ZUS zdradza prawdę: jesteśmy bankrutem! Będziemy dokładać gigantyczne pieniądze do emerytur każdego roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP

To historyczna chwila. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał, że jest niewypłacalny i to w oficjalnych analizach!

W opublikowanym raporcie czytamy między innymi o tym, że od 1 stycznia 1999 system emerytalny miał „zasypywane niedobory”. Mówiąc wprost, szefostwo przyznało, że już na samym początku ZUS musiał być ratowany przez państwo kolejnymi miliardami.

Jak wskazują eksperci, za 5 lat w najbardziej pesymistycznym wariancie z budżetu państwa, czyli kieszeni obywateli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oprócz składek trafić będzie musiało dodatkowo 77 miliardów złotych.

Dopiero teraz eksperci z ZUS przyznają, że taki sposób finansowania emerytur jest nieopłacalny. Nie trzeba być wielkim matematykiem, aby policzyć, że w roku 2023 – 1 milion osób pracujących (uwaga, nie każdy odprowadza pełne składki ZUS), nie będzie w stanie utrzymać przypadających na nich 479 tysięcy emerytów.

Skąd taki nagły wzrost? Otóż rosnąca liczba emerytów wiąże się z przechodzeniem na emerytury wyżu demograficznego, który obserwowany był po II Wojnie Światowej. Końcówka lat 40. i początek 50. XX w. to zdecydowany wzrost urodzeń. Przypomnijmy, prawo PRL nakazywało obywatelom pracę, a w skutek tego również obiecywało emeryturę.

Kolejnym problemem, jest również wiek emerytalny. Chcąc nie chcąc, przepisy wprowadzane przez Platformę Obywatelską i PSL „odsuwały” problem zwiększenia kosztów ZUS o kilka lat poprzez wydłużenie wieku emerytalnego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości cofnął jednak te decyzje, a w związku z tym kolejne tysiące obywateli zgłosiło się po należne im emerytury.

Jaki jest sposób ZUS na „załatwienie” sprawy? Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pieniądze „znajdą się” w budżecie, czyli w naszych kieszeniach. Łatanie dziury w ZUS nie może jednak trwać w nieskończoność, co oznacza, że w końcu będziemy musieli się zmierzyć z problemem, który przez odsuwanie sprawy w czasie będzie jedynie coraz poważniejszy.

Źródło: Money.pl / NCzas.com

13 KOMENTARZE

 1. Zmniejszyć podatki! Jeśli chcemy zarabiać jak na zachodzie to miejmy niskie podatki jak na zachodzie!

  • Poza niskimi podatkami trzeba zlikwidować i niektóre machlojskie podatki oraz przymus ZUSowski.

 2. Może czas , by Polacy dowiedzieli się o strukturze wypłacanych przez ZUSświadczeń :
  ile dostaje byłe wojsko?
  ile była esbecja ?
  ile byli sędziowie, prokuratorzy i komornicy ?
  Ile byli ministrowie i urzędnicy
  ile byli posłowie i senatorzy?
  I wtedy Naród się dowie gdzie się podziała ich kasa.

 3. Całe państwo polskie jest bankrutem -zadłużenie ok. 4-5 bilionów i już z tego nie wyjdziemy, bo niby jak. Nie mamy już nic i dlatego wszyscy pomiatają nami jak chcą. Niemcy, Izrael, Ameryka to oni rządzą nami i dyktują warunki. Rządzi ten kto ma kasę, a Polska została już sprzedana. Jak ktoś jest jeszcze niezorientowany i tego nie rozumie, to niech poszuka informacji w mediach niezależnych: alexjones, warszawska gazeta, wolna polska, musisz to wiedzieć CW24 i wiele innych albo niech posłucha ludzi najbardziej zorientowanych: Sumlińskiego czy Michałkiewicza…

  • Dokładnie , czeka nas scenariusz Wenezueli , za 400 tyś gwarantowane w banku będzie niektórych stać na wyjazd do innego kraju aby tam pracować !! Za minimalną kupimy jajka a swoje złoto oddamy pod groźbą kary więzienia …

  • dlatego ratuje nas tylko wojna atomowa, ktora sprzatnie tych cholernych wierzycieli.

 4. Skoro służby różnego rodzaju,wypłaty z budżetu, to ich podatki są nic nie warte, bo to jakby część wypłaty od państwa. Za to emerytury dostają takie jakby wypracowywali dochód narodowy, 90% z nich należy zredukować, zostaną pieniądze na emerytury dla pracujących ludzi. Dlaczego jest taka różnica między emeryturami np. trepów, a pielęgniarek ?

 5. g#wno prawda, pieniedzy jest od cholery. Zlikwidowac polowe urzednikow, sprzedac duze obiekty w ktorych dniowki przesypiaja pracownicy zusu i przeniesc tych niewielu, ktorzy pozostana do rozruchu do piwnic. Zrezygnowac z wszelkich imprez dla pracownikow za ktore placi narod, wysokich premi, detektywistycznych firm i medykow, ktorzy pracuja na licencji psa policyjnego z dyplomem lekarza. Pieniedzy jest dosyc, tylko nie potraficie rzadzic nimi.

 6. Zapomnieliście o pałacach ze szkła jakie pobudowano przez ostatnie 25 lat , zawyżonych pensjach i gigantycznych premiach dla pracowników tej firmy. Te działania są celowe i prowadzą do kolejnego rozbioru Polski.

 7. A gdzie polityka kolejnych rządów od obalenia komuny dwa i pół miliona młodych polaków pracuje na emerytury innych państw bo tak politycy wszystkich rządów zmusili tych ludzi do opuszczenia własnego kraju bo tu by zgłodu umarli i jednym wyiściem dla tych ludzi była emigracja.Jak by ci ludzie pracowali w kraju jle miliardów by odprowadzili do ZUS.Od przewroty rżądzą nami nieudacznicy i oszusty i sytuacja jaka jest w kraju jest tylko dzięki tej szarej masie która uwarza się za polityków dla nich nie Polska jest ważna a spur między partiami

 8. Ciekawe…. jakoś mundurowi mają na emerytury mimo że idą wcześniej,bo oni odkładają przez cały czas do jednego worka A nie na gmachy i sterte urzedasow da się A poza tym zlikwidować krus

 9. Nie ZUS a FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) to z niego wypłacane są emerytury i gromadzone składki od obecnie pracujących.
  ZUS tylko zarządza tym Funduszem. Mundurowi tylko opłacają skladki na ubezpieczenie zdrowtne i podarek do US, nie odkładają ani złotówki na przyszłą emeryturę, wszystko idzie z budzetu MON lub MSWiA. PRAWDA żeby coś pisać to najpierw należy się wyedukować.

Comments are closed.