Co za dzbany. TVP tak zajęte jest tworzeniem topornej propagandy, że z Kuklińskiego zrobili oficera kontrwywiadu. Cenckiewicz nie wytrzymał

Legitymacja wojskowa Ryszarda Kuklińskiego/fot. Wikimedia Commons
Legitymacja wojskowa Ryszarda Kuklińskiego/fot. Wikimedia Commons

Redakcja TVP – przez Jacka Kurskiego określona mianem ostoi prawdy, wolności i pluralizmu medialnego – tym razem wzięła się za fałszowanie historii. Wczoraj w rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w „Wiadomościach” podano informację, jakoby Kukliński był oficerem kontrwywiadu.

TVP już od poprzednich rządów znana jest z niskiego poziomu, choć w obecnej kadencji postanowiono przeprowadzić istny odwiert w dnie. Jednak państwowej telewizji nie wystarczy już przeplatanie opinii z faktami, tworzenie propartyjnej narracji czy nawet fałszowanie wypowiedzi polityków i postanowiono wziąć się za historię.

Wczoraj minęło 15 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Zasłynął on z dostarczania wielu istotnych tajnych informacji komunistycznego układu siłom Zachodu. Najprawdopodobniej jego działanie zapobiegło III wojnie światowej z użyciem broni masowej zagłady.

„Wiadomości” TVP nie omieszkały wspomnieć o Kuklińskim we wczorajszym wydaniu… mianując go oficerem kontrwywiadu! Na fakt ten zwrócił uwagę gen. bryg. rezerwy Jarosław Stróżyk.

Wg dzisiejszych Wiadomości płk Kukliński „był oficerem kontrwywiadu wojskowego i dlatego cieszył się zaufaniem Jaruzelskiego”. Giganci intelektu – napisał Stróżyk na Twitterze.

Internauci byli bezlitośni wobec przekłamania telewizji państwowej. Nawet prof. Sławomir Cenckiewicz nie wytrzymał. – Napiszcie, że to fejk! Proszę! Ludzie ! Fenomen szpiegowski Kuklińskiego polega właśnie na tym, że w służbach nie był a opanował sztukę tak jakby był !Był natomiast w Zarządzie Operacyjnym SG! – wyjaśnił historyk.

Źródła: twitter.com/nczas.com