Konflikt o Gibraltar! Hiszpański okręt wojenny groził brytyjskiemu statkowi na wodach wokół enklawy

Półwysep Gibraltar będący pod kontrolą Wielkiej Brytanii/fot. Steve, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
Półwysep Gibraltar będący pod kontrolą Wielkiej Brytanii/fot. Steve, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Hiszpański okręt wojenny wycelował swe działa w brytyjski statek handlowy, który znajdował się na wodach wokół Gibraltaru. To w ostatnim czasie kolejny incydent związany z brytyjska enklawą w Hiszpanii.

Hiszpański okręt przepłynął w pełnej gotowości bojowej przy wodach wokół Gibraltaru. Próbował tez zmusić brytyjski okręt handlowy do opuszczenia tych wód. Na nagraniach słychać jak dowódcy hiszpańskiego okrętu nakazują Brytyjczykom opuszczenie kotwicowisk, które znajdują się po wschodniej stronie gibraltarskiej skały.

Na miejsce incydentu została wysłana brytyjska jednostka wojenna. Zgodnie z prawem międzynarodowym wody wokół Gibraltaru należą do brytyjskich wód terytorialnych. Władze Gibraltaru poinformowały, że po pojawieniu się jednostki Royal Navy hiszpański okręt wycofał się, ale wciąż pozostawał w gotowości bojowej.

Cytowany przez agencję Reutera rzecznik mówił w tym kontekście o „głupich zabawach” tych, którzy nie akceptują „bezspornej brytyjskiej suwerenności nad wodami wokół Gibraltaru”.

Gibraltar, zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku, został formalnie przekazany pod zarząd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku, stając się oficjalnie brytyjską kolonią w 1830 roku. Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwość przejścia tego terytorium pod jurysdykcję hiszpańską. Zarazem jednak w referendum z 2016 roku na temat wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE 96 proc. mieszkańców Gibraltaru opowiedziało się za pozostaniem w Unii.

10 KOMENTARZE

 1. Hiszpania zapomniała o klęsce Wielkiej Armady i o tym, że Wielka Brytania ma broń jądrową ?

 2. Jaki byłby wynik referendum w Wilnie i Lwowie w 1945 roku ? Wielka Brytania brala udział w odebraniu nam tych miast nie oglądając się na narodowość ich mieszkańców . Giblartar jest hiszpański i musi wrócić do macierzy . UE równiez ma broń atomową . Jesteśmy częścią UE ,więc troszczmy sie o własne interesy . Brtyjczycy uznaliby nas za skończonych głupców , gdybyśmy przypadkiem zaczęli dbać o ich interesy

  • Jesteś częścią ue ?????
   SERIO SERIO ?????
   TO WYPIER_ALAJ TO TWOJEGO ue-reich’u i TO NAJLEPIEJ ŻEBY cie NA KOPACH i W PODSKOKACH TAM ODESŁALI BUCU !!!!!
   TU JEST NAJJAŚNIEJSZA RZECZYPOSPOLITA i TO SOBIE ZAPAMIĘTAJ NA ZAWSZE !!!!!
   NIE PO TO ZWALCZAM parchy i szkopów i jankesów (NAWET RUSKICH JAK PSUJĄ) CZY kogo tam ŻEBY MI TU KTO ue ROBIŁ ALBO hanuke W SEJMIE ODPRAWIAŁ !!!!!
   Hisszpanów Giblartar w D_PE kłuje ????? NIECH KŁUJE !!!!!
   brytole bronią ????? NIECH BRONIĄ !!!!!
   NIEbędą MIELI CZASU SIĘ POLSKĄ ZAJMOWAĆ i TO JEST LEPIEJ DLA NAS !!!!!
   PRZEMYŚL TO SOBIE I NIEwypisuj WIĘCEJ GŁUPOT !!!!!

   Ps: Pozdrawiam i Zdrówka Życzę…..

 3. Hiszpanie mają wąty do Brytyjczyków o Gibraltar, a sami siedzą w Maroku okupując Ceute i Mellille.

 4. A ja myslalem, ze brytyjski kolonializm powinien sie juz dawno skonczyc.
  Uwazam, ze wszystkie kraje powinny posiadac swoja suwerennosc, wlacznie z otaczajacymi wodami.

  • Kolonializm się skończył, żartujesz ? Kolonializm jest w szczycie rozkwitu. Popatrz sobie na kraje typu Polska/Polin – tania, wykwalifikowana siła robocza + rynek zbytu na towary III sortu z niebuntującą się ludnością tubylczą, kolonia idealna.

  • G0wno prawda towarzyszu. Obecnie kolonializm w skali globalnej to nie podbój terytorialny ale strefy wpływu dystrybucji technologii i pieniądza. Anglosaskie imperium finansowo-technologiczne dąży do globalnej dominacji od której tym razem nie będzie już ucieczki. Rządy „suwerennych państw” to wasale a i obywatele to tłuszcza do zagospodarowania przez współczesnych panów feudalnych, którzy bawią się nami jak onegdaj ołowianymi żołnierzykami.

   • Przeciez uzylem powatpiewajacego i oczywiscie ironicznego stwierdzenia, iz „myslalem ze kolonializm powinien sie skonczyc”, a nie ze niby przestal istniec. Uwazam, ze to blednie interpretujecie, choc w wyjasnieniach stanu rzeczywistego przyznaje wam racje.

   • A poza tym ‚scurvy’, nie zwracaj sie do mnie jak do swoich partyjnych kamratow. Nigdy nie mialem z wami nic do czynienia.

 5. Nie róbcie tym biednym ludziom wody z mózgu.
  Jak coś jest eksklawą to nie jest enklawą proste jak budowa cepa.

Comments are closed.