Polowanie na Żydów we Francji. Tym razem ścięto drzewo zasadzone na pamiątkę śmierci młodego chłopaka

Gwiazda Dawida - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay
Gwiazda Dawida - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay

Drzewo zasadzone na przedmieściach Paryża dla uczczenia pamięci młodego Żyda zostało ścięte przez nieznanych sprawców. Liczba antysemickich incydentów we Francji wzrosła w ubiegłym roku o 69%.

Drzewo zostało zasadzone w 2006 roku na pamiątkę śmierci młodego Żyda. lan Halimi został porwany dla okupu przez gang, który żądał okupu od jego rodziny sądząc, że jest zamożna ponieważ był Żydem. 23-latek był torturowany przez 3 tygodnie, a następnie został porzucony na przedmieściach Sainte-Genevieve-des-Bois. Zmarł w drodze do szpitala.

Służby miejskie odkryły, że drzewo zostało ścięte w poniedziałek, gdy pracownicy udali się by posprzątać i przygotować do obchodów rocznicy śmierci Halimiego miejsce, gdzie zostało zasadzone. Policja wszczęła śledztwo mające ustalić sprawców.

We Francji żyje największa liczba Żydów w Europie. W ostatnich dniach odnotowano tam szereg antysemickich incydentów.

Na skrzynkach pocztowych z pamiątkowym zdjęciem Simone Veila, zmarłego w 2017 francuskiego Żyda który przeżył Holokaust, wymalowano sprayem swastyki i napis „Juden”. Na oknach piekarni w Ile Saint-Louis w centrum Paryża należącej do sieci Bagelstein namalowano gwiazdę Dawida.

Liczba antysemickich incydentów wzrosła w pierwszych 9 miesiącach 2018 roku o 69% w porównaniu do roku poprzedniego. Szczególnie liczne przypadki mają związek ze środowiskami muzułmańskimi. Żydzi są także celem ataków terrorystycznych. W 2011 w Tuluzie z rąk islamisty zginął rabin i 3 żydowskich uczniów. W 2014 członek Państwa Islamskiego zabił 4 osoby w koszernym supermarkecie.

Źródło: AFP

Comments are closed.