Żydzi chcą, by rabini wrócili do Bundeswehry. „Młodzi żydzi traktują Niemcy jako swój dom”

Bundeswehra. Foto: PAP/EPA
Bundeswehra. Foto: PAP/EPA

Bundeswehra powinna mieć znów rabinów kapelanów wojskowych – zaapelował na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przewodniczący Centralnej Rady Żydów (ZdJ) w Niemczech Josef Schuster.

„Kilkadziesiąt lat po wojnie, w ciągu których służba w Bundeswehrze była dla większości żydów czymś niewyobrażalnym, wiele się zmieniło” – napisał przewodniczący federacji organizacji żydowskich w Niemczech. „Młodzi żydzi traktują Niemcy jako swój dom” – przekonywał.

Zdaniem Schustera duszpasterze katoliccy i ewangeliccy przyczyniają się się w wyraźny sposób do kształtowania postaw etycznych żołnierzy. „70 lat po wojnie nadszedł jednak czas, żeby wprowadzić w Bundeswehrze również kapelanów żydowskich i nawiązać tym samym do starej tradycji” – uważa szef ZdJ. Dodaje przy tym, że rabini nie zajmowaliby się jedynie żydami, lecz wzbogaciliby proces kształtowania postaw etycznych i życiowych wszystkich żołnierzy.

Według szacunkowych danych w Bundeswehrze służy obecnie od 250 do 300 wyznawców judaizmu.

Według ekspertów realizacja postulatu Josefa Schustera jest skomplikowana i natrafi na przeszkody polityczne. Wprowadzenie rabinów do niemieckich sił zbrojnych oznaczałoby również konieczność zastosowania analogicznego rozwiązania w stosunku do muzułmanów. Zwłaszcza, że w Bundeswehrze służy ich znacznie więcej niż żydów – około 1500. Liczebność całych niemieckich sił zbrojnych to około 179 tys. żołnierzy.

Źródło: PAP

Comments are closed.