Umiarkowana reakcja Ambasady RP na skandaliczne słowa amerykańskiej dziennikarki. „Słowa historycznie nieprecyzyjne”

dziennikarka NBC News Andrea Mitchell w skandalicznej relacji z Warszawy fot. Twitter @AlexStorozynski
dziennikarka NBC News Andrea Mitchell w skandalicznej relacji z Warszawy fot. Twitter @AlexStorozynski
REKLAMA

Ambasada RP w Waszyngtonie wezwała dziennikarkę z USA, relacjonującą szczyt bliskowschodni w Warszawie, do sprostowania słów o powstaniu w getcie z 1943 r., podkreślając w oświadczeniu, że „tak skandaliczne błędy nie powinny mieć miejsca w dziennikarstwie”.

Ambasada zamieściła w czwartek na swoim profilu na Twitterze skan oświadczenia, w wzywającego Andreę Mitchell i amerykańską stację telewizyjną MSNBC, dla której komentatorka ta pracuje, do „wyjaśnienia faktów historycznych, w celu niewprowadzania odbiorców w błąd”.

REKLAMA

Stwierdzenie głównej korespondentki telewizji MSNBC, że w 1943 roku podczas bohaterskiego powstania w warszawskim getcie Żydzi „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu reżimowi” ambasada określiła jako „historycznie nieprecyzyjne” i „poważne wypaczenie”. „Tak skandaliczne błędy nie powinny mieć miejsca w dziennikarstwie” – zaznaczyła.

Polska placówka zaprosiła również Mitchell, politycznie identyfikującą się z Partią Demokratyczną, członkinię CFR (Council on Foreign Relations)- organizacji zajmującej się kwestiami polityki międzynarodowej, do odwiedzin w „różnych miejscach Polski, związanych z pamięcią o wydarzeniach II wojny światowej i upamiętnieniem obu powstań w Warszawie przeciwko niemieckiemu reżimowi nazistowskiemu”.

Wcześniej w środę ambasada napisała: „Dziękujemy @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez reżim nazistowskich Niemiec”.

Mitchell przeprowadziła wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, a mówiąc o programie jego pobytu w Polsce, wymieniła wizytę na terenie warszawskiego getta, w którym – jak przekazała – polscy Żydzi walczyli „przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

W warszawskim spotkaniu ministerialnym poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oprócz wiceprezydenta Pence’a, sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo i premiera Izraela Benjamian Netanjahu udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata. Obecni byli przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Kataru, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz przedstawiciele wszystkich państw członkowskich UE.(PAP)

REKLAMA