Nieprzyjazny gest Ukrainy. Kijów stawia na polską opozycję totalną. Zaprosili Tuska i Schetynę, pomijając polski rząd

Grzegorz Schetyna i Donald Tusk/foto: PAP
Grzegorz Schetyna i Donald Tusk/foto: PAP

Kijów naciskany w sprawie ludobójstwa na Wołyniu postanowił zagrać polską kartą, stawiając na opozycję. Do Kijowa na sesję parlamentu Ukrainy związaną z 5. rocznicą rosyjskiej agresji na Krym zaproszono Tuska i Schetynę, a nikogo z rządu ani z PiS.

Zaproszenie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska nie jest naruszeniem protokołu dyplomatycznego ani też międzynarodowych zwyczajów. Natomiast zaproszenie przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Sejmu Grzegorza Schetyny z jednoczesnym niezaproszeniem ani ministra spraw zagranicznych, który jest właściwym partnerem dla ukraińskich władz, ani nikogo z polskiego MSZ jest wyraźnym sygnałem intencji Kijowa.

Tusk odwdzięczył się bardzo proukraińskim przemówieniem. „Tu i teraz chciałbym powiedzieć, że nie ma sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc prościej – nie ma Europy bez Ukrainy” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Podczas swego przemówienia Tusk nie powstrzymał się od pewnego protekcjonizmu, dając gospodarzom 5 rad, wzywając:

1. żeby w kampanii wyborczej „nie zadawali sobie nawzajem nadmiernych szkód”, ponieważ może z tego skorzystać „trzecia strona”,
2. żeby nie ulegać pokusie radykalnego nacjonalizmu i populizmu,
3. do nienaśladowania tych krajów, które odrzucają liberalną demokrację i wybierają „autorytarną demokrację”,
4. do przeprowadzania reform, „nawet jeśli miałyby być dla kogoś bolesne”,
5. do stawiania na młodzież, ponieważ „to ona jest przyszłością”.

Nie ulega wątpliwości, że Kijów, który bardzo chciałby zapomnieć o ludobójstwie na Wołyniu, przechodząc nad tą zbrodnią do porządku dziennego, postawił na opozycje w relacjach z Polską, wychodząc ze stanowiska, że polska opozycja w sprawie historycznej polityki będzie mniej naciskała Kijów, niż PiS.

To bardzo ryzykowna gra, ponieważ należy się spodziewać, że polska opozycja po wygraniu wyborów zbliży się do Niemiec/Rosji i oddali się od USA oraz wykaże znaczący brak zainteresowania sprawami ukraińskimi, tak jak to było za rządów oklaskiwanego w Kijowie Tuska.

Źródło: Kresy.pl

32 KOMENTARZE

 1. Ukraińcy już wiedzą jaki będzie wynik wyborów! Nowa centro prawica Tuska w koalicji ze starą platformą i Biedroniem będzie rządzić! Ach to będą piękne czasy!

  • tak nie będzie.

   być może Biedroń będzie rządził… wtedy Polacy wyjdą na ulicę. błazna i klauna może tolerować rok, dwa, ale jak pokazuje Francja ludzie nie mogą być tak brutlanie represjonowani pedalstwem. tego nie zniesie żaden Naród.

 2. Nie zgadzam się. jeżeli jest to sesja organizowana przez parlament, to poseł Schetyna jako szef komisji s.z. jest adekwatną osobą. Ministrów zapraszają ministrowie.

 3. zero zdziwień – wszak banderowcy, gestapowcy i wieczni tułacze grają jedną, znaczoną kartą; tylko głuchy tego nie wie;

 4. Ameryka nas lekceważy,Francja,Niemcy ogólnie zachód oraz żydzi.
  To teraz mamy ukraińcy nas lekceważą.
  Rząd Polski sumiennie na to zapracował.Wstyd mieć taki rząd.

  • bzdury piszesz.

   potęgę kraju określa się jego wrogami. jak więc widzisz nas dziś mało kto lekceważy.

  • W Polsce jest źle z POwodu takich jak ty, kanalio, a nie rządu pisowskiego.

 5. to jest oczywiste. żaden normalny kraj nie postawi na PiS, czy prawicę. czym bardziej spedalona Polska tym silniejsza Ukraina, USA, Izrael czy Wietnam.

  • Co ma do Polski Wietnam, poza tym, że na polskim terytorium żyje ok. 40 tys. imigrantów z Wietnamu, którzy nie robi żadnych problemów ?

