Czy powinno się zakazać używania telefonów komórkowych w polskich szkołach? Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń

Uczniowie z telefonami komórkowymi. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay

Sondażownia SW przeprowadziła sondaż dla serwisu rp.pl. w sprawie używania telefonów komórkowych w szkołach.

73 proc. ankietowanych jest za zakazem korzystania z telefonów komórkowych w szkolnych klasach.
Przeciwnego zdania jest 15 proc. respondentów.
12 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń. Ogromna większość ankietowanych, w tym zapewne rodzice uczniów wolą, żeby dzieci skupiły się na nauce, a nie na przeglądaniu informacji ze smartfonów.

„Wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkole ma tyle samo sensu co np. wprowadzenie nakazu pisania przez uczniów wiecznym piórem. Owszem, można wzdychać nad romantyzmem czasów, gdy uczeń maczał stalówkę w kałamarzu z atramentem, ale trzeba przy tym pamiętać, że szkoła nie jest miejscem rekonstrukcji historycznej. Jeśli szkoła ma przygotować dzieci do mierzenia się ze współczesnością, to nie może jej ignorować” – uważa dziennikarz Rzeczpospolitej Artur Bartkiewicz.

Co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN, w rozmowie z serwisem rp.pl powiedziała:

„Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół statut szkoły powinien określać między innymi prawa i obowiązki uczniów, do których to obowiązków należy przestrzeganie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkół”. – tłumaczy Ostrowska.

Rzecznik przy tym przyznała, że”pozbawiony kontroli dostęp uczniów do urządzeń elektronicznych na terenie szkoły, może powodować pewne zagrożenia, takie jak np. robienie zdjęć lub nagrywanie za pomocą telefonu komórkowego innych uczniów i nauczycieli bez ich zgody”.

Źródło: Rzeczpospolita