Porażka Leszka Czarneckiego. Odmówiono mu nadania stopnia

Leszek Czarnecki i Marek Chrzanowski. / fot. PAP: Szymon Łaszewski/ YouTube
Leszek Czarnecki i Marek Chrzanowski. / fot. PAP: Szymon Łaszewski/ YouTube

Leszek Czarnecki, właściciel Getin Banku, nie będzie doktorem habilitowanym. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu odmówił mu nadania stopnia.

Rada Wydziału Zarządzania Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego podjęła uchwałę o odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu 7 lutego tego roku.

W uzasadnieniu czytamy, że powodem są niewystarczające osiągnięcia naukowe i aktywność naukowa doktora Czarneckiego.

Trudno ocenić czy Leszek Czarnecki zasługuje na ten stopień naukowy. Z pewnością jest praktykiem w dziedzinie zarządzania. Stworzył największą firmę leasingową w Polsce, a także kilka banków w Polsce i za granicą. Nie można wykluczyć, że odmowa nadania stopnia doktora habilitowanego ma związek z wydarzeniami z ubiegłego roku.

Leszek Czarnecki stał się osobą powszechnie kojarzoną po tym gdy ujawnione zostały nagrania, na których rozmawia z ówczesnym szefem KNF Markiem Ch. W sprawie tej toczy się śledztwo związane z zarzutem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 10.

„Gazeta Wyborcza” napisała 13 listopada, że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący KNF zaoferował właścicielowi m.in. Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł – miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika.