Prezes IPN ostro o kłamstwie amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell. „To jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą”

Andrea Mitchell. Foto: tter
Andrea Mitchell. Foto: tter

Sugerowanie istnienia reżimu polskiego, który wraz z III Rzeszą Niemiecką miał brać udział w likwidacji getta warszawskiego, jest nie tylko kłamstwem, ale przede wszystkim zniewagą wymierzoną w godność i pamięć o wszystkich ofiarach getta – napisał w oświadczeniu prezes IPN Jarosław Szarek.

Instytut Pamięci Narodowej domaga się sprostowania wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell z telewizji MSNBC, która – jak napisano na stronie IPN – „relacjonując wizytę wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a w Polsce użyła zwrotu +powstanie Żydów przeciw polskiemu nazistowskiemu reżimowi+, sformułowania będącego historycznym kłamstwem”.

W oświadczeniu prezesa IPN podkreślono, że Polska była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawiał się Rzeszy Niemieckiej. Przypomniano, że „w 1939 r. pozostawiona w osamotnieniu przez sojuszników z Zachodu nie była w stanie wygrać wojny przeciw Niemcom i Związkowi Sowieckiemu, którzy wspólnie zaatakowali nasz kraj”. Zwrócono uwagę, że w skutek militarnej agresji Polska została poddana bezwzględnej okupacji i totalitarnemu terrorowi, a w wyniku II wojny światowej poniosło śmierć około 5,9 mln obywateli Rzeczypospolitej; połowę tej liczby stanowiła ludność żydowska.

„Jako Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji, która stoi na straży pamięci, wyrażam szczere zaniepokojenie przedstawioną na Państwa łamach relacją z Polski, tak bardzo dotkniętej i dotkliwie okaleczonej przez władze Rzeszy Niemieckiej. Słowa Pani Mitchell zostały wypowiedziane w trakcie relacjonowania trwającej właśnie w Warszawie konferencji bliskowschodniej, szeroko komentowanej w świecie, i uderzają w dobre imię Polski oraz zawierają znieważające i skrajnie nieprawdziwe informacje” – napisał w oświadczeniu Szarek.

Ocenił, że „mówienie, bądź nawet tylko sugerowanie istnienia reżimu polskiego, który wraz ze zbrodniczą III Rzeszą Niemiecką miał jakoby brać udział w likwidacji getta warszawskiego czy jakiegokolwiek innego getta, jest nie tylko kłamstwem zaprzeczającym powszechnej wiedzy i badaniom najwybitniejszych historyków Holocaustu, ale przede wszystkim jest zniewagą wymierzoną w godność i pamięć o bohaterskich bojownikach oraz wszystkich ofiarach getta warszawskiego”.

Szarek oświadczył, że IPN „żąda niezwłocznie usunięcia tego przekazu z przestrzeni publicznej w imię historycznej prawdy i rzetelności dziennikarskiej”. „W odpowiedzi wyślemy na adres Pani Andrei Mitchell publikacje dotyczące wskazanej tematyki” – dodano.

W oświadczeniu IPN przypomniano także fakty dotyczące getta warszawskiego i powstania w tym getcie. Podkreślono, że dokument o utworzeniu getta (w terminologii niemieckiej: juedische Wohnbezirk) podpisany został w październiku 1940 r. przez gubernatora dystryktu warszawskiego, członka NSDAP oraz posła Reichstagu Ludwiga Fischera. Dodano, że „raport końcowy z likwidacji getta zatytułowany +Es gibt keine Juedische Wohnbezirk in Warschau mehr+(Nie istnieje już żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie) sporządził w maju 1943 r. SS-Grupenfuehrer Juergen Stroop”.

Napisano, że kilkuset słabo uzbrojonych bojowników getta warszawskiego walczyło w kwietniu i maju 1943 r. przeciw wspieranym artylerią ciężką i samolotami przeważającym siłom niemieckim.

IPN podkreślił, że „ogół społeczeństwa polskiego, jak i zdecydowana większość polskich ugrupowań konspiracyjnych sympatyzowały z żydowskimi powstańcami oraz potępiały niemieckie mordy”. „Polskie podziemie, niemające żadnych szans na wygraną walkę z Niemcami, zorganizowało co najmniej kilka ataków na oddziały niemieckie stacjonujące pod murami getta. Zginęło w nich co najmniej dwóch żołnierzy polskiej Armii Krajowej: Eugeniusz Morawki +Młodek+ i Józef Wilk +Orlik+” – zwrócono uwagę.

Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który przybył na rozpoczętą w środę konferencję bliskowschodnią. W swej relacji z Warszawy dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence’a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi – jak powiedziała – „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi, oraz w piątek, oczywiście, wizyta w Auschwitz”.

Na słowa Mitchell w środę zareagowała Ambasada RP w USA. „Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – napisała polska ambasada na Twitterze. (PAP)

31 KOMENTARZE

  • to nie jest jakas tam blondynka tylko elita amerykanskiego dziennikarstwa, żona Greenspana bylego prezesa FED’u.

  • Czy bycie tak zwaną żydówką to bardziej wstyd czy bardziej nieszczęście</

   Niech ta starucha lepiej opowie jak jej zionale z Ameryki robili majątki na holokauście swych europejskich ziomali. Stara obleśna prukwa.

 1. Wyslać do jadwaszem dziennikarza i niech gada, że drzewka pamięci symbolizują zabitych polaków przez kolaborujących z niemcami żydów—–to bylby mniej wiecej podobny poziom absurdu, bezczelnosci i zniewagi!!!!!!!!!!

