Zaskakująca rezygnacja. Jacek Bartosiak odchodzi ze spółki budującej Centralny Port Komunikacyjny

Jacek Bartosiak. Foto: PAP
Jacek Bartosiak. Foto: PAP

Prezes spółki celowej do realizacji CPK Jacek Bartosiak z dniem 19 lutego, z przyczyn osobistych, zrezygnował z funkcji prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny – poinformowała spółka w przesłanym PAP komunikacie.

Na swoich miejscach w zarządzie pozostali: Dariusz Sawicki odpowiedzialny za część lotniskową, Piotr Malepszak, który odpowiada za część kolejową, i Michał Wrona, w którego gestii są kwestie finansowe. Spółka celowa kontynuuje przygotowania do budowy CPK.

„Rozumiem i szanuję decyzję Jacka Bartosiaka, a jednocześnie dziękuję mu za ogrom pracy organizacyjnej w trudnym początkowym okresie działania spółki. CPK to najważniejszy rządowy projekt infrastrukturalny w Polsce. Do jego realizacji udało nam się już stworzyć zespół uznanych fachowców, co gwarantuje ciągłość tego projektu. Uzgodniłem z Jackiem, że nadal możemy liczyć na jego wsparcie przy Programie CPK. Uzgodniłem z Jackiem, że nadal możemy liczyć na jego wsparcie przy Programie CPK” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

„Moja rezygnacja motywowana jest wyłącznie sprawami osobistymi. Chcę z całą mocą podkreślić, że moja opinia co do konieczności budowy CPK pozostaje niezmienna. W interesie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest jak najszybsze uruchomienie CPK, który będzie impulsem dla PKB, wehikułem do tworzenia miejsc pracy oraz poprawi mobilność społeczną regionu i zwiększy bezpieczeństwo Polski” – dodaje cytowany w komunikacie Jacek Bartosiak, były prezes CPK.

Jacek Bartosiak stał na czele spółki CPK od połowy października ub. roku. Do 30 listopada w spółce funkcjonował jednoosobowy zarząd. Od 1 grudnia do Jacka Bartosiaka dołączyli trzej pozostali członkowie zarządu: Dariusz Sawicki, Piotr Malepszak i Michał Wrona.

Przed objęciem funkcji w zarządzie spółki Jacek Bartosiak był członkiem zespołu doradczego przy pełnomocniku rządu ds. budowy CPK. Wcześniej jako adwokat był partnerem zarządzającym w kancelarii prawnej zajmującej się obsługą biznesu.

Bartosiak to również uznany ekspert ds. geopolityki i strategii: dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego i Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie. Jest autorem książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” i „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.

Przygotowania do budowy CPK trwają nadal. W tym roku spółka przeszła tzw. Test Prywatnego Inwestora przeprowadzony przez jedną z największych na rynku firm konsultingowych. Wyniki wskazują na opłacalność budowy CPK z perspektywy potencjalnego inwestora prywatnego: stopa zwrotu z lotniskowej części tej inwestycji wynosi prawie 10 proc.

W ciągu ostatnich miesięcy spółka CPK zdefiniowała wstępny zakres prac koniecznych dla realizacji nowego lotniska, który obejmuje ponad 60 elementów infrastruktury portu. W części kolejowej gotowy jest także podział zadań inwestycyjnych między spółki: CPK i PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie budowy tzw. szprych, czyli poszczególnych korytarzy kolejowych obsługujących Port Lotniczy Solidarność.

W tym roku przyjęty będzie plan wieloletni CPK, czyli dokument, który określi, jakie konkretnie inwestycje będą realizowane, w jakim czasie i jakie finansowanie budżetowe będzie w tym celu potrzebne.

Także w tym roku spośród międzynarodowych podmiotów z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania i budowy największych portów lotniczych zostanie też wybrany dla CPK partner strategiczny. Doradca będzie wspierał spółkę CPK wiedzą w dziedzinie planowania, projektowania, a potem budowy oraz zasad zarządzania i operowania lotniskiem.

