Zalany wodą potężny wulkan budzi się w Niemczech. Jego wybuch zmieni życie w całej Europie. „Ostatnia erupcja była gorsza niż zagłada Pompejów”

Lacher See/fot. A.Savin/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Lacher See/fot. A.Savin/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Niemieckie media alarmują o coraz widoczniejszej aktywności wulkanu, który znajduje się pod jeziorem Lacher See w Niemczech niedaleko Bonn. Jest to jezioro powstałe w wyniku powstania kaldery po ostatniej erupcji, która miała miejsce 13 tys. lat temu i została zalana wodą. To największy w Europie krater powulkaniczny.

„Deutsche Welle” alarmuje, że jezioro Lacher See w okolicach Bonn znajduje się w miejscu wulkanu, który nie wygasł i powoli budzi się do życia. Wskazują na to obserwowane bąbelki z dwutlenkiem węgla oraz niewielkie trzęsienia ziemi. W razie erupcji, dojdzie do katastrofy, która dotknie całą Europę.

DW przypomina, że jezioro Lacher See znajdujące się w zachodnich Niemczech powstało w wyniku erupcji wulkanu, która miała ostatni raz miejsce 13 tys. lat temu. Przez setki lat sądzono, że wulkan jest uśpiony, lecz najnowsze badania wskazują, że zagrożenie wraca. Świadczą o tym chociażby obserwowane ostatnio bąbelki dwutlenku węgla, które pojawiają się w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora. To oznaka, że wydobywa się magma.

Oprócz tego naukowcy odnotowują niewielkie trzęsienia ziemi. Są na tyle małe, że są nieodczuwalne dla człowieka. Epicentra odnotowuje się jednak coraz płycej, co oznacza, że magma zbliża się do powierzchni.

Naukowcy zaznaczają, że nie musi to oznaczać, że wkrótce nastąpi erupcja. dr Torsten Dahm ostrzega jednak, że jeśli do niej dojdzie, skutki będą katastrofalne. Według szacunków, z wulkanu mogłoby wydobyć się ponad 7 km sześciennych pyłu, co wpłynęłoby na życie w całej Europie.

Ostatnia erupcja miała miejsce około 10 930 lat p.n.e. i trwała zaledwie kilka dni, pokrywając obszar na terenie doliny Renu 7-metrową warstwą pyłów i pumeksu. Po ostatniej erupcji stożek wulkanu zapadł się, pozostawiając pierścień kaldery, który z czasem wypełnił się wodą. Laacher See jest największym kraterem w Europie Środkowej.

Źródła: se.pl/nczas.com

Comments are closed.