 2. trzeba przyznać, że żydzi się świetnie do tej konferencji przygotowali.

  daj im palec, a odetną Ci całą rękę.

 3. US ARMY w Polsce dowodzona z tylnego siedzenia w Jerozolimie. To sie skonczy dla nas tragicznie!!!!!!!

  • skończy się jak zwykle tragicznie dla żydowskiej biedoty. Bogaci życi powielą fortuny, jak to już było za tamtego Niemca.

 4. To nie „dziennikarka”!!!! To zwyczajna nazistowsko-syjonistyczna sciera!!! Jej „malzonek” Grynszpan ma 90 lat. i dyma ja chanukowym lichtarzem

  • Ależ to nie Amerykanka. To tylko eskimoska z narodu eskimosko-handlowego żyjąca na amerykańskiej ziemi. Współczesne USA to mieszanka wielu narodów i mieszańców z tych narodów. Taka prawda. Ta „dziennikarka” celowo, z pełną premedytacją powiedziała to co powiedziała. Taki był plan. Ona go jedynie wyartykułowała, żeby ze strony chazarskiej zadać kolejny, bolesny cios i wstrzyknąć kolejną porcję śmiertelnego jadu z tego plemienia! Jaki to ma cel!? Co chcą od nas wysępić, czyli z czego nas okraść!? To wszystko ma swoją podstawę do jeszcze innego celu… Śmiertelnego dla nas! Ale czy ktoś może oczekiwać od śmiertelnego skorpiona, miotającego się w nienawiści do wszystkich i wszystkiego czegokolwiek innego?…

   • typowa przedstawicielka nazistowskich biznesmenów, żyd Sichman by ją chetnie zatrudnił do likwidacji żydowskiej biedoty.

  • Prawdopodobnie się na tym skończy jak stara tępa raszpla nie potrafi powiedzieć słowa „przepraszam”.

 5. Najwyższy czas zasadzić kopa w tyłek tej Pani i wywalić ją z Polski razem ze wszystkimi sługusami żydo-amerykańskimi!!!!

 6. „…większość polskich ugrupowań konspiracyjnych NIE TYLKO! sympatyzowały z żydowskimi powstańcami…” To przede wszystkim Polakom żydzi zawdzięczają broń jakąkolwiek mieli i żywność dla wielu. To i tak BARDZO WIELE! za wiele wcześniejszych niegodziwości wobec Polski i Polaków! Że co!? Że za mało!? A czy ktoś inny na naszym miejscu dałby im cokolwiek!? Co inni im dali oprócz denuncjacji i pozbycia się z wielu innych krajów Europy!? Niech nikt nie zapomina, że to plemię zaczynające na ziemiach między Morzem Kaspijskim a Czarnym było przepędzane w historii 46 razy (chyba? albo 47?) Za darmo!? Jako jedyny naród i kraj nigdy ich nie przepędziliśmy!… No i teraz mam dylemat… A może to był błąd!?…

 7. Ten ostatini to nie my, Polacy, ale ten nastepny holocaust to napewno bedzie polski….juz nie moge sie doczekac!

  • Jak się słucha takich starych ścierwiastych bab to przestaje się dziwić że za pomaganie żydom groziła kara śmierci. Hitlerowcy wiedzieli o co chodzi chyba. Może poznali taką Miczel.

 8. No to IPN zareagował ostro czyli adekwatnie to tego chamskiego wybryku. Ciekawe czy nasz pisowski rząd ograniczy się do protestów na twitterze?

 9. >>Na słowa Mitchell w środę zareagowała Ambasada RP w USA. „Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – napisała polska ambasada na Twitterze.
  Przecież oni to doskonale wiedzą.

 10. POPiS wycofał ustawę o IPN, to chazary na polskiej ziemi dokazują bezkarnie.

 11. GÓWNO z tego. Najważniejsze, że tchórzliwe pisiorskie władze ani be ani me.

 12. Przyjdzie czas zapłaty za brak reakcji, na fałszywe oskarżenia wobec Polski obecnie rządzących sługusów amerykańsko-żydowskich podczas wyborów, trzeba im pokazać gdzie jest ich miejsce!!!

 13. Procesy, tylko procesy!
  Na miejscu rządu, gdyby NAPRAWDĘ był polski, wynająłbym ŻYDIWSKĄ kancelarię adwokacką w Nowym Jorku i szybko rozprawiłbym się z opluwaniem Polskich bohaterów!

 14. W d..e ja mozecie pocalowac.To jest skoordynowana akcja „holocaust industry”na wyszlamowanie
  Polski.Jedynym lekarstwem ,ktore na zydow dziala sa kary pieniezne.Oskarzenie tej „dziennikarki”
  o zadoscuczynienie za rozpowszechnianie klamstw przed sadem amerykanskim jest jedyna opcja
  i wcale nie jest takie drogie a szansa wygranie bardzo duza.Ale chyba nawet fantazja Stanislawa Lema nie wystarczy by wyobrazic sobie ze ,ktorys z tych szabesgojow pozywa zydowke do sadu.

 15. Przydalyby sie teraz te przepisy, z ktorych Kaczory sie tak skwapliwie pod naciskiem Zydow wycofaly. Babe nalezaloby zaaresztowac i z hukiem skazac. Nie pindolic sie, tak jak Kanda nie pindoli si z corka prezesea Huawei.

Comments are closed.