SZOK! Kilka lat przed upadkiem Wenezueli tamtejsi socjaliści robili dokładnie to samo, co teraz PiS

Mateusz Morawiecki i biedne dziecko w Wenezueli. / fot. Wikipedia/YouTube
Mateusz Morawiecki i biedne dziecko w Wenezueli. / fot. Wikipedia/YouTube

Patrząc na zmiany wprowadzane i proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość można być przerażonym. Partia, niesłusznie nazywana prawicą, idzie tą samą drogą, co Wenezuela. Południowoamerykański kraj jest na skraju przepaści ze względu na skrajnie socjalistyczną politykę tego i poprzedniego rządu.

Wybory parlamentarne w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość wygrało głównie dzięki hasłom rozdawnictwa socjalnego, sztandarowym programem było „500 plus”. Od tego czasu wprowadzono kolejne, takie jak „Wyprawka plus” czy „Mieszkanie plus”.

Teraz padają następne zapowiedzi, mowa tu o zwiększeniu zasiłku na dziecko do poziomu 1000 złotych czy wprowadzeniu podatku od bezdzietnych. Takie same szaleństwa były od wielu lat przeprowadzone w Wenezueli.

W czasie kiedy u władzy był socjalista Hugo Chavez, wykorzystywał on światową koniunkturę i rozwinął programy socjalne do niebotycznych rozmiarów. Jednak jeszcze dalej poszedł jego następca Nicolas Maduro, który w tym roku został wybrany na drugą kadencję.

W 2015 roku podczas swojego wystąpienia w parlamencie Maduro zapowiedział zwiększenie wydatków socjalnych, podniesienie emerytur i stypendiów dla studentów, a także budowę mieszkań dla osób ubogich. Winą za problemy gospodarcze szef państwa obarczył opozycję.

Prawo i Sprawiedliwość w ubiegłym roku przegłosowało wprowadzenie nowej opłaty paliwowej, w związku z czym ceny paliw od nowego roku wzrosną o 10 groszy. W 2015 roku Maduro nie wykluczył możliwości podniesienia cen na paliwa przyznając, że są one obecnie „zniekształcone”.

Brzmi znajomo? Trzy lata temu Maduro poinformował o planach wdrożenia nowych programów socjalnych, w ramach których mają o 15 procent wzrosnąć emerytury, a państwo wybuduje 400 tys. nowych mieszkań dla ubogich.

Coś jednak „poszło nie tak” i sytuacja Wenezueli się pogarsza, inflacja się rozkręcała, by ostatecznie wypaść spod kontroli. Sklepowe półki świecą dziś pustkami, a spotkanie na ulicy dzieci grzebiących w śmieciach to żaden problem.

Obecnie normalne są obrazki ludzi stojących w kolejkach po podstawowe produkty takie jak mąka czy ryż. Na przemycaniu takich produktów z sąsiednich państw zatrzymywani są obywatele. W tym roku ceny produktów żywnościowych wzrastały w każdym miesiącu.

Niestety socjalistyczne eksperymenty w każdym miejscu na ziemi kończą się w ten sam sposób, niestety też każdy chce się o tym przekonać na własnej skórze. W obliczu dobrej koniunktury światowej negatywne konsekwencje zmian PiS-u będą widoczne dopiero za jakiś czas.

Jeżeli w rządzie nie znajdzie się nikt na tyle rozsądny by to zablokować, to PiS zafunduje nam równoczesną zapaść finansów publicznych i rynku pracy. Zwiększone wydatki spowodują kolejne podniesienie podatków, co w połączeniu ze zmniejszeniem podaży pracowników ograniczy konkurencyjność gospodarki – przestrzegał Sławomir Mentzen z partii Wolność.

Tekst z sierpnia 2018 roku.

10 KOMENTARZE

 1. Dokładnie, cały czas to powtarzam ale u nas ludzie są tak tępi i zacofani ze w głowie sie nie mieści. Ostatnio pewna starsza osoba wmawiała mi, że Tesco jest sklepem PAŃSTWOWYM !

  • Tak jak napisałeś. Jak się słyszy te ,,mądrości,, wypowiadane w miejscach publicznych przez (najczęściej) emerytów i ludzi wiedzących wszystko z TVN i publicznej TV,to nóż się w kieszeni otwiera.

 2. Państwa katolickie uwielbjają socjalizm. Peron np. to taki argentyński Gierek.

 3. A ja proponuje, abysmy przy najblizszych wyborach i kazdych kolejnych glosowali na ludzi Korwina. „Troche” liberalów patrzacych na lapki socyjalisty Kaczynskiego i utrudniajacych mu zycie w Sejmie i tej drugiej izbie, dobrze zrobi nam wszystkim.

  • Proponuję dobrać jeszcze sprawdzonych „liberałów” Balcerowicza i Lewandowskiego, oni w try miga doprowadzą wszystko do normy!

 4. Autor tekstu porusza bardzo ważną kwestie. Nie można przesadzić z wydawaniem pieniędzy. Generowanie takich projektów jak Mieszkanie Plus musi być bardzo przemyślanie. Ufam, że było.

 5. Przeciez cały czas od 1989 wprowadzają tylko to co wiadomo było że gdzie indziej sie nie sprawdziło

 6. Korwin-Mikke, postac nota bene , z operetki jest mi bardzo sympatyczny.Chociazby, ze potrafi porwac za soba was, jemu pozyteczni idioci. Natomiast o ekonomii ma ten czlek taka wiedze jak, nieprzymierzyjac, Neron o spiewie. Oczywiscie te PIS-y, PO,LSD itd, itp to tacy sami heretycy.
  Recepta na blyskawiczne podniesienie stoby zyciowej Polakow oraz wzbogacenie sie kraju jest b.prosta:
  1) Zlikwidowac armie.( Bo z kim chcemy walczyc- ze Slowacja,Litwa i Czechami? Bo inni nakryja nas czapkami).To przyniesie nam miliardy rocznie a Niemcy czy USA i tak musza sie zatroszczyc albo nas olac.Pare rzechow na morzu lub w powietrzu oraz „piechota” p.Antoniego jest tak czy tak gowno warta.
  2) Zlikwidowac VAT-Nie ma armii , nie ma Vatu.Te pieniadze pozostana w kieszeni podatnikow.Zlikwidowac podatek od zarobkow osob prywatnych. Zwolnic male firmy,obracajace do 1mln PLN, z wszelkich podatkow.Wieksze tylko od obrotu ( NIE ZYSKU) 5%.
  3) Zlikwidowac ZUS,KRUS .Od 10 tys. lat jedno pokolenie zajmowalo sie innym.I mieszkano razem.Domy starcow,zlobki, przedszkola to sa wymysly socjalistow i innych dewiantow.Funkcjonuja od ca.100 lat po to aby rozbic rodzine.Bo w kupie jestesmy za silni.No a kobiety wyslana do pracy staje sie lupem kolegow- rodzina sie rozpada i o to tym kanaliom idzie.
  Gwarantuje wam, ze te 3 punkty doprowadzilyby Polske dom powszechnego dobrobytu w 5 lat. No ale kto tego chce?

Comments are closed.