Izraelska prasa chce wywołać kolejną polsko-żydowską awanturę? „To przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej”

Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu. / fot. PAP/ Twitter
Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu. / fot. PAP/ Twitter

Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela; wygląda na to, że artykuł w „Jerusalem Post” to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej – napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Jerusalem Post” podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. W wiadomości skierowanej do dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM Marka Korowajczyka informację tę zdementowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

„Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – podkreśliła Azari.

„Przede wszystkim Premier Netanjahu chce podziękować za ciepłe przyjęcie podczas swojej wizyty. Jeśli chodzi o briefing dla prasy izraelskiej – odpowiadając na pytanie o wspólną deklarację dwóch Premierów [z 27 czerwca 2018 r.], Premier Netanjahu powiedział, że jednoznacznie je podtrzymuje i dodał, że nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami” – dodała Azari.

Podkreśliła jednocześnie, że „Jerusalem Post” już zmienił swój artykuł, odnotowując, że wcześniejsza wersja była nieprawdziwa. Jak dodała, stało się tak na prośbę premiera Netanjahu.

„Jeśli wypowiedź Premiera Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić Rezydencję Prezydenta RP +Zameczek+ w Wiśle na spotkanie Premierów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń” – napisał w nocy z czwartku na piątek prezydent Andrzej Duda jeszcze przed sprostowaniem informacji.

W piątek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował: „Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela; wygląda na to, ze artykuł w @Jerusalem_Post to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej”. „Dobrze, że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach” – dodał.

Podziękował jednocześnie za „efektywną współpracę w tej sprawie” przedstawicielom Izraela. (PAP)

7 KOMENTARZE

 1. Skoro podali że artykuł był nieprawdziwy, to powinni przeprosic. I może jakieś odszkodowanko?
  Przy okazji wychodzi wolnośc słowa w Izraelu, gdzie gazeta „zmieniła artykuł” na „prośbę premiera”

 2. Naszczali im w twarz na oczach całego  świata a ci , że to ciepły deszcz. Mam nadzieję , że Krzysztof Szczerski pójdzie do roboty w Biedronce po doradzaniu Dudzie

 3. Przyjaciele: Polska i Izrael
  motto: „Jeśli mam takich przyjaciół, to nie potrzebuję już wrogów.”
  (Winston Churchil)

  Rodzin oświęcimskich związek
  Dostał w końcu trzy wejsciówki.
  Ale… Co to jest za drążek?
  Polskie flagi… won! – Szturmówki
  Można tylko izraelskie
  Wnosić na to przyjacielskie
  Świętowanie wyzwolenia!…

  Radość w aplauz się przemienia,
  Kiedy swe ambasadorka
  Ann Azari kończy słowa.
  Kto nie klaszcze? Kto potworka
  Antysemityzmu chowa
  W swoim sercu?! …To Polacy!
  Tylko Gawin Magdalenka
  Klaszcze… Reszta się nie lęka
  …Milczeć!… Bronią więc ustawy,
  Którą każdy człowiek prawy
  Musi zmienić. (Bo ustawa
  Broni prawdy…) STOP ZABAWA!

  Żydzi klaszczą, pełna sala.
  Ann Azari powiedziała,
  Że ustawy nie ustala
  Przecież Polska w Polsce… WAŁA!
  Nie ma zgody Izraela!!!

  Klaszcze Madzia Gawin bystrze.
  Oczka pełne ma wesela…
  Och, kultury Ty ministrze,
  W ciało Twe się przyjaźń wciela!
  Lecz w Birkenau, gdzie rocznicę
  Tak obchodzą wyzwolenia,
  Do przyjaźni tracą chcicę
  Jej koledzy… Do zrobienia
  Jest wciąż wiele! (Ma polactwo
  We krwi antysemitniactwo…)

  I dlatego Jair Lapida
  Nauczanie im się przyda:
  „Polskie dzieła są zagłady.
  Przez Polaków śmierć mej babki!“

  Przyjaciele!… Nie ma rady…
  Czas gromadzić złote sztabki!

 4. NARODOWCY POWINNI IŚĆ POD MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI, z wielkim napisem…

  KACZYŃSKI I ZIOBRO – SPÓŹNIONE KARŁY REAKCJI.

  nie można mieć pretensji do żydów, o to, że kłamią, że chcą za wszelką cenę pokazać, że tylko oni byli ofiarami IIWŚ. z ich perspektywy, z perspektywy przyszłości izraela, jest to temat tak ważny jak dla nas, że Polska nie miała nic wspólnego z holokaustem. samo słowo holokaust miało dotyczyć Polaków. jak to wyjdzie to cały mit Izraela pada jak domek z kart. dlatego pretensje do Izraela są zbędne. należy uszanować ich spisek, ich doskonale zaplanowany show, i lizać rany, a pretensje…

  do Ziobry, za to, że nie zamknął tej Mitchell keidy mógł. owszem byłaby afera, ale ta afera by na zawsze oczyściła Polskę z tych kłamliwych zarzutów, szczególnie, że Mitchell przesadziła i sama się wystawiła.

  tam idźcie. pod ambasadą Izraela składacie tylko gratulacje. i to zasłużone.

 5. Wiedziałem – już znaleźli pretekst, by pędem lecieć do Izraela na to całe spotkanie V4! No ale w końcu polityka wstawania z kolan zobowiązuje.

Comments are closed.