Skandal! Zamiast dać zarobić polskim fabrykom, Trzaskowski sprowadza tramwaje z Korei. „Prototypy za 2 miliardy złotych

Rafał Trzaskowski. / foto: PAP/Paweł Supernak
Rafał Trzaskowski. / foto: PAP/Paweł Supernak

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że koreański Hyundai dostarczy nowe tramwaje do stolicy. Będą to prototypy za sumę prawie 2 mld złotych. Na produkcji tramwajów nie zarobi zatem bydgoska Pesa.

„Mamy to! Przetarg na zakup 213 nowych tramwajów rozstrzygnięty! Nowoczesne, dostępne, niskopodłogowe pojazdy dostarczy Hyundai Rotem Company” – cieszył się na Twitterze Trzaskowski.

Decyzję skrytykował m.in. warszawski radny Jacek Ozdoba. – Po pierwsze ta firma nie ma doświadczenia, po drugie to będą prototypy, po trzecie to jest bardzo drogi eksperyment, który wynosi prawie 2 mld zł, więc ja nie jestem przekonany, czy warszawiaków, Warszawę stać na tak daleko idące, niesprawdzone technologie – mówił w rozmowie z TVP Info.

Jak podkreślił dr Witold Potwora, ekonomista, „wszystkie rządy na całym świecie umieją wspierać swoje firmy”. – My tego do końca nie potrafimy robić – podsumował.

Źródło: TVP Info/Twitter

56 KOMENTARZE

 1. Nie no poważny skandal naprawdę?!??! Trzaskowski zaoszczędził 0,5 mld zł i wybrał lepsze technicznie pojazdy. Ale zawsze trzeba szukać dziury w całym prawda?

  • 1. Jeśli to prototypy, to mogą się okazać lepsze wyłącznie na papierze

   2. Ktoś doliczył obsługę serwisową gwarancyjną i pogwarancyjną, wykonywaną przez koreańczyków?

   3. Mówisz o zaoszczędzeniu 0,5 mld. Na pewno wziąłeś pod uwagę pełną kalkulację?

   • Ty masz jakąś wiedzę czy wątpliwości?ja mam wątpliwości czy ty jesteś zainteresowany stanem taboru czy jako pisior atakujesz Trzaskowskiego?

   • A nie przychodzi ci do głowy, że jak coś jest szyte na miare to zawsze będzie prototypem? przecież nawet Siemens się wycofal bo wymagania były tak wysokie. dla koreanczykow to jest szansa na wejście na nowe rynki ue wiec jestem pewna ze przyloza się do tego w 200 proc żeby zrobić sobie dobra reklame

 2. Jaki to niby skandal… Zaoszczędzone pol miliarda pójdzie na coś lepszego niż przepłacanie za tramwaje, które i tak się zepsują xD

