Świat na krawędzi wojny! Gwałtowne starcia między armiami krajów posiadających broń jądrową

Wybuch broni wodorowej/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr
Wybuch broni wodorowej/fot. ilustracyjne/fot. U.S Government/CC BY 2.0/Flickr

Gwałtowne starcia między wojskami Indii i Pakistanu w strefie Linii Kontroli w Kaszmirze. Wcześniej Indie odwołały Wysokiego Komisarza z Pakistanu. Sprawa jest poważna, bo obie armie dysponują bronią jądrową.

Do starć doszło wzdłuż tak zwanej Lini Kontroli dzielącej Kaszmir będący przedmiotem wieloletniego sporu terytorialnego między Pakistanem i Indiami. Jest to skutek wczorajszego zamachu na hinduskie siły paramilitarne do jakiego doszło w Kaszmirze.

W wyniku samobójczego ataku z wykorzystaniem samochodu wyładowanego materiałem wybuchowym (SVBIED) zginęło wczoraj 41 przedstawicieli indyjskich sił bezpieczeństwa. Do zamachu przyznało się muzułmańskie ugrupowanie Jaish-e-Mohammad.

Indie zapowiedziały wczoraj zdecydowaną odpowiedź na atak. Indyjski premier, Narenda Modi, dał swoim dowódcom wolną rękę w kwestii sposobu odpowiedzi na atak terrorystyczny. Sytuację komplikuje fakt, iż w maju mają się w Indiach odbyć wybory i okazanie słabości wobec największego rywala za jakiego uważany jest Pakistan może doprowadzić do porażki. Przed wybuchem starć Indie odwołały z Wysokiego Komisarza z Pakistanu.

Sytuacja jest niebezpieczna, bo walki na różną skalę wybuchały w Kaszmirze wielokrotnie. Na jego terenie toczono 3 wojny indyjsko-pakistańskie. Miały one miejsce w latach 1947-48, 1965 a ostatnia odbyła się w roku 1999. Stawka w przypadku eskalacji jest jednak bardzo wysoka, gdyż oba kraje dysponują bronią jądrową.

Dodatkowo sojusznikiem Pakistanu są Chiny, które rywalizują o pozycję w regionie z Indiami. Te ostatnie zacieśniają ostatnio współpracę z USA.

14 KOMENTARZE

 1. … a ich zydowscy doradcy tylko zacieraja lapska. Dla nich kazda wojna to ciezki zysk, przy jednoczesnym odwracaniu uwagi swiata od ich wiecznie powiekszajacego sie terytorialnie kraju.

 2. Spoko, większość głowic jakie posiadają to 60kt – tylko parę razy większe od tych w Hiroszimie i Nagasaki :)

 3. USA z Indiami?? Chyba by bardzo chcieli jankesi zasr…. Indie coraz lepiej sie dogaduja z Rosja, i wspolpracuja militarnie. Co za kretyn pisze takie brednie tutaj…

 4. czuję się jak u Orwella. przecież to zawsze pakistan działał z usa, a indie z chinami i rosją. wszystko się pozmieniało. największym wrogiej chin są teraz indnie, a największym sojusznikiem indii usa.

  • To nie jest tak: USA BARDZO by chciały szczuć Indie i Wietnam na Chiny i Rosję, ale te kraje nie są tak głupie jak Polska i w to nie wchodzą. A największym kumplem Indii jest… Iran! Tak bliskim,że oba kraje sobie przyrzekły, że w razie wojny mogą korzystać z baz marynarki wojennej jak z własnych. Indie olały też groźby USA i handlują z Iranem. Drugim najlepszym kumplem Indii jest… Izrael! Dostatecznie to pokręcone? Tylko III RP to dyplomatyczny prymityw „myślący” linearnie i tylko 1 ruch naprzód… :-))))))))))))))))

   • a ja myślę, że nie są w stanie myśleć jeden ruch naprzód; one, te władze, nie są w stanie zanalizować jakikolwiek krok wykonany w przeszłości i co on przyniósł Polsce; no i pytanie – czy coś się zmieniło w MSZ od czasów Geremka?

   • Indie nie mogą być kumplem Iranu i jednocześnie Izraela to takie zamieszanie, raczej nie możliwe skoro Izrael jest sojusznikiem z USA .

 5. hehe wyglada na robote eskimosow a ci daja sie sprowokowac zamiast uderzyc w prawdziwych sprawców

Comments are closed.