Grypa zbiera żniwo w Polsce. 15 ofiar śmiertelnych tylko na początku lutego. Najgorzej jest w jednym województwie

Tylko w pierwszym tygodniu lutego odnotowano w Polsce 15 zgonów i 236 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Groźne dane publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń grypy od 1 do 7 lutego odnotowano w województwach: pomorskim (43,9 tys.), mazowieckim (37,8 tys.) oraz śląskim (28,9 tys.) i wielkopolskim (28,2 tys.). 1378 chorych trafiło do szpitali.

Luty zapowiada się gorzej, niż styczeń, w którym w całym miesiącu odnotowano 645 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań.

Specjaliści zachęcają do szczepień, ale warto też wiedzieć, że istotne jest przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

Przy takich objawach jak bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność należy udać się do lekarza. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar. Grypa może mieć jednak również przebieg bezobjawowy.

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

 1. Już dr Jaśkowski mówił i pisał, że mycie rąk jest bardziej skuteczne niż szczepienia.

  • Owszem, pisał, np. na portalach piszących również o cywilizacjach pozaziemskich, chemitrails, Wielkiej Lechii czy jasnowidzeniu. Ogarnij się, kolego.

   PS. To nie jest też żaden „doktor”.

   • Alez jest. Nawet dr n.med.
    oza tym cytował BADANIA. Ciekawe dlaczego półdebile szczujący za ‚szczepieniami’ uparcie pomijają wszelkie badania wykazujące guanoskuteczność ‚szczepionek’?
    Bo sa głupi?

 2. Szczepienia, szczepienia inaczej firmy farmaceutyczne upadną i nie będzie miał prezes jeden z drugim wczasów na złotych piaskach. Szczepienia.

  • Firmy farmaceutyczne akurat znacznie więcej zarabiają na lekach, niż na szczepionkach. Opłaca im się więc bardziej, żeby ludzie chorowali.

 3. Fakty, ale nie tefałen.
  1. Statystycznie biorąc, ok. 17. Polaków dziennie skutecznie targa się na swoje życie.
  2. Najskuteczniejszymi metodami prewencji są: hartowanie, jedzenie kiszonek, mycie rąk i unikanie debili, którzy oglądając reklamy w TV są przekonani, że mając grypę nie trzeba leżeć w łóżku, tylko wystarczy połknąć to, czy tamto i wirus zostaje unieszkodliwiony.

 4. Co roku zarazam się grypą i jestem zdrowy cały rok. Sekret tkwi aby omijać szerokim łukiem specyfiki od karteli farmaceutycznych, tulko naturalne

 5. Ci co jedzą chemikalia od karteli farmaceutycznych chorują najwiecej, i najczesciej umierają. Ci co omijają chemikalia od karteli farmaceutycznych i lekarzy żyją w zdrowiu i najdłużej

 6. to teraz droga redakcjo pokarzcie ile kalek i ile śmierci po szczepieniu.. tak dla sprawiedliwości !

 7. przeciez to jest normalne, ze ludzie podczas grypy umieraja, jednostki slabe, kazdego wieku i osoby starsze i jednych wykancza grypa, a innych zwykle przeziebienie i nawet jesliby bylo to 500 ludzi na 30mln ludzi,to jest to pestka, ludzie musza schodzic z tego swiata.

Comments are closed.