Polacy mają w nosie straszenie chińskim smokiem. Huawei dobrze się sprzedaje

Huawei. Foto: PAP/EPA
Huawei. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Nie odnotowaliśmy jak dotąd w Polsce spowolnienia sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla użytkownika końcowego – poinformował w środę dyrektor Huawei ds. standardów na Europę Georg Mayer, cytowany przez agencję Reutera.

„Nie widzimy tutaj spowolnienia sprzedaży sprzętu Huawei (…), ale jeśli ta sytuacja będzie trwała, w pewnym momencie wpłynie ona również na naszą działalność” – powiedział Mayer na konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

Również w środę szef bezpieczeństwa Huawei Technologies USA Andy Purdy oświadczył, że Huawei jest gotowy współpracować z polskim rządem i wykonać dodatkowe kroki w celu budowy zaufania.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Reuters informował w styczniu, powołując się na anonimowe źródła, że rząd w Warszawie rozważa wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G w związku z obawami, podnoszonymi najpierw w USA, że w produktach tej firmy mogą być umieszczane „tylne drzwi”, umożliwiające dostęp do danych.

Wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano w Polsce obywatela Chin, byłego dyrektora polskiego oddziału Huawei, oraz Polaka, byłego funkcjonariusza służb specjalnych.

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei temu zaprzecza.

USA, Australia i Nowa Zelandia wykluczyły już Huawei z budowy sieci 5G, a według mediów podobny krok rozważają także Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia. Niedawno chińska firma została też wykluczona z przetargu na budowę portalu podatkowego w Czechach. (PAP)

REKLAMA