Rabin Katowic: „Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników antysemickich incydentów”

REKLAMA

Rabin Katowic Yehoshua Ellis powiedział, że od czasu, gdy w zeszły piątek w Izraelu i Polsce zaczęły narastać wzajemne napięcia, społeczność polskich Żydów poczuła się jak deptana trawa, ale że Polska jest też krajem o najniższym poziomie incydentów antysemickich.

Yehoshua Ellis mieszka w Polsce od 2010 r. 3 lat temu przeniósł się do Warszawy, gdzie pracuje również jako szef misji rabinicznej dla cmentarzy żydowskich w Polsce oraz jako współpracownik naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha.

REKLAMA

Rabin powiedział, że od czasu, gdy zaczął się obecny kryzys pomiędzy Izraelem a Polską, to żydowska społeczność w Polsce poczuła się jak zadeptana trawa. „Znany jest cytat, że gdy dwa słonie walczą, trawa cierpi. Żydzi w Polsce są trawą w tej walce”.

Ellis wyjaśnił, że wielu Polaków zaciera granicę między Izraelem a Żydami. „Granica między Izraelem a Żydami nie jest tak wielka, jeśli w ogóle istnieje, a od piątku pojawiają się bardziej antysemickie stwierdzenia, które mogą prowadzić do działań” –powiedział Ellis The Jerusalem Post.

Według rabina nawet bardzo profesjonalne artykuły w polskiej prasie są komentowane przez czytelników w sposób bombastyczny i skrajny. Ta sytuacja powoduje dalsze napięcia wewnątrz polskiej społeczności żydowskiej, ponieważ polscy Żydzi, jak wyjaśnił, „mają multi-tożsamość”.

Rabin się obawia to może przekształcić się tutaj w walkę pomiędzy żydowskim a polskim światem, w walkę cywilizacyjną, co byłoby tragedią, ponieważ jak powiedział, Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników antysemickich incydentów. „Nie pamiętam aktu antysemickiej przemocy fizycznej, która wydarzyła się tutaj od dłuższego czasu” – dodał rabin.

Rabin następnie odniósł się do liczebności Żydów w Polsce, stwierdzając, że nikt nie wie, ilu jest, ani tez nie wie jak ich policzyć. Statystyki wahają się od 5 000 do nawet 50 000.

Dzieje się tak dlatego, że według żydowskiego prawa jest wielu ludzi, którzy są Żydami, ale nie wiedzą, że są Żydami; ich rodzice mogli oddać je podczas Holokaustu lub ukryć swoją tożsamość ze względów bezpieczeństwa.

Są ludzie, którzy identyfikują się jako Żydzi, ale których żydowskie korzenie są, „mętne lub słabe”. Są ludzie, którzy identyfikują się jako Żydzi, ale z pewnością nie są Żydami, i jest kilku nawróconych – wyjaśnił Yehoshua Ellis.

Źródło: The Jerusalem Post

REKLAMA