Francja wycofuje obowiązkową maturę z matematyki. Zmianę wspiera jeden z czołowych francuskich uczonych. „Poziom nauczania drastycznie spadł”

fot. Twitter

Od września 2019 roku do szkół wejdą wspólna podstawa programowa oraz trzy wybrane specjalizacje. Matematyka, która ostatecznie została uznana za przedmiot sprawiający trudności wielu uczniom zniknie z listy przedmiotów obowiązkowych.

Cédric Villani, jeden z najbardziej znanych matematyków w kraju (laureat Medalu Fieldsa) i poseł ugrupowania La République En Marche oraz Charles Torossian kierujący Dyrekcją Edukacji Szkolnej, podkreślają jak ważne jest wprowadzenie gruntownych zmian systemie edukacji.

Opierając się na autorskim raporcie poświęconym kondycji nauczania matematyki  proponują, by wprowadzić wspólną podstawę programową dla wszystkich uczniów: 16 godzin w tygodniu. Pozostałe przedmioty ustalane mają być na podstawie wyboru trzech z dwunastu specjalności m.in. francuskiego, historii/geografii, nauk ścisłych czy właśnie matematyki. Matematyka w zależności od wyboru ucznia może, ale nie musi stanowić elementu programu nauczania.

Uczeń ma wybrać przedmioty, które pomogą ukierunkować lub będą bezpośrednio wiązać się z zainteresowaniami i przyszłością ucznia. W tym celu Ministerstwo Edukacji wprowadzi szereg programów pomocniczych, które pomogą wybrać uczniowi ścieżkę kariery, a także zapewnią wsparcie w zrozumieniu, jakich kompetencji oczekują dane uczelnie. Utworzona zostanie specjalna strona internetowa, na której do wyboru będą trzy linie kształcenia.

Argumenty za reformą edukacji, która wyeliminuje matematykę, przestawia sam Cédric Villani. W rozmowie z “Le Parisien” zaznacza, że w ciągu dwóch dekad poziom nauczania we Francji drastycznie spadł. Choć zarówno francuscy uczniowie, jak i uczeni wciąż osiągają sukcesy w tej dziedzinie (w tym również sam Villani), to ostatnia dekada była okresem pozbawionym pomysłu na dalszy rozwój. Uważana niegdyś za elitarną matematyka, dziś jest coraz mniej wymagająca. W efekcie staje się nużąca dla wielu uczniów, którzy nie są w stanie jej zrozumieć.

źródło:wszystkoconajwazniejsze.pl, Twitter.com

Comments are closed.