Totalna inwigilacji w Chinach! 20 milionom ludzi zakazano podróży, bo zabrakło im „punktów społecznych”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Facebook
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Facebook

Totalna inwigilacji w Chinach to już fakt! W roku 2018 chińskie władze zabroniły ponad 20 milionom ludzi podróży pociągiem lub samolotem. To efekt systemu inwigilacji i punktów (lub tzw kredytów) społecznych. Działasz przeciw wytycznym partii? Masz problem.

W roku 2018 Chiny wdrożyły system „socjalnego kredytu”, czyli punktów społecznych przyznawanych albo odbieranych za odpowiednie lub nieodpowiednie zachowanie. Oznacza to, że obywatel ma się zachowywać tak jak tego sobie życzy władza.

Oszukiwanie fiskusa, za późno zapłacona kara, przechodzenie na czerwonym świetle czy posiadanie narkotyków – takie i inne wykroczenia mają w Chinach nie tylko następstwa prawne, ale coraz częściej ludzie zarabiają także ujemne punkty na swoich wirtualnych kontach „kredytu socjalnego”.

Co się stanie jak nie uzbierasz za dużo ujemnych punktów? Masz problem, nie będzie ci wolno np. podróżować, czy to w kraju, czy za granicę. W roku 2018 władze Chin odmówiły prawie 17,5 mln ludzi podróży samolotem, kolejnych 5,5 mln nie mogło kupić biletu na pociąg.

Dane te pochodzą z raportu centrum Informacyjnego tego systemu społecznej inwigilacji.

Co więcej od 2020 roku w życie wejdzie system totalnej kontroli społeczeństwa. Będzie on codziennością dla ponad miliarda ludzi żyjących w Chinach już za nieco ponad rok. Wizja społeczeństw przedstawionych w antyutopiach Orwella czy Huxleya powoli wkrada się do rzeczywistości.

System Zaufania Społecznego, czyli Social Credit System, powstał kilka lat temu, a w tym roku w Chinach po raz pierwszy wprowadzono jego rozwiązania testowe. Na szerszą skalę ma być stosowany od 2020 roku.

Na razie możemy wyciągnąć kilka wniosków z tego, jak przebiegał eksperyment wobec mieszkańców m.in. Szanghaju. Ewolucja tego systemu, tak by stworzył system totalnej kontroli, ma przebiegać w kilku etapach. W pierwszym z nich gromadzone są podstawowe dane na rządowych serwerach, chodzi głównie o odciski palców, nagrania głosu, dane biometryczne twarzy i kody DNA.

Szeroką kontrolę możemy odczuwać już dziś, np. korzystając z Internetu. Często po przeglądaniu jakiegoś produktu, np. butów, w ciągu kilku kolejnych dni wyświetlają nam się reklamy butów na sprzedaż. System SCS sprawia jednak, że ogranicza się element wolnego wyboru – w końcu z Internetu można korzystać lub nie – i poddaje się znacznie gorszej inwigilacji całe społeczeństwo.

Co to w praktyce oznacza? Obywatele, których poglądy będą niezgodne z linią jedynej słusznej władzy, będą mieli problemy. W najgorszym przypadku nie będą mogli znaleźć pracy, dopóki się nie podporządkują. Jak pisał Lew Trocki „w kraju gdzie jedynym pracodawcą jest państwo, opozycja oznacza powolną śmierć głodową. Starą zasadę: kto nie pracuje, ten nie je, zastąpiła nowa: kto nie jest posłuszny, ten nie je”.

System ten będzie pozwalał władzy na kształtowanie postaw ludzi. Sam fakt otwartych ocen sprawi, co widzimy dziś na przykładzie mediów społecznościowych, że ludzie sami będą chcieli się podporządkować, po to tylko, aby zdobyć wyższą ocenę niż znajomy itd. Ci, którzy nie odczuwają takiej potrzeby, będą stymulowani w inny sposób. Każda sfera ludzkiego życia będzie stopniowo upolityczniana.

