Sukces biurokracji! Po 137 latach wydali pozwolenie na budowę jednej z najbardziej znanych świątyń świata

Bazylika Sagrada Familia, Barcelona. Fot. pixabay
Bazylika Sagrada Familia, Barcelona. Fot. pixabay
REKLAMA

Urząd miejski w Barcelonie zatwierdził w piątek decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę w tym mieście bazyliki Sagrada Familia. Władze wznoszonej od 1882 r. świątyni nigdy nie miały takiego dokumentu.

Przegłosowana w piątek uchwała rady jest – jak podkreślono – “pozwoleniem na definitywne ukończenie” barcelońskiej świątyni. Wcześniej powstawała ona bez formalnej zgody na realizację inwestycji.

REKLAMA

Zgoda barcelońskiej rady oznacza zatwierdzenie przyjętego w październiku 2018 r. między ratuszem a władzami bazyliki Sagrada Familia porozumienia, na podstawie którego zgodziły się one na odprowadzanie na rzecz miasta części wpływów za bilety kupowane przez odwiedzających świątynię.

Według umowy władze bazyliki w ciągu 10 lat przekażą na rzecz miasta kwotę 36 mln euro. Trafi ona głównie na zasilenie budżetu komunikacji miejskiej w Barcelonie, a także na inwestycje służące poprawie infrastruktury w sąsiedztwie świątyni.

“Dziś zrobiliśmy historyczny krok, który pozwoli w przyszłości na wpływy zarówno dla Sagrada Familia, jak i dla naszego miasta” – powiedziała odpowiedzialna w barcelońskim ratuszu za urbanistykę Janet Sanz.

Podczas piątkowej sesji rady miejskiej Barcelony potwierdzono też, że ostateczną datą ukończenia bazyliki będzie 2026 r., w którym przypada stulecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

Kataloński architekt przejął zlecenie budowy bazyliki po Francisco Villarze. Kierował jej pracami do czasu swojej śmierci 10 czerwca 1926 r. Zachowane po Gaudim projekty budowy świątyni zostały zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Co roku Sagrada Familia jest odwiedzana przez około 4,5 mln osób. Dodatkowe 20 mln turystów pojawia się w sąsiedztwie bazyliki, aby popatrzeć na tę świątynię. (PAP)

REKLAMA