się zaufaniem Jaruzelskiego”. Giganci intelektu – napisał Stróżyk na Twitterze.

Internauci byli bezlitośni wobec przekłamania telewizji państwowej. Nawet prof. Sławomir Cenckiewicz nie wytrzymał. – Napiszcie, że to fejk! Proszę! Ludzie ! Fenomen szpiegowski Kuklińskiego polega właśnie na tym, że w służbach nie był a opanował sztukę tak jakby był !Był natomiast w Zarządzie Operacyjnym SG! – wyjaśnił historyk.

Źródła: twitter.com/nczas.com

26 KOMENTARZE

 1. Kupski wyrzucił dziennikarzy jak Pan Rachoń, a zostawił agenture jak zimiec

  • Poprzednia agentura zainstalowana w TVP, Polszmacie i TVN jakoś Ci nie przeszkadzała ani ich bajdurzenie o profesorze Bartoszewskim który nie był profesorem.

    • Oni (POPiSowcy) nie mogą zrozumieć, że coś (jak jest złe) może się nie podobać bo jest po prostu złe, niezależnie od tego, kto to mówi czy robi.
     U nich: nasi robią i mówią zawsze dobrze, przeciwnicy – wszystko źle.
     To staje się już nudne. Ostatnio pokłóciłem się z dobrym znajomym, który mi wstawiał gadkę w stylu Zysa.

 2. Zawsze się troche kłamie. Jak wy możecie nazwać pułkownikiem generała Kuklińskiego to czemu zarzucacie komuś kłamstwo?

 3. Szpieg kukliński zapobiegł jakiejś wojnie? To chyba dlatego, że uprosił swoich dobrodziejów jankesów, żeby nie atakowali, bo mu willę i jacht zniszczą…A tak na poważnie: jeśli on wtedy był po właściwej stronie zdradzając armię PRL-u (tak, PRL-u a nie ZSRR!) to te miliony polskich chłopaków, zgadzających się bez szemrania na służbę wojskową musieli być po stronie „zdrady i zaprzaństwa”. Jeśli uważacie kuklińskiego za bohatera, to zapytajcie teraz szybciutko swoich tatusiów, dziadziusiów, wujków dlaczego byli zdrajcami i przysięgali na wierność sowieckiemu wrogowi? Pytajcie szybko, póki wasi bliscy jeszcze żyją. Mnie nie musicie, bo się wymigałem od wojska – 4 lata pracy w hucie a potem studia do oporu i teraz…jestem czysty! Ale wy swoich pytajcie!

  • Pytalam dawno temu, pewnie zanim sie obudziles, ze trzeba zapytac. A armia PRL byla pod dowodztwem ZSRR. Podobnie jak sluzby wewnetrzne. A na jak dlugim pasku to zalezy od okresu. I teraz tez jest na pasku, a czyim to juz pewnie wiesz.Ale wyglada na to, ze jeszcze nie jestes uswiadomiony, wiec pytaj dalej. A plk Kuklinski byl po wlasciwej stronie. Gdyby robil to samo teraz bylabym przeciwnego zdania. Pamietaj, ze swiat nie zaczynal sie wtedy, kiedy Ty sie urodziles.

   • Wybacz Jadwigo, że nie dość uważnie śledzę twą aktywność umysłową w sieci…wybacz też, że nie zamierzam się poprawić. Piszesz, że „pytałaś”… No i jaka odpowiedź? Był dziadek czy ojciec zdrajcą przysięgającym wierność ZSRR? Albo on, albo kukliński, kukliński albo on – wybieraj Jadwigo!

  • „Zgadzając się bez szemrania na służbę wojskową”. Za odmowę było więzienie. Po wypuszczeniu z więzienia , oczywiście ponowne skierowanie do odbycia służby. Swoiste perpetuum mobile. Nie wiem jak było w praktyce ,ale prawdopodobnie ponowna odmowa odbycia służby wojskowej , wiązała się z dłuższą odsiadką..

