Najlepsi programiści NATO walczą w Warszawie. To co stworzą zostanie wykorzystane przez wojsko

REKLAMA

Około 60 cywilnych i wojskowych specjalistów w 13 zespołach z 10 krajów NATO i partnerskich bierze udział w rozpoczętym w poniedziałek w Warszawie Hackathonie zorganizowanym przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT). Zawody w programowaniu potrwają do 1 marca.

Zadania z zakresu programowania, modelowania i wizualizacji mają m. in. pomóc przy rozminowaniu Iraku i prezentacji niedawnego, największego od czasów zimnej wojny ćwiczenia wojsk NATO.

REKLAMA

„Pamiętajcie, że jesteście częścią czegoś większego. Wszystko, co tu tworzycie, współpracując i współzawodnicząc z waszymi przyjaciółmi, jest ważne dla całego sojuszu. Budujecie nasze wspólne zdolności, wzmacniacie je, postaramy się wykorzystać technologie, które dla nas wypracujecie do piątku” – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.

Podkreślił, że „techniki cyfrowe, komputerowe, stały się domeną niemal wszystkich procesów, także wszystkich domen operacyjnych, a sama cyberprzestrzeń została uznana za domenę operacyjną działań militarnych”. Przypomniał zainicjowany na początku lutego program rozwijania zdolności do zwalczania zagrożeń w cyberpzestrzeni Cyber.mil.pl.

Pełnomocnik ds. utworzenia wojsk cyberprzestrzeni płk Karol Molenda wskazał na Hackathon jako przykład zmian zachodzących w polskiej armii, która stawia nie tylko na konwencjonalne środki walki, ale także nowe systemy rozpoznania dowodzenia i kierowania. Wojska obrony cyberprzestrzeni uznał za niezbędne, „żebyśmy w pełnym zakresie zapewnili bezpieczeństw w domenie cyberprzestrzeni”.

Podkreślił, że sam udział w Hackathonie jest cennym doświadczeniem. „Jestem pewny, że odniesiecie sukces dzięki waszym świeżym umysłom i świeżemu podejściu” – zwrócił się Molenda do uczestników zawodów.

Jak powiedział płk Dariusz Chruściel z Inspektoratu Informatyki, będą się oni mierzyli się w trzech kategoriach wskazanych przez ACT – programowaniu, wizualizacja i modelowaniu.

Zadanie z wizualizacji wiąże się ćwiczeniem Trident Juncture, które odbyło się pod koniec ubiegłego roku w Norwegii. „Na podstawie danych zgromadzonych w trakcie tego ćwiczenia uczestnicy mają dokonać wizualizacji pewnych danych, statystyk, tak, żeby były one w przejrzysty sposób dostępne dla użytkownika” – wyjaśnił Chruściel.

W kategorii programowanie zadanie ma ułatwić współpracę cywilno-wojskową, w tym przypadku z genewską organizacją zajmująca się rozminowaniem Iraku.

W tegorocznym TIDE (Think-Tank for Information and Decision Execution Superiority) Hackathonie uczestniczą programiści z Polski, Belgii, Holandii, Niemiec, Turcji, Ukrainy, Włoch, USA i Wielkiej Brytanii.

Polskę reprezentują dwa zespoły z Centrum Promocji Informatyki, jeden z Wydziału Cybernetyki WAT i jeden zespół mieszany.

Zwycięskie rozwiązania, zostaną zaprezentowane i rozwinięte na Konferencji TIDE Sprint 2019 Spring i ćwiczeń Coalition Warrior Interoperability eXercise (CWIX) 2019, które odbędą się w Bydgoszczy. Działania wpisują się w program badania nowych technologii, testowanie i weryfikacji rozwiązań w celu zapewnienia interoperacyjności systemów teleinformatycznych w ramach NATO.

(PAP)

REKLAMA