Unikalny dokument! Izrael dostał już odszkodowanie za mienie ofiar Holocoaustu. „Adenauer i Ben Gurion dogadali się w tej sprawie 68 lat temu”

27 września 1951 roku ówczesny kanclerz Niemiec Konrad Adenauer wystąpił w Bundestagu z orędziem w sprawie podjęcia rozmów z rządem Izraela na temat odszkodowań za zbrodnię ludobójstwa na Żydach. Rok później w Luksemburgu został podpisany układ pomiędzy RFN i Izraelem o rekompensatach z tytułu prześladowania i zagłady europejskich Żydów przez III Rzeszę.

Tekst orędzia Adenauera był przedmiotem ciągnących się tygodniami szczegółowych negocjacji pomiędzy emisariuszami państwa izraelskiego, największych organizacji żydowskich w USA oraz rządu federalnego. Wykłócano się o każde słowo, w praktyce orędzie zostało więc przygotowane wspólnie przez rządy RFN i Izraela.

Rozmowy na temat odszkodowań dla ofiar Holocaustu rozpoczęły się 21 marca 1952 roku na neutralnym gruncie, w holenderskim Wassenaar. Obok przedstawicieli Republiki Federalnej i Izraela wzięli w nich udział wysłannicy „Conference of Jewish Claims against Germany” (Konferencja Roszczeniowa przeciw Niemcom), która zrzeszała 22 duże organizacje żydowskie.

W rezultacie pół roku później, 10 września 1952 roku w Luksemburgu RFN i Izrael podpisały układ o odszkodowaniach dla żydowskich ofiar niemieckiego nazimu. Republika Federalna zobowiązała się do wypłacenia państwu izraelskiemu kwoty 3 miliardów marek w formie dostaw towarów, rozłożonych na 12 lat, a Konferencja Roszczeniowa otrzymała 450 mln marek.

Wynegocjowane porozumienie założyciel i premier państwa izraelskiego, Dawid Ben Gurion, przedstawił w Knesecie do zatwierdzenia. Podczas burzliwej debaty przed gmachem izraelskiego parlamentu demonstrowali przeciwnicy porozumienia z państwem, będącym prawnym następcą III Rzeszy. Interweniowała policja, rannych zostało około 200 osób i 140 policjantów.

W owym czasie mieszkających w Izraelu Żydów oburzała postawa Davida Ben Guriona, który wyemigrował do Palestyny jeszcze w 1906 roku. Wiele żydowskich środowisk zarzucało mu, że bardziej dbał o budowanie izraelskiego państwa, niż o pomoc dla eksterminowanej przez nazistów diaspory.

Jednak powstały w 1948 roku Izrael pilnie potrzebował finansowej pomocy. 3 miliardy marek stanowiło potężny zastrzyk finansowy i premier Ben Gurion był gotów na wiele kompromisów dla utrzymania dobrych relacji z niemieckim kanclerzem Adenaurem. Krytycy Ben Guriona zarzucają mu wręcz, że przez pierwsze 10 lat istnienia Izraela między nim a władzami Niemiec istniała „zmowa milczenia”, dotycząca nazistowskich zbrodni dokonanych na Żydach.

Przeciwników porozumienia nie brakowało także w RFN. Najpopularniejszym argumentem był ten, że Izrael nie prawa do odszkodowań, bo podczas wojny, kiedy popełniono zbrodnie na Żydach, to państwo jeszcze nie istniało. Według sondaży w chwili podpisania układu w 1952 roku dwie trzecie społeczeństwa RFN było mu przeciwnych.

Zdecydował jednak nacisk Stanów Zjednoczonych. Dla zachodnich Niemiec porozumienie stało się warunkiem uznania na arenie międzynarodowej i dobrych stosunków z USA. Ostanie wydarzenia zdają się potwierdzać, że podobny schemat zaczyna być realizowany obecnie w stosunku do Polski. Różnica polega jednak na tym, że Polska nie była organizatorem ludobójstwa na Żydach i nie jest prawnym spadkobiercą III Rzeszy.

