Izraelska prasa pisze o słowach Pompeo ponaglających Polskę w sprawie zwrotu mienia. „Polska jako jedyna w UE nie wypłaciła odszkodowań”

Benjamin Netanjahu i Mike Pompeo. / fot. flickr.com
Benjamin Netanjahu i Mike Pompeo. / fot. flickr.com

Izraelski dziennik „Times od Israel” cytuje słowa sekretarza stanu USA, Mike`a Pompeo, wzywające polski rząd do uchwalenia prawa umożliwiającego zwrot lub wypłatę odszkodowań za mienie zrabowane przez Niemców.

– Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu – cytuje wypowiedź Mike`a Pompeo.

Dziennik „Times of Israel” twierdzi, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie wprowadził prawa do zwrotu lub wypłaty odszkodowania za mienie skonfiskowane przez „nazistów” lub znacjonalizowane za czasów PRL.

Dziennik nie wspomina słowem o tym, że kwestia odszkodowań została już uregulowana w umowie indemnizacyjnej zawartej w 1960 roku między Polską a USA. Zgodnie z zapisami umowy Polska zapłaciła rządowi USA 40 mln dolarów w 20 rocznych transzach, w zamian za co rząd USA przejął na siebie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych i zobowiązał się w art. IV tej umowy, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych roszczeń wysuwanych wobec Polski z tego tytułu przez obywateli amerykańskich.

„Times of Israel” pisze też o tym, iż Mike Pompeo wspomniał o Franku Blaichmanie. Nie wspomina jednak o tym, że Franciszek Blajchman, był stalinowskim oprawcą i mordercą żołnierzy AK.

Żydowska prasa, nie tylko w Izraelu, konsekwentnie unika wskazywania Niemców jako winnych rabunku i używa celowo określenia „naziści”.

Źródło: „Times of Israel”/nczas

55 KOMENTARZE

 1. jest to chyba jedyny pozytywny aspekt tej chrzanionej konferencji, odkrywają karty i idą na całość, może ludzie otworzą oczy – chociaż wątpię

  • Koto ma otworzyć te oczy ? Elity leżą w ziemi na całym świecie, szpagatowa inteligencja gnije, a młode lemingi wystarczy ? że mają Smartfony…

 2. „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” J 14: 6
  „Kto wierzy w Niego, nie będzie potępiony; a kto nie wierzy, już został potępiony za to, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.” J 3: 18

 3. Polska nie jest nic nikomu winna, tyle ocalonych istnień ludzkich podczas II wojny światowej jest bezcenne i nie do oszacowania. Mało, to dodać należy że za pomoc żydom wiele Polskich rodzin straciło własne życie. A dać też do myslenia że przez cały czas trwania powstania w getcie warszawskim to kto wspierał walczących tam Żydów jedzeniem, bronią, środkami medycznymi? I TO POWINNO WYJŚĆ NA KONFERENCJI PRASOWEJ. PANIE PREMIERZE PAN REPREZENTUJE POLSKĘ!

  • nie ważne ile uratowaliśmy, ważne ile mogło się narodzić a sie nie narodziło- to pewnie nasza wina.

 4. Obrzydliwosc co nam zrobili. Po to im byla potrzebna ta konferencja??? Moj znajomy z fb napisał, ” Najpiere napluli nam w twarz a pozniej kopnęli nas w J*ja” A ja dodam ze po drodze jeszcze wbili nam nóż w plecy.

 5. My teź źądamy od źydow odszkodowań i to jak najszybciej i podpisania zobowiązania źe Polskę będą omijać i nigdy nie będą chcieli się u nas osiedlać.A my ze swej strony przyźekamy źe nigdy juź nie będziemy udzielać im pomocy.

 6. Żydy i Amerykanie za dużo sobie pozwalają na naszej ziemi i oczekuje od rządu stanowczej reakcji a nie chowanie głowy w piasek.Tak możemy liczyć na jankesów jak 39 na Fracuzów i Anglików a rząd jak niepotrafi reprezentować interesu narodu i każda łajza może pluć na Polskę lepiej niech się poda do demisi.Naród Polski nie jest pachołkami żydów i jankesów

  • poki Polski nie odbijesz przemocą to pozostanie ona własnością kogos z zachodu(pewnie rotszyldów)

 7. Przwcież on mówi o mienu spadkowym, czyli zgodnie z prawem. Ja nic nie widze tutaj żeby mowil oddajcie szybko 200mld dolarów dla amerykańskich żydów. tak na serio to i tego polska nie powinna oddawac, niemcy zabrali niemcy stracili- podwojnie niech teraz jeszcze splaca te kamienice ktore zabrali.

 8. niewdzieczność i chciwość niegojów powtarza się sie w ostatniej historii jak „mantra”
  to perfidne plemię co potwierdzaja fakty historycZne – 70-80 % w KGB to byli niegoje
  w PRL-u w SB i na wrażliwych stołkach az sie od nich roiło; takze posród sędziów – zbrodniarzy sądowych
  i pośród OPRAWCÓW i KATÓW pastwiacych sie nad Polskimi Patriotami …

 9. w 1939 r nie było państwa Izrael ! Umowa z 1960 r kończy sprawę, Czy wreszcie Czaputowicz wycedzi to przez swoje zęby !

 10. Dlaczego mamy płacić za coś, co zabrali Naziści? A po drugie: jakie mienie, przecież w Warszawie nie było praktycznie nic poza ruinami. Trzeba im było oddać te ruiny.

Comments are closed.