Lobby LGTBZUSPKO zabrało się za prawosławnych. Grecki biskup ma pójść do więzienia za homofobię

Bp kościoła prawosławnego Ambrozjusz. / foto: Twitter
Bp kościoła prawosławnego Ambrozjusz. / foto: Twitter
REKLAMA

Biskup Kościoła prawosławnego Ambrozjusz został skazany na siedem miesięcy więzienia (trzy w zawieszeniu, cztery w celi). Sąd uznał, że wygłosił „nienawistne uwagi pod adresem homoseksualistów”. Okazany słownie wstręt do grzechu sodomii został uznany za homofobię.

To pierwszy taki i precedensowy przypadek w prawosławnej Grecji, która teoretycznie nie uznaje nawet rozdziału państwa i Cerkwi.

REKLAMA

Lewica oskarżała duchownego o homofobię i wspieranie partii skrajnej prawicy. Przeciw biskupowi lobby LGTB wylało morze obraźliwych zdjęć i tweetów. Ich kampanię wspierali też komuniści.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Bp Amvrosios został uniewinniony w pierwszej instancji, ale po odwołaniu się przez prokuraturę został już skazany. Hierarcha nie przyznał się do winy i powoływał na wolność słowa.

Tłumaczył, że gdyby naruszył moralność lub dokonał przestępstwa gospodarczego czułby wyrzuty sumienia. W tym przypadku czuje raczej dumę, że „dla Bożej miłości i chwały może ponieść uwięzienie, bo męczeństwo jest nagrodą dla tych, którzy walczą o Chrystusa”.

REKLAMA