Jeden z internautów postanowił więc przypomnieć dokument traktatu z 1952 roku aby przypomnieć, że odszkodowania za za mienie utracone przez Żydów w wyniku Holocaustu, w tym za mienie pozostawione na obszarach, na których w czasie II WŚ rozciągała się jurysdykcja III Rzeszy, zostało już wypłacone.

źródło: Twitter, dw.com

28 KOMENTARZE

  • Autor pisze bzdury, że Bundesrepublik nie istniao w czasie wojny!
   W KONSTYTUCJI Bundesrepublik Deutschland są dwa kluczowe stwierdzenia:
   1) Bundesrepublik Deutschland jest PRAWNYM NASTĘPCĄ III Rzeszy Niemieckiej
   2) Konstytucja Bundesrepublik Deutschland ZOBOWIĄZUJE rząd do PRZYWRÓCENIA GRANIC PAŃSTWA NIEMIECKIEGO z 1937 roku.

   Na podstawie p. 1 RFN wypłaca renty i emerytury np. SS-manom, jako funkcjonariuszom PAŃSTWA NIEMIECKIEGO.

   • Czytaj człowieku ze zrozumieniem nie niebyło Niemców tylko w tym czasie nie istniało państwo Izrael

   • Bzdury to pani pisze – proszę sobie poczyrać dokumenty w tej sprawie URZĘDOWE!

  • Dogadali się jeszcze w jednej sprawie . Izrael miał pomóc w wybieleniu historii Niemiec II wojny światowej.

   Pierwsze oznaki poczuli Polacy już w latach 80 -tych.

 1. A dlaczego nie sprzedać tego samego kota dwa,trzy…i wiecej razy. Po Polsce przyjdzie pora na innych. To zwykły geszeft.

 2. A dlaczego nie sprzedać tego samego kota dwa,trzy…i wiecej razy. Po Polsce przyjdzie pora na innych. To ich zwykły geszeft.

 3. Tak zwani żydzi „z mlekiem matki wysysają” antusemityzm, zbójeckie złodziejstwo, zupełny brak sumienia oraz brak jakichkolwiek ludzkich cech.

 4. w naszym kraju brakuje politykow, mediow, ktorzy oficjalnie sklasyfikuja zydowskie żadania jako chore i dojrzale na psychiatrie i powinni zerwac wszelkie kontakty z tym panstwem.

  • >
   >> Żydzi to genetycznie szubrawcy, złodzieje i pasożyty. Henry Ford słynny producent samochodów powiedział, że żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Żydzi to naród wymyślony – jak pisze Shlomo Sand. To plemię najpodlejsze z podłych, bez etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki nigdy nie istniał, tylko został wymyślony przez ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to, jako talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dzień dzisiejszy. Żydzi to naród wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To naród mącicieli, intrygantów i zdrajców…a jak potrzeba to i morderców !

   • Politycznie niepoprawnie, Żydzi zajmowali się też handlem niewolnikami i rozwinęli z tego małe imperium, w tym flotę. Targi niewolników były zamknięte w ich święta. Dla nich jeszcze stosunkowo późno niewolnictwo nie było czymś nienormalnym ani złym…

 5. To odszkodowanie zostało wymuszone szantażem, bo jak jest wspomniane w tekście, Izrael nie miał żadnego prawa wypowiadać się w imieniu europejskich żydów. Podobnie rzecz wygląda dziś, gdy rząda się odszkodowań, za mienie bezspadkowe. Jedyne prawnie uzasadnione roszczenia mogą mieć spadkobiercy ludzi, którzy zostali siłą usunięci z Polski, a ich mienie zostało przejęte. Ale umowa Polski z USA regulowała kwestię spadkobierców amerykańskich. Mogą zatem występiwać żydzi będący obywatelami innych krajów, jeśli sprawy nie są przedawnione.

 6. izrael nie powinien dostać żadnych odszkodowań, w izraelu nie było Niemców, nie grabili i nie niszczyli, to Polskich obywateli, polskich żydów, mordowali Niemcy, to Polska straciła na tej wojnie. Syjoniści chcieliby haracz od całego Świata.

