Naukowcy alarmują: uliczny hałas zabija! „Może skrócić życie nawet o trzy lata”

Samochody, zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Samochody, zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Francuscy naukowcy badali wpływ hałasu ulicznego na długość życia. Doszli do szokujących wniosków. Okazało się bowiem, że może on skrócić ludzkie życie o nawet trzy lata.

Raport na ten temat zamówiła organizacja społeczna Bruitparif, która walczy z miejskim hałasem. Naukowcy porównali dostępne dane statystyczne dotyczące mieszkańców Paryża. Wnioski są szokujące.

Jak stwierdzili badacze, paryżanie mieszkający przy najbardziej ruchliwych arteriach, gdzie jest najwięcej hałasu samochodowego, żyją średnio od roku do nawet trzech lat krócej niż osoby mieszkające w cichszych dzielnicach.

Co więcej, naukowcy ocenili, że stopień zanieczyszczenia powietrza nie ma tutaj znaczenia – dzieje się tak nawet, gdy w obu przypadkach jest podobny.

Francuscy badacze alarmują, że uliczny hałas jest szkodliwy, ponieważ sprzyja m.in. pojawianiu się bezsenności, nadmiernej nerwowości, chorób serca czy ogólnego spadku odporności organizmu.

Źródło: rmf24.pl

5 KOMENTARZE

  1. Po takich wywodach to mam magistra – temat: zapoznając się z tematem jw. mam obstrukcje.

  2. Ciekawe o ile skraca życie biadolenie starej. Uliczny hałas to przy tym kołysanka.

  3. ile skraca zycie glosna muzyka w lokalach, rokowe koncerty, muzyka sluchana przez sluchawy?

  4. „Naukowcy” w natarciu. Tymczasem techno-biuracka ynteligencja zafundowała nam kilometry gwałtu na estetyce w postaci ekranów akustycznych. One mają chronić przed hałasem, a kto ochroni nas przed nimi?
    Dziecko odbywające podróż w plastikowej rurze nawet nie dostaje szansy by spojrzeć za okno auta, więc
    zatapia wzrok w smart czymś tam i wyrośnie na kolejnego nerda. Smutne.

Comments are closed.