  • Ilona myśli o silnym państwie, miejscach pracy oraz pieniądzach z podatków. Oczywiście dla Koreańczyków. Jak mamy się bogacić skoro Polacy o polskich produktach mówią „dziadostwo” i wolą kupić obce by „zaoszczędzić”, a w tym samym czasie Niemcy, Rosja i inne państwa kupują POLSKIE tramwaje ? „Dziadowskie” – nawet jeżeli to jak mamy się rozwijać skoro nie wspieramy swojej technologii, która dzięki zamówieniom oraz eksploatacji sprzętu może ujawnić pewne niedociągnięcia, które zostaną w przyszłości zniwelowane ?
   To tak z węglem – wolicie kupić za 100zł taniej Rosyjski, a potem każdy narzeka, że kopalnie są zamykane i ludzie tracą pracę, więcej płacimy zasiłków etc no i jeszcze narzekamy na Rosję ale ją wspomagamy… Patrioci w fotelu i w internecie, a przy zakupach „nie było tematu”.
   I nie mówię, że ja „przepłacam” za Polskie produkty tylko dlatego „bo Polskie” ale przynajmniej widzę problem i może jeżeli bym kupił niemiecką czekoladę „bo tańsza czy smaczniejsza” to tam gdzie mogę jak chociażby w przypadku zamówień publicznych naciskałbym aby kupować Polskie autobusy, tramwaje, pociągi. Rozwijajmy technologie, bogaćmy państwo i wolnymi krokami zmieniajmy wszystko na lepsze, a nie obrażamy się na siebie z byle powodów. Są państwa, które faworyzują swoje produkty i po latach stają ów produkty zwiększają swoją jakość gdyż mają ciągły zastrzyk pieniędzy dzięki czemu się rozwijamy. A Wy byście chcieli by Polak wszedł na rynek i od razu robił np lepsze auta niż Mercedes, inaczej nie ma sensu zainteresować się tematem… Hey nasz łazik kosmiczny z misją na Marsa pobił konkurencję i poleci badać czerwoną planetę więc może problem nie leży „bo Polskie” tylko w dofinansowaniu i wsparciu państwa ? Potrafimy, tylko musimy mieć wsparcie, a nie ciągłe kładzione kłody pod nogi gnębiąc Polaków, a jednocześnie faworyzując obcych…. Nawet markety Polskie nie mają takich ulg jak zagraniczne więc o czym my gadamy ? to TY Ilono oraz TY co czytasz ten komentarz takimi postawami sprawiasz, że w Polsce jest GORZEJ, a nie lepiej…. nawet jeżeli kierujesz się portfelem, to przynajmniej wymagaj od władz by nasi przedsiębiorcy byli traktowani RÓWNO z obcymi – wtedy będziemy mogli narzekać na jakość, a w przypadku gdy jesteśmy gnębieni podatkami, brakiem ulg, ciągłymi kontrolami etc to jak mamy się spokojnie rozwijać ? Czy Polski rząd jest dla Polaków czy dla obcych mocarstw ?

   • Dodam jeszcze jedną rzecz – te „Pół miliarda więcej” zostało by w Polsce, PESA mogła by zatrudnić więcej pracowników, więcej materiałów jak stal, miedź etc została by zakupiona od Polskich hut, a nawet Polski węgiel brałby w tym udział – pomyślcie ile ludzi zachowało by pracę oraz ilu by ją jeszcze mogło znaleźć. Do tego pełno branż powiązanych z transportem, zaopatrzeniem, stacje benzynowe dostały by zastrzyk pieniędzy, a nawet zwykłe sklepy gdyż ów pracownicy mogli by pozwolić sobie na zwykłe zakupy bez liczenia każdego grosza.
    Wam się wydaje, że tylko PESA by na tym zarobiła więc kręcicie nosem ale tak naprawdę to każda firma jest sercem, które pompuje krew w CAŁYM krwiobiegu, którym jest wiele innych branż. Nawet papier trzeba kupić aby drukować faktury etc..

 3. Skandal to poziom prawicowego dziennikarstwa.Im głośniej i glupiej
  tym lepiej.co prawda piszą dla debili ale i tak ręce opadaja

 4. Trzaskowski się rozpanoszył. Przed wyborami cuda niewidy a teraz ma wyborców nosie komuch okryty czerwoną płachtą, czy to się zna na gospodarce.
  Warszawiacy zbudżcie się nie pozwólcie sobą manipulować niech nie rządzą nami pedały.

 5. Nie odpowiedzialny człowiek nie znający się na gospodarce.
  Czy to chociaż Polak z krwi i kości chyba nie. Najpierw przeszkadza mu lotnisko w Radomiu chce w Berlinie jak tak to poszła z Polski do Berlina.
  Teraz kupuje tramwaje z Korei, taki interes zrobi jak zrobili na pendolino zakupione przez tego co to lubi zegarki.
  Warszawiacy opamiętajcie się i nie pozwólcie sobą pomiatać.
  Za chwilę pozmienia nazwy ulic na nazwiska komuchów i morderców a zasłużonych wymaże z pamięci.

 6. Jakoś PESA w innych krajach potrafi wygrać a w Polsce za droga. Znowu platforma kupuje Pendolino kupić obojętnie gdzie tylko nie w Polsce.

  • Poparcie za granicą trzeba sobie kupić…. może i coś pod stołem przy okazji dostaną… Tusk w UE jest „Złotym Człowiekiem” ale na pewno nie ze względu na jego osobowość i „dokonań” no chyba, że mówimy o rujnowaniu Polski, wpychając więcej zagranicznych interesów z ulgami… Swoim jednocześnie kładąc kłody pod nogi..

Comments are closed.