Doradca ma brać udział w przygotowaniu tzw. masterplanu. Ten kluczowy dla inwestycji dokument koncepcyjny będzie zawierał m.in. długoterminowe prognozy rozwoju lotniska w horyzoncie co najmniej 20 lat, szczegółową lokalizację elementów infrastruktury (m.in. terminala i pasów startowych) oraz zakładany kosztorys i harmonogram przedsięwzięcia wraz z listą towarzyszących inwestycji infrastrukturalnych.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd pociągiem między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. (PAP)

19 KOMENTARZE

  • Taaa…
   Człowiek renesansu!
   Jak przeczytałem gdzie toto zasiadało, czemu przewodniczyło i co napisało, to zastanowiłem się, kiedy ten as biznesu, prawa, polityki i wdzięku miał czas na pracę.

  • baranem to ty jesteś, najpierw poczytaj parę książek z zakresu współczesnej logistyki, oddziaływania przestrzennego a potem się wypowiadaj

   • tępa pało, lokalizacja tego „lotniska” jest na terenie gminy Baranów.

 1. Wygląda na to, że ktoś na górze zauważył nagły odpływ fanów i nagłą niechęć do koncepcji Trójmorza w Internecie pod filmikami z dr Bartosiakiem. Widocznie prezesów mają na pęczki, ale autorytetów do spraw geopolityki krótką ławkę.

 2. Bartosiak coraz bardziej sprawia wrażenie USREAELskiego agenta. Ciekawa ta jego rezygnacja zwłaszcza w kontekście oficjalnego wypowiedzenia Polakom wojny przez Izrael.

  • tez myslalem ze jego zadanie polega na tym zeby zrobic wszystko zeby ta inwestycja okazala sie fiaskiem a tu Ooo!

 3. Jeszcze prace nie ruszyły już jest zarząd – pewnie odprawę dostanie, ciekawe ile

 4. Baranów dla baranów, a w centralnej Polsce -są przecież- niedaleko Warszawy dwa lotniska
  Modlin i Radom.
  Nie mnożyć bytów ponad konieczność

  • Nawet nie musi być do końca zbudowane. Lądować mogą w Łodzi lub Warszawie.
   Chodzi o to, aby wysiedlić z tamtąd Polaków.
   Sądząc po tym jak się spieszą Żydki, to tak pewnie będzie…

   • Żydzi to genetycznie szubrawcy z złodzieje. Żydzi to naród wymyślony – jak pisze Shlomo Sand. To plemię najpodlejsze z podłych, bez etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki nigdy nie istniał tylko został wymyślony przez ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to jako talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dziś dzień. Żydzi to naród wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To naród mącicieli, intrygantów i zdrajców…a jak trzeba to i morderców !

 5. Pewnie obiecali mu na początku jakieś idealistyczne dyrdymały, a teraz prawdziwy właściciel projektu (USA/Izrael) odsłonił karty i żegnaj, Pamela. Polityka najwyższego szczebla to szambo, więc nie mogło być inaczej. Dla mnie Bartosiak zaplusował tym odejściem. „Powody osobiste” oznaczają, że nie przeniosą go na inne stanowisko, czyli pa! Poza tym, tak wielkie projekty jak CPK i Mierzeja nie powstaną w ciągu jednej kadencji sejmu; a skoro Niemcy i Rosja, czyli PO, utopią je w łyżce wody, to o co tyle hałasu? Jeśli mają się udać, to sfinansowane przez inne mocarstwo, ergo nie będzie to nasze. Jony Daniels już się rozgrzewa.

 6. Powinien wytłumaczyć co to za „POWODY OSOBISTE” bo będziemy spekulować. Ja spekuluję nie jakieś farmazony z teoriami spiskowymi, ale obstawiam że Bartosiak dostał gdzieś lepszą fuchę i nie ma czasu na CPK/nie opłaca mu się.
  Panie Bartosiak, jest Pan nam winien wytłumaczenie, choć oględne.

Comments are closed.