Grypa zbiera żniwo w Polsce. 15 ofiar śmiertelnych tylko na początku lutego. Najgorzej jest w jednym województwie

Tylko w pierwszym tygodniu lutego odnotowano w Polsce 15 zgonów i 236 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Groźne dane publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń grypy od 1 do 7 lutego odnotowano w województwach: pomorskim (43,9 tys.), mazowieckim (37,8 tys.) oraz śląskim (28,9 tys.) i wielkopolskim (28,2 tys.). 1378 chorych trafiło do szpitali.

Luty zapowiada się gorzej, niż styczeń, w którym w całym miesiącu odnotowano 645 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań.

Specjaliści zachęcają do szczepień, ale warto też wiedzieć, że istotne jest przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

Przy takich objawach jak bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność należy udać się do lekarza. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar. Grypa może mieć jednak również przebieg bezobjawowy.

Źródło: PAP