Orwell przewidział przyszłość… niestety.

Źródło: gazeta.pl/ Daily Mail

23 KOMENTARZE

 1. I co na to JKM? Jego zdaniem to PIS jest komunistyczny a w Chinach mama prawdziwy kapitalizm bo nie ma ubezpiecznia społecznego dla Chiniczyków nie pracujących w biurokracji i wojsku.

  • A jak myślisz co na to JKM? Przecież JKM to też jest człowiek z „klasy wyższej” i też zależy mu na władzy. Nie ma takiej osoby w szeregach władzy, „elity” lub samozwańczej klasy wyższej, która nie chcę aby tylko oni żyli w luksusie a reszta pracowała na ich dobrobyt. To jest ich marzenie, w dodatku chcą być całkowicie bezpieczni i oddzieleni od masy ludzi. A na koniec właśnie całkowita kontrola , big brother a potem….. podejrzewam, że z nudów będą prowokować pewne sytuacje aby obserwować reakcję ludzi z kamer satelitarnych. Tzn stworzą niewolników technologicznych. Jak będziesz chciał się wyżyć , to tylko na kimś z plebsu. Nie siegniesz kiedyś takiego typa co ma wszystko, jest na to ostatni dzwonek ;)

  • Kapitalizm to system gospodarczy (ekonomiczny), który polega na niskich podatkach i prostych przepisach odnośnie prowadzenia działalności. Wypowiedź Korwin-Mikkego odnosiła się do zarabiania pieniędzy i prowadzenia biznesu, a nie do życia społecznego. Mylicie pojęcia i chyba nie do końca rozumiecie wypowiedź pana Janusza.

   • Ranking wolnosci gospodarczej (2019r.):

    4.Szwajcaria
    12.USA
    19.Szwecja
    30.Japonia
    46.Polska
    64.Wegry
    80.Wlochy
    91.Arabia Saudyjska
    98.Rosja
    100.Chiny

    Ukochane przez Mikkego dyktatury sa daleko w tyle za krajami demokratycznego Zachodu.

    • Ja rankingami i konstytucjami się podcieram codziennie kilka razy. Tyle są one warte.

    • Oczywiście w UE wszystko jest w tej sprawie OK.Nikt tu nie zna słowa inwigilacja. G.. mnie obchodzą rankingi robione przez lewackie instytucje.Wyznacznikiem rozwoju Chin jest np. to, że są największym na świecie rynkiem zbytu samochodów.Mogę się niewiele mylić,w latach 2013-15 Chiny zużyły więcej betonu niż USA w całym XX wieku.I tak można wymieniać przez dłuższy czas.Nikt i nigdy nie zrobił większego skoku gospodarczego w tak krótkim czasie.Chiny może nie są idealne,ale nie podniecaj się tym 46 miejscem Polski.Jaka jest prawdziwa wolność w Polsce pokazują Polacy wyjeżdżający na stałe za granice.Nic nie słychać o masowej ucieczce Chińczyków.Poza tym JKM jest zwolennikiem kapitalizmu jaki był w USA na początku XX wieku.Wszyscy chcieli tam pojechać i nie było zasiłków.Zachód to prawie trup gospodarczy,który się pożywia takimi państewkami jak Polska.Jak rozumiem, jesteś za „dyktaturą ciemniaków”,czyli demokracją?

     • Nie no jasne. Konserwatywny amerykanski think tank Heritage Foundation jest ‚lewacki’.

      ‚Poza tym JKM jest zwolennikiem kapitalizmu jaki był w USA na początku XX wieku.’

      Mikke jest za nakladaniem cel zaporowych w celu ochrony rodzimego przemyslu? Nie wiedzialem. USA na poczatku XXw. (i wczesniej) byly jednym z najbardziej demokratycznych panstw swiata. Podobnie jak inne wysoko rozwiniete kraje- Francja, Szwajcaria, Wlk Brytania. Ukochane przez Mikkego monarchie absolutne przetrwaly w krajach zacofanych takich jak Turcja czy Rosja gdzie nie bylo zadnych wyborow, a wiekszosc ludnosci stanowili niepismienni chlopi.