   • Zgadza się. Słyszałem o 2-3 osobach, które odmówiły złożenia przysięgi i poszły siedzieć. Więcej osób odmawiało z powodów religijnych, po odbyciu kary nie musieli służyć. Bardzo wielu było takich, którzy unikali powołania jak tylko mogli. Powtarzam – nie mam zamiaru nikogo oceniać po latach za ich dawne wybory, dość się nagadaliśmy o tym 40 lat temu, ale nie znoszę hipokryzji. Zdrajca, kanalia i renegat kukliński swoim występkiem postawił się dokładnie po przeciwnej stronie niż te miliony Polaków, którzy służyli wiernie takiej ojczyźnie jaka wtedy była. Dlatego zawsze będę przypominał młodym: zanim okrzykniecie bohaterem zdrajcę i szubrawca kuklińskiego, pomyślcie co wybrali wasi rodzice i dziadkowie.

   • Piszesz o poborowcach, a Kukliński był zawodowym z wyboru. Nie wstępowa jako szpieg, tylko jako obywatel wierzący w LWP. Przysięgał na to, na co wówczas się przysięgało i przysięgi nie dotrzymał. Stąd jest zdrajcą i koniec.

  • Ty to dopiero byłeś cwaniaczkiem, zamiast iść do wojska i szkolić się aby być gotowym do walki o pokój, kombinowałeś i studiowałeś za dużo lat za pieniądze społeczeństwa. A teraz masz tupet jeszcze się tym chwalić i udawać mądrze.

 4. A to niestety jest fakt niezaprzeczalny że Kukliński. ” cieszył się zaufaniem Jaruzelskiego”.

 5. Wybacz Jadwigo, że nie dość uważnie śledzę twą aktywność umysłową w sieci…wybacz też, że nie zamierzam się poprawić. Piszesz, że „pytałaś”… No i jaka odpowiedź? Był dziadek czy ojciec zdrajcą przysięgającym wierność ZSRR? Albo on, albo kukliński, kukliński albo on – wybieraj Jadwigo!

  • Weź pod uwagę, że generał Kukliński będący oficerem SG wiedział dużo więcej o stanie aktualnym i planach czerwonych bandytów odnośnie naszego kraju aniżeli dziadziuś Pani Jadwigi.

   • A kiedy pani Jadwiga dowiedziała się o „czerwonych bandytach”? A kiedy Ty się dowiedziałeś o nich? Dlaczego tak późno? A kiedy dziadziuś dowiedział się o rocie przysięgi „na wierność ustrojowi socjalistycznemu i sojuszowi z ZSRR”? Bo ja wiedziałem już w 1979, zanim mnie wezwali na komisję i dlatego właśnie zrobiłem wszystko, żeby tej przysięgi nie składać, a później przez całe lata 80-te robiłem wszystko, aby moje dzieci i nie tylko oni też nie musieli tego robić w przyszłości. Nawet jakieś odznaczenie za to dostałem. Ale nie mam zamiaru oceniać nikogo za to, co robili albo nie 40 lat temu, ale nie ścierpię HIPOKRYZJI! Szczególnie hipokryzji ludzi, którzy wiernie służyli tamtej władzy a teraz kreują się na pogromców „czerwonych bandytów” zamiast przemilczeć…I dzieciom swoim przekazać trochę prawdy, aby nie pisały głupot. A kukliński był szpiegiem i kanalią i tak powinien zostać zapamiętany ku przestrodze dla przyszłych pokoleń.

    • Kanalią jesteś Ty a nie Kukliński, młotku. Byłeś zwykłym cwaniakiem uchylającym się od służby wojskowej. Jak chcesz obszerniejszego wytłumaczenia to tylko poproś.

 6. Kurscy zarówno ten z GW, jak i ten z TVP to łgarze do kwadratu, bardzo niebezpieczni manipulatorzy umysłów. Jedyną bronią, którą można ich pokonać to edukacja społeczeństwa i uświadamianie mu jak jest bezczelnie oszukiwane. Trzeba konfrontować to co oni głoszą z tym co jest w rzeczywistości, demaskować ich fałsz w internecie, bo to ostatnie miejsce gdzie jeszcze można dotrzeć do ludzi.

  • jak i bohaterem USA dla Polski i polakow to zdrajca ktory wskazywal amerykanom cele do uderzen jadrowych, malo tego dzieki wiedzy uzyskanej od Kuklinskiego zwiekszyli oni ilosc takich celow na terytorium PRL.

 7. Jeszcze kanonizujcie tego szubrawca ,ľajdaka i wroga Polski !

 8. Dzban dzbanowi przygania. Wy promujecie codziennie Jackowskiego, a teraz jeszcze doszedł Zięba. Redakcja TVP to przy was tytani intelektualni.

Comments are closed.