     • Dla ciebie nie ma różnicy między Polakami a nie-Polakami, tak?

      A raczej jest: Polacy są ci nienawistni, a nie-Polacy mili?

      Czyż nie, rasiolu antypolski?

 6. przedwczoraj ktos mi tu tlumaczyl ze nic nie rozumiem i banderowcy to nasi sojusznicy

  • Sojusznicy, bo jak chcesz popełnić samobójstwo to oni ci w tym bardzo chętnie pomogą, nawet za darmo.

 7. Ktoś kto oczekuje jakiś propolskich zachowań ze strony ukraińskiej chyba upadł na głowę. PiS jest bardzo proukraińską partią (potwierdza to wiele faktów), ale PO jest jeszcze bardziej im przyjazna. Jak PO dojdzie do władzy to zrealizuje pomysł utworzenia państwa polsko-ukraińskiego pod zarządem Eskimosów, czyli tzw. Judeopolonii.

  • PiS nie jest proukrainski, ale chce żyć w zgodzie z sąsiadami. Ukraincow do Polski P0 zaczęła ściągać.

  • nie ta Rosja oligarchów. to jest kraj mafijny.

   plus tam biednie jest, a Polska to w dużej mierze skurvviony kraj który się przekupuje czy to 500 plus, czy emeryturą obywatelską.

   w zasadzie to Ruscy niewiele mogą nam dać, a w razie wojny i tak staną po naszej stronie… chociaż… by być fair, powinni nam po wojnie przywalić jak w 1945 volksdojczom, którzy do dzisiaj są Moskwie lojalni. pisząc brutalnie, setki tysięcy gwałtów nie poszło na marne.

 8. A gdzie ich zaprosili? Do tej galerii w kijowie ze swatyką na schodach?

 9. Niech ich zabiorą pod pomnik Bandery i Szuchevytcha gdzie złożą kwiaty. I niech sobie tych śmieci UPAdlina zatrzyma.

 10. Kto napuszcza Ukraine na Polskę? Niemcy? USA i Brytania? Israel?

  Wszystkie te kraje wydają się mieć interes w tym podpuszczaniu.

  Rozumiecie, oni zapewne już teraz kształtują przyszły układ sił w naszym regionie, korzystny dla nich.

  Kto głównie podpuszcza do wrogości ukraińsko-polskiej moglibyśmy się przekonać, gdyby nasz rząd spełnił nareszcie to, o czym marzymy, i potraktował Ukrainę jak na to zasługuje: ograniczył relacje, wstrzymał wjazdy Ukraińców do Polski, itp.

  Zobaczylibyśmy wtedy jak zareagowałyby na to wyżej wymienione kraje, albo jakieś inne.

  Póki co, żaden kraj, z wyjątkiem może Czech, nie potępił wrogości Ukrainy do Polski, prawda?

  Pamiętajmy, że wojsko ukraińskie walczące z Moskwicinami hartuje się, rozwija sprawność. Zdaje się, że Ameryka i Brytania dają mu dobrą broń. To wszystko czyni to wojsko potencjalnie niebezpiecznym dla Polski, czyż nie?

 11. …z jednymi -„przyjaźń i kultura” nam się „rozwija i kwitnie” od XIV w…., z drugimi „przyjaźń się rozwija” od XVII wieku.
  Teraz „czas na tańce majdanowe”-kolejne…
  Na obu „przyjaźniach ” …wychodzimy -jak widać…
  ??? To reszta tancerzy majdanowych nie jaaadzie wspierać przyjaciół?!
  Przecież nawet jebiskopat(pamiętacie) -„błogosławił ” /na wojnę z Rosją…

  Ciężżżkkie czasy dla starych-bezpartyjno-związkowych ludzi, ciężkie….

 12. Czy ktoś ma wątpliwości, jak będą głosować ukraińscy emigranci w Polsce, jeśli dostaną obywatelstwo? PiS strzela sobie w stopę.

 13. Gra ryzykowna czy nie, ważne aby była skuteczna. Obecnie nie ma żadnej gry, korzystają z tego Rosjanie, Ukraina umiera a my potrzebujemy sojusznika na wschodzie. Rozumiał to Piłsudski dlatego zorganizował wyprawę na Kijów.

 14. Ukraincow do Polski P0 zaczęła ściągać za swoich rządów a pis tego nie przerwali. Tusk czy Schetyny kolaboruja z wszystkimi wrogami Polski.

Comments are closed.