Powstanie chiński myśliwiec szóstej generacji. „Będzie dowodził rojami dronów i strzelał z laserów” [VIDEO]

Myśliwce F-22 Raptor. U.S. Air Force photo by TSgt Ben Bloker - Selective noise reduction by Diliff
Myśliwce F-22 Raptor, zbudowany z użyciem tytanu. U.S. Air Force photo by TSgt Ben Bloker - Selective noise reduction by Diliff

Chiny zapowiedziały stworzenie myśliwca szóstej generacji do roku 2035 i tym samym ogłosiły dołączenie do grupy krajów pracujących już nad powstaniem takich samolotów.

Chiński myśliwiec 6 tej generacji powstanie do 2035 roku. Plany powstania maszyny ogłosił Wang Haifeng, główny konstruktor Chengdu Aircraft Research and Design Institute.

Zakłady z Chengdu brały udział w opracowaniu myśliwców 5-tej generacji, J-20, użytkowanych przez siły powietrzne Chin (PLAAF).

Cechą chińskich myśliwców 6-tej generacji ma być możliwość dowodzenia rojami dronów, które będą latać wspólnie z tymi samolotami, wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także zwiększone w stosunku do obecnych konstrukcji właściwości stealth, czyli obniżające tak zwaną sygnaturę radarową.

Zapowiedziano, że chińskie myśliwce 6. generacji mogą wykorzystywać takie technologie jak broń wysokoenergetyczna (np: lasery), silniki typu VCE, czyli silniki odrzutowe operujące efektywnie w zakresach prędkości poddźwiękowych, okołodźwiękowych i ponaddźwiękowych, czy broń hipersoniczną.

Chiny dołączyły tym samym do grupy krajów, które rozpoczęły już prace nad myśliwcem 6-tej generacji. W ubiegłym tygodniu Francja i Niemcy ogłosiły rozpoczęcie programu Future Combat Air System (FCAS). Na pierwszy etap badań przeznaczono 63 miliony euro. W tym przypadku skonstruowanie myśliwca 6 tej generacji będzie jeszcze trudniejsze, bowiem europejscy producenci nie mają doświadczeń w konstruowaniu samolotów 5 tej generacji. Mimo tego samolot ma osiągnąć gotowość bojową w roku 2040.

W lipcu 2018 podobne plany ogłosili Brytyjczycy. Do programu Tempest zaprosili w ubiegły piątek Indie ale mówi się także o potencjalnym udziale Turcji i innych krajów.

O planach budowy myśliwca 6 tej generacji mówi się także w Japonii, Rosji i USA. Stany Zjednoczone są jedynym krajem, którym zaprojektował i wprowadził do użytkowania na dużą skalę samoloty 5 tej generacji, F-22, F-35A, F-35B i F-35C, w swoich siłach powietrznych. Będzie miał więc przewagę technologiczną i przewagę doświadczenia nad pozostałymi krajami uczestniczącymi w wyścigu.

Źródło: Ordnance Industry Science Technology/Global Times

Comments are closed.