 7. i co te wieprze zydowskie chca jeszcze od nas POLAKOW chca psychole zeby im caly swiat placil za gupote i i nienawisc hitlera za grabiez naszych dobr narodowych przez niemcowwidac ze tym zydom juz calkiem sie sfiksofalo pod sufitem

 8. „taro 22/02/2019 at 06:58
  w naszym kraju brakuje politykow, mediow, ktorzy oficjalnie sklasyfikuja zydowskie żadania jako chore i dojrzale na psychiatrie i powinni zerwac wszelkie kontakty z tym panstwem”

  JEST: Grzegorz Braun, potrzebuje pomocy, teraz, w wyborach na prezydenta Gdanska, a pozniej tez.

 9. Oczywiście, że dostali hajs. Ale holocaust inc. musi się kręcić. Tylko, że teraz dostaną w ryj, a nie pieniądze.

 10. W czasie kiedy majątki zostały odebrane i zniszczone przez niemców nie istniało Państwo Polskie. Juryzdykcje nad tym terenem objęły niemcy i wszystkie wydarzenia w czasie ich juryzdykcji obarczają niemcy odpowiedzialnością. Koniec i kropka. Poza tym, żadne prawo na świecie nie zezwala na costakiego jak dziedziczenie po narodowości.
  Tylko czy władze warszawskie chcą nas bronic czy po to wlaśnie są wybrane żeby wbrew prawu międzynarodowemu okraść i pogrążyć i tak już uciemiężony Naród Polski.

 11. To sprawa znana i dziwne tylko, że nikt z polskich polityków się tym nie interesuje. Negocjatorami porozumienia byli: minister spraw zagr Izraela Mosze Szaret, kanclerz RFN Adenauer oraz przewodniczący Światowego Kongresu Źydowskiego Nachum Goldman. Izrael potrzebował kasy, a Niemcy politycznego poparcia w USA, gdzie prezydent Eisenhower zamierzał właśnie „zrobić reset” z Sowietami, czego Adenauer się naturalnie bardzo obawiał. Czy to nam czegoś przypadkiem nie przypomina?
  Wielu porządnych ludzi w Izraelu było w szoku, że ich rząd prowadzi jakiekolwiek rozmowy z mordercami. Podnoszono argumenty, że Niemcy chcą kupić sobie świadectwo moralności, a i tak nic pózniej nie zapłacą. Tymczasem Niemcy sumiennie płacili roczne raty w większości dostawami wyrobów przemysłowych i surowców. 14 marca 1960 doszło do osobistego spotkania Ben Guriona z Adenauerem w nowojorskim hotelu Waldorf Astoria, które oczywiście pozostało utajnione. Wg źródeł izraelskich, nie ma żadnych stenogramów. Nieoficjalnie wiadomo, że panowie szybko się polubili, a wdzięczny za gigantyczną kasę Ben Gurion powiedział Adenauerowi m. in. mniej więcej coś takiego: ponieważ dzisiejsi Niemcy udowodnili, że nie mają wiele wspólnego z tymi Niemcami z czasów wojny, to od tej pory będziemy o tych z czasów wojny mówili per naziści. Nieprzypadkowo również w latach 50-ych zaczęły się pojawiać „polskie obozy”.

 12. Izrael być może otrzymał odszkodowania lub rekompensaty. Wątpliwości budzi fakt, czy słusznie (?), skoro nie istniał jako państwo w czasie Holocaustu, a i dziś nie jest reprezentantem Żydów lecz Izraelczyków. Czy Niemcy nie powinni renegocjować?
  Dzisiejsze roszczenia, zdaje się, nie pochodzą od Izraela, lecz ze strony środowisk żydowskich – Światowego Kongresu Żydów, etc. Tu istotniejsze dla nas są porozumienia jakie rząd PRL zawarł z USA, oraz inne dwustronne porozumienia.

Comments are closed.