Wybuchnie wojna religijna na Ukrainie? Szef SBU: Rosja planuje ataki na cerkwie

Cerkiew w Kijowie fot. pixabay.com / Wasyl Hrytsak fot. screen yotubue.com/zik
Cerkiew w Kijowie fot. pixabay.com / Wasyl Hrytsak fot. screen yotubue.com/zik

Rosjanie nie odpuszczą porażki z autokefalią Cerkwi Prawosławnej – mówili eksperci. Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosił właśnie, że funkcjonariusze odkryli przygotowania Rosjan do ataków na świątynie. To może wywołać prawdziwą wojnę religijną!

O wykryciu planów zamachów poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Wasyl Hrycak. Według danych, które udało się zebrać przez SBU, niemal 20 świątyń było zagrożonych prowokacyjnymi atakami, a odpowiedzialność miała spaść na Ukraińców.

Co ważne, zaatakowane miały zostać Ukraińskie Cerkwie Patriarchatu Moskiewskiego, czyli te, które zdecydowały się pozostać pod jurysdykcją Moskwy. Zamachy łatwo byłoby wykorzystać do stworzenia negatywnych przekazów w których to wyznawcy „banderowskiej” Ukraińskiej Cerkwi z nienawiścią atakują wyznawców tej samej wiary, którzy jednak pozostają wierni hierarchom w Moskwie.

W trakcie konferencji szef SBU Hrycak przypomniał, że niedawno, dwaj mężczyźni dokonali podpalenia budynku cerkwi w mieście Zaporoże. Według wstępnych informacji śledczych, odpowiedzialni za to są dwaj lokalni mieszkańcy, którzy finansowani byli przez rosyjskich agentów pochodzących z okolic Donbasu.

Przypomnijmy, od grudnia 2018 roku oficjalnie działa Autokefaliczny Kościół Prawosławny na Ukrainie. Władze Rosji jak i przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego uznają decyzję podjętą przez hierarchów na Ukrainie jako polityczną i kierowaną wyłącznie przez zyski poszczególnych przedstawicieli władzy w Kijowie.

„Jesteśmy świadkami bezprawnego ingerowania w życie wewnętrzne Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, drastycznego antykanonicznego wdarcia się w jej granice, pogłębienia podziałów w prawosławnym ludzie, jeszcze większego rozłamu w ukraińskim prawosławiu” – mówił wówczas zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej patriarcha Cyryl.

Źródło: Unian.net / NCzas.com

10 KOMENTARZE

 1. Ktoś jeszcze wierzy SBU? To nie ekspert,a funkcjonariusz neonazistowskiego reżimu

 2. Zesrała się bida i płacze.Ponieważ podobne „odkrycia” SBU ukazują się dość nie regularnie,nikt jakoś ich nie bierze poważnie.No może Stoltenberg.Inne generały NATO wierzą bo muszą.

 3. Zagłosuję na Ruch Narodowy jeśli obieca że…dojdzie z Putinem do porozumienia w temacie neobanderowców. Każdy schwytany neobanderowiec gdziekolwiek to by nastapiło będzie przekazany Federacji Rosyjskiej. Tajny załącznik powinien stanowić o wysłaniu delikwenta na kilkuletni przymusowy pobyt w kopalni syberyjskiej w celu przemyślenia swoich zbrodniczych poglądów.

 4. Wersja poprawiona wierszyka do rozsyłania sms-ami:

  Bojkot Izraela
  dedykuję Retiemu z Twittera

  Siedem, dwa, dziewięć,,, kreskowy kod
  Tak się zaczyna – nie kupuj od
  Firm z Izraela!!! Chcą sprzedać Ci
  („Choć Żydów tłukli Polacy źli,
  Choć z mlekiem matki nienawiść masz.”)
  Szajs… jeśli swoje pieniądze dasz…

  Bojkotuj firmę MK Cafe.
  I Pedros, Fort, Teartis – złe!
  Cinema City unikaj kin,
  Nigdy nie kupuj żydowskich win!
  Syropów Fabbri i Super-Pharm
  Nie pij! I nie jedz dla Gojów karm!!!

 5. Dmytro Klaczkiwski Roman Szuchewycz (Taras Czuprynka) i Bandera są odpowiedzialni za ludobójstwo wołyńskie mało tego Bandera był agentem Niemiec.

 6. Pedalskie pomioty banderowskie jacy są to ich widzimy, a wybory w plemieniu ukrainy zbliżają się z każdym dniem.

Comments are closed.