Szokująca obsesja Chińczyków! Oskarżają markę Zara o rasizm z powodu… piegów swojej modelki

Zara, obrazek ilustracyjny/Fot. Mike Mozart, CC BY 2.0, Flickr
Zara, obrazek ilustracyjny/Fot. Mike Mozart, CC BY 2.0, Flickr

Nowa kampania reklamowa hiszpańskiej marki Zara wywołała spore oburzenie wśród Chińczyków. Azjaci wysunęli w jej stronę oskarżenia o rasizm… a wszystko za sprawą piegów modelki, które pojawiły się na zdjęciach.

Li Jingwen pojawiała się już m.in. na okładkach włoskiego i chińskiego Vogue’a. 25-latka współpracowała też z domami mody Chanel i Prada. Ostatnio promowała hiszpańską markę Zara, należącą do koncernu Inditex.

Modelka wzięła udział w sesji zdjęciowej promującej pomadkę do ust. Jej kolor był bardzo intensywny, więc żeby go podkreślić, zastosowano bardzo minimalistyczny makijaż. Przez to na zdjęciach widoczna była piegowata cera Jingwen.

To bardzo oburzyło Chińczyków. Dopatrzyli się w tym nawet elementów rasistowskich, ponieważ Chinki próbują ukrywać wszelkie niedoskonałości skóry i podkreślić jasną, bladą cerę. Większość kobiet z Państwa Środka uważa, że piegowata twarz nie pasuje do obowiązującego kanonu urody.

Zarze zarzucono próbę… obrzydzenia Chin. Dziennikarze „China Daily” posunęli się nawet do twierdzenia, że działanie marki było specjalnie zaplanowane, żeby zniekształcić obraz Chińczyków i pokazać, że są przewrażliwieni i brakuje im pewności siebie na tle kulturowym.

Sama Li Jingwen w wywiadzie dla „Vogue’a” z 2016 roku przyznała, że przez wiele lat nienawidziła swojej twarzy i piegów, ponieważ czuła się inna niż jej koleżanki. – W szkole zawsze używałam dużo fluidu i pudru, aby je ukryć. Teraz już w pełni zaakceptowałam swój wygląd – twierdziła.

Do zarzutów odniosła się Zara. W wydanym przez markę oświadczeniu podkreślono, że firma nie miała zamiaru nikogo obrażać, a celem kampanii było pokazanie naturalnej twarzy modelki.

Źródło: wprost.pl

8 KOMENTARZE

 1. Rozumiem Chińcyków i podzielam ich ich estetyczne upodobania. Nic piękniejszego nad białą skórę u Kobiety. I nic koszmarniejszego jak tzw opalenizna, kiedy biała kobieta szpeci się i robi z siebie półmurzynkę.

  • Nie licząc „solar”, lekki brązik jeszcze ujdzie. Wg mnie znacznie gorzej, jak się szpeci tatuażami i robi z siebie dzikuskę.

 2. To chyba nie był jakiś wielki aj waj tego wszystkiego się dowiedzieć (chociażby od modelki) przed sesją. Zara ściemnia.

 3. Głupi komunistyczny kraj po „rewolucji kulturowej”, czyli zniszczeniu wielotysięcznego dziedzictwa Chin i masowe groby 50 milionów ludzi. Do tego niemal brak praw człowieka i ekstaza z niemal niewolniczego pracoholizmu. Autor: nieludzki idiota z czerwoną książeczką.

 4. Odpowiadają pięknym za nadobne.

  Raczej nie oni,
  przechodzący z kołchozowego komunizu do wielkiej konsumpcji (nie wszystkich), przy udziale, ale bez uzależnienia od Zachodu, (czyli także i nacji która wymyśliła i rozpropagowała wsród nieswoich polityczną poprawność)
  wymyślili polityczną poprawność i „walkę z raszizmem”.

  Widzą, że jest to (p.p.) użwane jako broń na Zachodzie i odpowiadają „bronią Zachodu”

 5. Ja nic zlego nie widze. Jest ladna i naturalna wiec niech sie wala chinole.

 6. Kolejny dowód na to, że pewne grupy ludzi nie powinny żyć ze soba w jednej społeczności, tylko z dala od siebie, czyż nie?
  Tu: Chińczycy i Europejczycy.
  Te chińskie oskarżenia o „rasizm”, to próba sterroryzowania Europejczyków do dawania Chińczykom specjalnych przywilejów, próba zdominowania, tak?
  Chińczycy usiłują przedstawiać się jako nie-rasiści?
  Czyż nie są jednym z najbardziej rasistowskich narodów na świecie?
  W tym wobec Europejczyków, czyż nie? Weźmy choćby sposób przedstawiania Europejczyków w filmach chińskich.
  A to oskarżanie obecne o rasizm, czy nie świadczy o rasizmie chińskim wobec oskarżanych?
  Osobiście nie chcę żyć w bliskości kogoś, kto manipulacyjnie i fałszywie oskarża mnie o rasizm itp. i usiłuje zmuszać do zachowań obcych mi i niemiłych.

  Z kolei on sam też powinien nie chcieć żyć ze mną w tej samej społeczności, skoro moje zachowanie i nastawienie jest mu tak niemiłe, prawda?

Comments are closed.