      ‚Wyznacznikiem rozwoju Chin jest np. to, że są największym na świecie rynkiem zbytu samochodów.’

      Jak sie ma grubo ponad miliard ludzi, to nie jest to jakas wielka sztuka. Pomnoz polska gospodarke razy 20 czy 30 i tez bylibysmy wielka potega gospodarcza.

 2. Jak to? Przecież Mikke tłumaczył swoim wyznawcom, że to w komuszch Chinach jest prawdziwa wolność, a nie na zgniłym Zachodzie.

 3. Dlaczego tak a nie inaczej. To są skutki ateizmu. Jeśli człowiek nie ma wewnętrznych norm moralnych, które wypracował dzięki religii , to musi być permanentnie nadzorowany i kontrolowany.Od dawna interesuje mnie temat , skąd ateista wie co jest dobrem a co złem i czy zdaje sobie sprawę . że tyle będzie definicji dobra i zła ilu jest ateistów.

  • Tak naprawdę to ateizm się zaczyna w tedy, gdy zdajesz sobie sprawę, że tak nikt w nic nie wierzy tylko wwszyscy udają aby nie deprawować dzieci i młodzieży.
   Ja na przykłąd wirzę tylko w raka ale wyznaję zasadę nie rób drugiemu co tobie nie miłe co w większości przypadków się sprawdza. Niestety są wyjątki i niektórzy muszą mieć więcej wskazówek co jest dobre a co złe.

   • A ja wierze tylko w Slonce. To jedyna forma i zrodlo nieograniczonej energii, ktora nie podlega zadnym normom, przepisom, czy opodatkowaniu. Bez tego nie byloby zdanego zycia. Podoba mi sie Twoja zasada traktowania blizniego i o to wlasnie chodzi we wspolzyciu z innymi. Natomiast unikam czcicieli jakiejs wymyslonej bozi, ktora napelnia tych hipokryzja i pusta obietnica szerzenia „dobra” coraz mniej odczuwalnego.

 4. Do je*anych idiotów, którzy będą w komentarzach powoływać na „ale Janusz mówił, że w Chinach jest kapitalizm!”: system punktowy nie wyklucza ostatecznie możliwości swobodnego handlu i wolnego rynku. Chiny nie stawiają za dogmat ograniczania handlu i sterowania gospodarką tylko robienia z ludzi niewolników na poziomie socjalnym.

  • Jaki to sfobodny handel i wolny renek kiedy nie możesz podróżować i jesteś poza reszą społeczństwa, auomatycznie w drugim sorcie. Wyzywanie ludzi od idiotów w chińskim intranecie od razu by ci odcieło od niego dostęp.

  • Ranking wolnosci gospodarczej (2019r.):

   4.Szwajcaria
   12.USA
   19.Szwecja
   30.Japonia
   46.Polska
   64.Wegry
   80.Wlochy
   91.Arabia Saudyjska
   98.Rosja
   100.Chiny

   Ukochane przez Mikkego dyktatury sa daleko w tyle za krajami demokratycznego Zachodu.

 5. To samo w eurokołchozie. Cenzura wiadomości, jedynie słuszna droga pod przewodnictwem hitlerowskich niemiec, jedynie wlaściwa ideologia pedałów, promocja pedofilii i jedynie słuszny kolor skóry czarnego gówna z afryki

 6. potem ich wszystkich zabiją, zapuszkują i zjedzą. bo będzie zima nuklearna.

 7. Socjalizm ( a nawet dobrobyt bez wolności i walki ) niechybnie doprowadzi do wymarcia naszego gatunku. Patrz eksperyment Calhouna.

 8. Marksisci z Brukseli i Berlina juz przebieraja nozkami z podniecenia na mysl o wprowadzeniu takiego systemu w Europie.

Comments are closed.